DODAJ
Tsamb 21.04.2008, godz. 22:37
Rewitalizacja centrum Wałbrzycha będzie realizowana na obszarze obfitującym w atrakcyjne zabytki kultury sakralnej, pałacowej i zabudowy staromiejskiej. Szeroko zakrojony program obejmie przede wszystkim starówkę, która dziś jest ulubionym plenerem polskich filmowców. Jej dzisiejsza melancholia ma być zastąpiona przez nowy ład przestrzenny, klimat nobliwej przeszłości i nowoczesnej elegancji. Już dziś efektowny rynek i zabytki sakralne mają znaleźć oprawę w postaci frapującego centrum administracyjno- usługowo - kulturalnego, zwracającego uwagę m.in. przykrytym szklanym zadaszeniem Pasażem Gdańskim.
[attachment=0:2vcsiodi]Pasaż Gdański.JPG[/attachment:2vcsiodi]
Rezultatem tych inwestycji ma być inne miasto. Interesujące i przyjazne dla mieszkańców, którzy z łatwością znajdą zatrudnienie i będą przebierać w ofertach spędzania wolnego czasu. Także intrygujące i barwne dla turystów, którzy z łatwością będą tu mogli dojechać i pozostać co najmniej na kilka dni.

Tygodnik Wałbrzyski
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 18.09.2008, godz. 00:21
Ten plan zadaszenia Gdańskiej jest piękny, ale nierealny. W każdym razie - w sferze marzeń. Ja na chwilę obecną widziałbym całkowite wyrzucenie samochodów z Rynku, Gdańskiej, Moniuszki na odcinku do kościoła Św. Aniołów Stróżów, 3-go Maja, Sienkiewicza i Kościuszki do krzyżówki z Młynarską (mam nadzieję, że nie pomyliłem żadnej nazwy ulic). Pozwoliłoby to na stworzenie wolnej od uciążliwych aut strefy dla pieszych, a także samych mieszkańców. W ogóle to najchętniej przerobiłbym większą część Słowackiego na reprezentacyjny deptak, ale to dopiero byłoby nierealne. Tak więc te ulice co mówiłem. Myślę, że taka wolna dla pieszych i rowerzystów przestrzeń rozwinęłaby się sama pod kątem kulturowym, turystycznym, gastronomiczno - usługowym. W każdym razie byłby to dobry krok na przód. Impuls do zmian. Chyba nie widziałem jeszcze atrakcyjnego centrum miasta, które byłoby tak zawalone autami jak u nas (a jednak wiele miast, a zwłaszcza zagranicznych miałem okazję zwiedzić lepiej niż przez szybę autokaru :wink: ).

Oczywiście następnym krokiem powinna być spójna koncepcja remontu samego Śródmieścia. I nie chodzi mi bynajmniej o kamienice, do remontów których nie można mieć większych zastrzeżeń. Mam tu raczej myśli to po czym się poruszamy, czyli chodniki i ulice. Jak widzę w ścisłym centrum miasta betonowe kostki, płyty czy asfalt, to ciśnienie mi rośnie. Zwłaszcza że nic do siebie nie pasuje i mamy jeden wielki misz-masz. To powoduje, że obręb centrum nawet się wyraźnie nie zaznacza, że przestrzeń nie jest w żaden sposób wydzielona. A przecież o ile przyjemniej - i po prostu lepiej - wyglądałoby konsekwentne powracanie do oryginalnej, przedwojennej nawierzchni, czyli po prostu zwykłej kostki granitowej. Wiem, że jest to drogi biznes, ale jak coś robić to porządnie, z głową i raz a dobrze. Wszystko jest do zrobienia, tylko wymaga to spójnej i całościowej koncepcji, która byłaby bardziej realne, niż zadaszona Gdańska, czy podziemny parking pod Placem Magistrackim...
odpowiedz
Pan Tomasz 18.09.2008, godz. 09:37
Wałbrzyski rynek - darmowy parking w centrum, zawsze jak siedze w rynku i widze samochody wokół to mnie krew zalewa. Kaszub pamietaj, ze wyrzucajac samochody ze scislego centrum miasta powinnismy zaproponowac im jakis parking niedaleko, darmowy do tego. Nie wiem czy tak mozna, ale kostka którą ściągnieto np. z ulicy Głównej możnaby wykorzystac do ulozenia deptakow, ulic w centrum. To tak idac Twoim pomyslem Kaszub:)
odpowiedz
Atapy 18.09.2008, godz. 10:32
To jest śmiechu warte, że w Rynku ani na Magistrackim nie ma żadnej kawiarni, ogródka itd. Ostatnio tylko dzięki Dlugiemu odkryłem Ratuszową ;)

Co do bezpłatnego parkingu w pobliżu Rynku: proponuję Rycerską. Znowu odeślę do tej mapki: http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&msid=110229213844738658571.00044d1d9f2a521e98751&z=16 i do tego wątku: http://forum.investmap.pl/viewtopic.php?f=5&t=2500&p=44219#p44191 Tam rozmawialiśmy też o parkingach.

Teraz co do nawierzchni. Jako przykład ulica Słowackiego. Uważam, że możnaby zróżnicować nawierzchnię ze względu na funkcje, jakie ma pełnić. Środkiem miałby biec pas szerokości np. 3,5 metra z grubej kostki granitowej. Mogłaby to być według mnie kostka ściągnięta z Głównej (ktoś wie, co się z nią stało i gdzie teraz jest?) albo z Piastów Śląskich, o ile remont przewiduje wymianę tej nawierzchni (z tego co czytałem obejmuje poszerzenie). Miałoby to na celu stworzenie drogi, po której poruszałby się autobus miejski, jednak nie byłaby ona wyłączona z ruchu pieszych (coś na zasadzie znaku "Strefy zamieszkania"). Po bokach byśmy mieli ułożone pasy z drobnej kostki jako wygodniejsze dla pieszych i przede wszystkim dla rowerzystów. Taka kostka jest np. na przystanku autobusowym "Makuszyńskiego". Do tego donice, klomby, ławki, nowe, ładne stylizowane latarnie... Monitoring...

Do obsługi linii autobusowej proponuję autobus w stylu Solarisa Alpino z silnikiem z rygorystyczną normą emisji spalin i hałasu (możnaby się szarpnąć na EEV): http://pl.wikipedia.org/wiki/Solaris_Alpino
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 18.09.2008, godz. 11:39
Akurat to, że nie ma prawie żadnych lokali w centrum nie powinno dziwić. Śródmieście, czyli tzw. Centrum, jest rzeczywistym centrum tylko z nazwy. Prawdziwe centrum to Piaskowa Góra w obrębie przebudowy skrzyżowania... Tak jest obecnie, ale myślę, że wraz z wybudowaniem jednej czy drugiej galerii sytuacja może ulec zmianie. Jak zacznie się w centrum pojawiać więcej ludzi (nie tylko na zakupy ale i do multikina), to i może skusi się ktoś na otwarcie pubu czy restauracji. Obecnie znaczną część potencjalnych klientów śródmiejskich lokali stanowić mogą co najwyżej ludzie, których się określa marginesem... Do godziny 18 miasto się całkowicie wyludnia, bo jakby na to nie patrzeć, Śródmieście jest dzielnicą typowo administracyjno-usługową-handlową, nie zaś rozrywkową. Oczywiście włodarze miasta mogą mieć ogromny wpływ na to jak ta dzielnica będzie się rozwijać, tu jednak potrzeba kompleksowego, wieloetapowego projektu zmian. I nie mówię o żadnych ogromnych fajerwerkach. Właśnie takie elementy jak stworzenie deptaka z prawdziwego zdarzenia, więcej zieleni itp. powodują, że ludzi do miasta ciągnie. Obecnie raczej Rynek i jego okolice do tego nie zachęcają.

~Panie Tomaszu, z parkingami w Śródmieściu nie ma większych problemów. Jak już zauważył ~Atapy najważniejszym powinien być ten na Rycerskiej. Gdyby go rzeczywiście wyremontować stworzono by kolejną przyjemną przestrzeń. A tak mamy syfiaste podwórko, które bynajmniej do odwiedzin nie zachęca. Kolejne parkingi to tuż przy Placu Tuwima, na samym początku ul. Mickiewicza koło rowerowego. To kolejna niezagospodarowana przestrzeń, która po ostatnim wyburzeniu jednego z domów sporo się powiększyła. Tylko tak jak Rycerska wymaga po prostu stworzenia od podstaw. Obecnie też nie zachęca do niczego, nawet autem ciężko po tym placu się jeździ. Na samochody ze ścisłego centrum miejsce jest - trzeba tylko o nie odpowiednio zadbać i je przygotować :wink:

A, i jeszcze jedno jedno. Na rynku jest Pub 12% i jeszcze na rogu Gdańskiej i Magistrackiego restauracja Pasaż :P
odpowiedz
Pan Tomasz 18.09.2008, godz. 15:36
Dobre miejsce (ale zaniedbane) na parking bylo po browarze, ale buduje sie biedronka teraz tam - parking dla klientow bedzie tam pewnie caly czas zastawiony :D Kaszub kiedys mi poszukasz miejsca na tych dwoch "parkingach" ;) bardzo zaniedbana jest Młynarska za rynkiem, jakies runiny tam stoja zwane "terenem prywatnym"...
Zielona gęś jest jeszcze w rynku :)
I bez autobusu miejskiego w centrum :evil:
odpowiedz
Darek 18.09.2008, godz. 20:23
wtorek, 16 września 2008 godz. 19:01

Piękniejszy Wałbrzych

W Wałbrzychu za kilka lat zaniedbane śródmieście będzie świecić pełnym blaskiem. Miejscy urzędnicy ruszają z programem remontów, na które chcą wydać 6 mln euro.


Władze miasta starają się o blisko 6 mln euro z funduszy unijnych na lokalny program rewitalizacji. Miasto bardzo liczy na zaangażowanie i zainteresowanie mieszkańców. Opinie będą zbierane do końca października.

Wałbrzyszanie mają sporo powodów do frustracji. Gdyż miasto z trudem podnosi się po upadku górnictwa.

Biały Kamień i Sobięcin to osiedla, które niszczeją w oczach. Już wiadomo, że potrzebne są także większe pieniądze na pomoc społeczną. Samorządowcy muszą też przekonać wałbrzyszan, że miasto czeka lepsza przyszłość. Na razie mieszkańców ubywa...

Andrzej Jóźwik

TVP3 WROCŁAW
odpowiedz
Atapy 18.09.2008, godz. 21:07
Usunięcie samochodów ze "Starego Miasta" to tylko początek. Rzeczywiście, w okolicy jest całkiem sporo parkingów, i to bardzo blisko Rynku. No tylko są w stanie wołającym o pomstę do nieba. Przy okazji trochę uporządkowałoby się teren. A dalej trzebaby po pierwsze odmelinować podwórka i ciemne kąty, zainstalować kamery, żeby ludzie późnym popołudniem i po zmroku nie bali się tam chodzić. Ja widzę duże szanse dla rozwoju tego rejonu po budowie galerii i reszcie inwestycji.

"Pan Tomasz" napisał:
Dobre miejsce (ale zaniedbane) na parking bylo po browarze, ale buduje sie biedronka teraz tam - parking dla klientow bedzie tam pewnie caly czas zastawiony :D Kaszub kiedys mi poszukasz miejsca na tych dwoch "parkingach" ;)

W Helu koło dworca PKP jest Polo Market, którego parking w środku sezonu, w środku dnia i przy pięknej pogodzie jest prawie pusty. Opatrzony jest tablicą w tym stylu: "Parking tylko dla klientów. Postój do 30 minut. W przypadku dłuższego postoju pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela". Jakoś tak to jest i... działa :shock:8)

"Pan Tomasz" napisał:
bardzo zaniedbana jest Młynarska za rynkiem, jakies runiny tam stoja zwane "terenem prywatnym"...

Młynarska to jest osobna para kaloszy. Kiedy tam szedłem parę miesięcy temu to nasuwało mi się jedno skojarzenie: Belgrad po wojnie, który widziałem na poprzednich wakacjach po drodze do Turcji. A ten zrujnowany moloch? Widać go nawet z Mickiewicza. W innych miastach, nawet polskich, by to było niedopuszczalne, żeby coś takiego marnowało miejsce w ścisłym centrum.

"Pan Tomasz" napisał:
I bez autobusu miejskiego w centrum :evil:

:twisted::twisted::twisted:

"Darek" napisał:
wtorek, 16 września 2008 godz. 19:01

Piękniejszy Wałbrzych

W Wałbrzychu za kilka lat zaniedbane śródmieście będzie świecić pełnym blaskiem. Miejscy urzędnicy ruszają z programem remontów, na które chcą wydać 6 mln euro.

Zna ktoś więcej szczegółów??? :shock:
odpowiedz
Tsamb 18.09.2008, godz. 21:56
odpowiedz
eyango 18.09.2008, godz. 23:28
skad to masz bezpośredniego linka
odpowiedz
Tsamb 19.09.2008, godz. 16:55
Proszę bardzo: http://www.um.walbrzych.pl/strony/gospo ... izacja.htm
i jeszcze z tej strony:

Aktualizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji

Regionalny Program Operacyjny dla woj. dolnośląskiego na lata 2007-2013 realizowany będzie przy zaangażowaniu około 1,5 mld euro. Aby otrzymać unijne wsparcie inwestycji, należy już teraz wyznaczyć cele i zacząć przygotowania do ich realizacji. Jednym z podstawowych warunków skutecznego ubiegania się o dotacje jest posiadanie aktualnych i prawidłowo opracowanych dokumentów strategicznych, a w śród nich Lokalnego Programu Rewitalizacji. Dokumenty takie będą niezbędne do aplikowania miedzy innymi w ramach 10 priorytetu RPO - Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska (w ramach którego województwo nasze dysponować będzie kwotą ok. 109 mln euro). Środki te nie będą więc tak duże, by zaspokoić potrzeby wszystkich potencjalnych beneficjentów. Jak zwykle największe szanse będą miały te podmioty, które najwcześniej i najlepiej przygotują dokumenty aplikacyjne i związane z nimi dokumenty programowe, w tym LPR-y.

W ramach priorytetu 10 RPO przewidywane jest dofinansowanie przedsięwzięć zmierzających do sanacji zdegradowanych obszarów miejskich. Degradacja dotyczy zarówno sfery fizycznej przejawiającej się w postępującej destrukcji tkanki urbanistyczno-architektonicznej oraz społecznej - na opisywanych terenach występuje kumulacja negatywnych zjawisk ekonomiczno-społecznych: wysokie bezrobocie, niski poziom aktywności gospodarczej, występowanie zjawisk patologicznych, wysoki stopień przestępczości. Działania podjęte w ramach tego priorytetu prowadzić będą do rewitalizacji najbardziej zdegradowanej tkanki urbanistyczno-architektonicznej oraz wzmocnienia struktur społeczno-ekonomicznych zdegradowanych dzielnic dla utrwalenia zrównoważonego rozwoju miast regionu i uczynienia z nich miejsc bardziej atrakcyjnych do życia, pracy i inwestowania. (http://rpo.dolnyslask.pl/pliki/RPO_WD_24_01_07_KI.pdf - link do RPO na lata 2007-2013 dla Województwa Dolnośląskiego).

Aby miasto Wałbrzych i działające na jego obszarze podmioty mogły skutecznie realizować cele w postaci pobudzenia życia gospodarczego i społecznego, podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej terenów rewitalizowanych czy rozwiązywania problemów społecznych należy dysponować aktualną diagnozą otoczenia oraz stanu realizacji projektów ujętych w dokumencie "Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2004-2006 i następne", który stanowi Załącznik Nr 1do Uchwały Nr XXXII/113/04 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 19 listopada 2004 roku (http://miasto.walbrzych.sisco.info/zala ... 67/LPR.pdf - link do obowiązującej wersji LPR). Mając na uwadze aktywne otoczenie, dynamicznie zmieniającą się sytuację społeczną i gospodarczą Urząd Miasta w Wałbrzychu podjął decyzję o aktualizacji obowiązującego w tym zakresie dokumentu, który w wielu aspektach jest już nieaktualny.

Obecny LPR wymaga przede wszystkim aktualizacji w zakresie inwestycji zaplanowanych do realizacji na lata 2007-2013. Należy zweryfikować wcześniej zgłoszone do Programu projekty, by tym samym umożliwić ich realizację w ramach nowych programów operacyjnych oraz innych priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego. Aktualizacja LPR dotyczyć będzie również wpisania nowych projektów, które zrodziły się od momentu przyjęcia LPR (tj. listopad 2004) do chwili obecnej. Dotyczy to również zadań inwestycyjnych wpisanych do obowiązującego dokumentu, które przez dwa lata zdążyły ulec modyfikacjom. Nowe projekty powinny zostać zgłoszone wg wzoru karty włączenia projektu do LPR.
odpowiedz
Tsamb 19.09.2008, godz. 17:32
Zgodnie z Wieloletnim Programem Inwestycyjnym Miasta Wałbrzycha na lata 2007 – 2013 starania o środki na rewitalizację starówki rozpoczynają się w latach 2008-2013, czyli tak jak podaje wczorajsza informacja Telewizji Wrocław. Ze swojej strony mam nadzieję, że wszelkie wnioski już leżą gotowe do złożenia w odpowiednich instytucjach i leżą na tyle długo, że mogły być sprawdzone wzdłuż i wszerz. Idąc tropem WPI możemy się spodziewać (prędzej czy później-tylko bez sceptycyzmu, bo wiele z punktów WPI jest zrealizowane lub w trakcie :P )następujących inwestycji:

Rewitalizacja centrum miasta:
Rewaloryzacja Placu Kościelnego wraz z terenem Muzeum w Wałbrzychu.
Centrum Krzewienia Trzeźwości - modernizacja budynku przy ul. Kościelnej 3a w Wałbrzychu
Przystosowanie piwnic zabytkowej kamienicy „Pod Atlantami” do działalności kulturalno-edukacyjnej.
Pasaż Gdański – modernizacja zabytkowej uliczki.
Adaptacja nieruchomości przy ul. Młynarskiej 29 w Wałbrzychu na Park Nauki i Techniki.
Adaptacja nieruchomości przy ul. Zamkowej w Wałbrzychu na Biuro Wystaw Artystycznych wraz z galerią wystawienniczą
Centrum Edukacji Teatralnej i Arteterapii – modernizacja budynku Teatru Lalki i Aktora przy ul. Zamkowej 1 w Wałbrzychu
Pasaż Okrężny - rewaloryzacja kwartału miasta ograniczonego Rynkiem, Pl. Magistrackim i ulicami Gdańską i Sienkiewicza.
Rewaloryzacja zabytkowych kamienic staromiejskiego Centrum Wałbrzycha.
Modernizacja układu komunikacyjnego zabytkowego Centrum Wałbrzycha wraz z modernizacją płyty Placu Magistrackiego w celu poprawy dostępności i bezpieczeństwa obszaru Śródmieścia.
„Styk” - Wałbrzyska Strefa Kultury - uporządkowanie i dostosowanie dla potrzeb
działalności kulturalnej, sportowej i edukacyjnej przestrzeni wokół ulic Lewartowskiego - Plac Teatralny - ul. Nowy Świat - ul. A. Pługa w Wałbrzychu.
Rewaloryzacja Willi Księżnej Daisy wraz z przystosowaniem pomieszczeń na świetlicę środowiskową.
Modernizacja i remont obiektu Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu wraz z wyposażeniem i udostępnieniem pracowni specjalistycznych.


Swego czasu w prasie ukazywały się wizualizacje niektórych terenów, które wyglądały całkiem fajnie (Pasaż Okrężny, Gdański, teren przy teatrze). Niestety nie potrafię tego odnaleźć. Może ktoś gdzieś to ma :?:
http://miasto.walbrzych.sisco.info/zala ... l_nr_2.pdf

P.S. W linku archiwalny artykuł z 5/02/2007 odnośnie rewitalizacji i podstawowe informacje nt. Pasażu Gdańskiego i Okrężnego. Znalazłem tylko wizu Gdańskiego... http://www.nww.pl/index.php?option=com_ ... &Itemid=47
2d184108a6cd4c9a179207193bbbefad,8,19,0.jpg
odpowiedz
Pan Tomasz 19.09.2008, godz. 20:20
Zmiana przepisów i ograniczenia finansowe zmusiły władze Wałbrzycha do dokonania zmian w Lokalnym Programi Rewitalizacji. Nowy plan obejmie swoim zasięgiem Śródmieście, część Białego Kamienia i Sobięcina. Na ten cel samorząd cchce pozyskac 5,7 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego, co powinno pozwolić między innymi na przebudowę Placu Teatralnego, Pl. Kościelnego i Pasażu Gdańskiego. Nowy program rewitalizacji będzie też szansą dla wspólnot mieskzaniowych, które będą mogły liczyć na unijne środki na remont elewacji, dachów, klatek schodowych. - Do 31 października będziemy prowadzili konsultacje z partnerami społecznymi, których zapraszamy do zgłaszania do Lokalnego Programu Rewitalizacji. W listopadzie odbędzie się sesja rady miejskiej, na której plan zostanie zatwierdzony, a na początku 2009 roku zaczniemy go wdrażać - wyjaśnia Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha.
(RAD)
30 minut

Pomożemy? zbierzmy nasze pomysly na forum :)
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 20.09.2008, godz. 01:03
"Pan Tomasz" napisał:

Pomożemy? zbierzmy nasze pomysly na forum :)


Pewnie, że pomożemy. W tym celu proponuję jakieś spotkanie :wink:
odpowiedz
Pan Tomasz 20.09.2008, godz. 09:46
chocby dzis?
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 20.09.2008, godz. 10:42
Jesteśmy wszyscy (?) jutro w Książu, czyż nie? Może jutro? Bo skoro jedni tańczą w ZPiT, inni jadą na rowerze a jeszcze inni idą tam się po prostu przejść, to po co kombinować? :wink: Tylko, żeby się nie okazało, że tylko ~Pan Tomasz i ja będziemy :P
odpowiedz
musashi 20.09.2008, godz. 11:04
To ja bede oryginalny - proponuje remont dachow i elewacji budynkow w centrum :P:P:P
odpowiedz
Atapy 20.09.2008, godz. 14:13
Ja będę na pewno. A "koncert" był (a może raczej go nie było) dzisiaj...
odpowiedz
Atapy 20.09.2008, godz. 22:17
A jaka jest kostka pod tym asfaltem? Taka duża, gruba jak np na Głównej albo na Wyzwolenia?
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 21.09.2008, godz. 00:52
Na pewno w Śródmieściu jest wszędzie taka kostka jak na Sienkiewicza czy Wyzwolenia. W każdym razie, przy okazji wszelkich robót w centrum tylko taką widywałem :wink:
odpowiedz