[Kraków] Atrakcyjne aranżacje małych mieszkań w Krakowie

bATICZKA

Małe mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania w małopolskiej stolicy. Architekci wnętrz mają niezły orzech do zgryzienia by zadowolić tych, którzy zgłaszają się, aby w nowoczesny, funkcjonalny sposób przygotować lokum do zamieszkania...

 

Zainteresowaniem wśród osób planujących zakup własnego M cieszą się niewielkie mieszkania. Różne rozwiązania aranżacyjne zapewniają maksymalną oszczędność przestrzeni. Tradycyjna kuchnia zajmująca osobne pomieszczenie, miejsce do przygotowywania potraw może zostać połączona z salonem. Dopasowany wariant aranżacyjny, poza walorami praktycznymi, zagwarantuje efektowną prezencję wnętrza lokum.


Małe mieszkania to idealna propozycja dla osób o ograniczonym budżecie. Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem tego typu oferty są względy ekonomiczne. Koszt małego mieszkania zbliżony jest do średnich cen kawalerek z oddzielną kuchnią. Duże zapotrzebowanie na lokale z funkcjonalnym podziałem wnętrza ma odzwierciedlenie w aktualnych tendencjach na rynku pierwotnym. Nowo - powstałe nieruchomości to przede wszystkim mieszkania dwupokojowe z aneksem gustownie wkomponowanym w jedno z pomieszczeń, wybierane zarówno przez młode małżeństwa, czy seniorów.


Osoby świadomie rezygnujące z oddzielnej kuchni zyskują na większym metrażu pokoi. Istotnym atutem tego typu rozwiązania architektonicznego jest optyczne powiększenie wnętrza. Kuchnia w salonie nie ogranicza powierzchni użytkowej mieszkania, umożliwiając maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.


Kuchnia w aneksie pozwala nie tylko na znaczną oszczędność miejsca. Poza walorami funkcjonalnymi, odpowiednio wydzielone strefy gotowania, przechowywania i zmywania można w efektowny sposób dopasować do wyglądu pomieszczeń. Gwarancję gustownej aranżacji aneksu stanowi przemyślany projekt uwzględniający stylistykę wnętrza.


W nowocześnie urządzonych mieszkaniach sprawdzą się meble kuchenne o prostej, modułowej budowie z frontami wzbogaconymi elementami aluminium, przejrzystego szkła lub metalu. W klasycznym aneksie powinny znaleźć się drewniane meble uzupełnione ozdobnymi detalami z kamienia i mosiądzu, zaś doskonałym tłem dla sprzętu AGD w stylu retro będą szare lub beżowe ściany. Aneksy kuchenne zaprojektowane w konwencji loft warto wypełnić białymi, lakierowanymi szafkami kontrastującymi z ceglanym lub betonowym tłem, natomiast w orientalnych wnętrzach sprawdzą się proste fronty w intensywnych odcieniach dopełnione nastrojowym oświetleniem.


Wybrany wariant aranżacyjny powinien nie tylko wizualnie współgrać z wystrojem pozostałych pomieszczeń. Urządzając aneks kuchenny, należy mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność wydzielanej przestrzeni. Optymalna będzie zabudowa kuchenna w kształcie litery L, a gdy do dyspozycji mamy wyłącznie jedną ścianę, sprawdzi się także najprostszy układ jednorzędowy.


Kuchnia w aneksie, stanowiąca kontynuację salonu lub pokoju dziennego, wymaga wizualnego oddzielenia od pozostałej części mieszkania. Ciekawym sposobem na gustowne odgrodzenie wnętrz jest zastosowanie drzwi przesuwnych – w ścianie, nachodzących na nią lub podwieszanych. W klasycznych pomieszczeniach sprawdzi się ścianka działowa ze szkła, z płyty MDF lub GK. Designerski efekt niedomknięcia zapewni stała przegroda częściowo zasłaniająca aneks. Aby wizualnie powiększyć mały aneks, zastosowana przegroda nie może optycznie zamykać przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się ażurowe konstrukcje w formie żaluzji lub kratki albo cienkie ścianki z białego szkła. W przypadku zasłon należy wybierać wyłącznie lekkie materiały, natomiast z drzwi przesuwnych odpowiednie będą jedynie modele w jasnych odcieniach.


Tanim pomysłem na oddzielenie aneksu kuchennego od reszty mieszkania jest przegroda w formie wysokiego rośliny w ozdobnej donicy, szeregu dodatkowych półek lub stołu ustawionego pomiędzy funkcjonalną strefą kuchni a reprezentatywną częścią salonu.