Ekospalarnia otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

Ekospalarnia otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Jaki widok ma operator chwytaka, który za jednym razem wrzuca do kotła dwie tony śmieci? Jak wygląda dyspozytornia ekospalarni, czyli mózg zakładu? Jak funkcjonuje Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów? O tym można będzie się przekonać już w pierwszy weekend października.

Już 1 i 2 października (sobota, niedziela) Ekospalarnia znajdująca się przy ulicy Giedroycia 23, będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 10-16.
W trakcie zorganizowanych wycieczek będzie można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne. Dla wszystkich gości dodatkowo przygotowano moc atrakcji – pikniki ekologiczne, zajęcia dla najmłodszych, warsztaty ekologiczne, fotobudka, produkcję prądu przy użyciu siły swoich mięśni i wiele innych.
Rejestracja

Zwiedzanie i udział w dniach otwartych będzie bezpłatne, zwiedzanie zakładu będzie możliwe po wcześniejszej rejestracji. 25-osobowe grupy będą wchodzić na teren zakładu w odstępach czasowych około 15-minutowych. Samo zwiedzanie będzie trwało 30 minut. Jedna osoba będzie mogła zarezerwować maksymalnie cztery osoby w grupie.
Prośba od organizatorów aby zabrać ze sobą obuwie na płaskim obcasie, z uwagi na bezpieczeństwo i wysokie stopnie na trasie zwiedzania.
Szczegółowe informacje na temat rejestracji i warunków uczestnictwa znajduje się na stronie www.khk.krakow.pl zakładka "Ekospalarnia" rejestracja rozpoczyna się 20 września. Wejściówki można odebrać również osobiście – w punkcie Info Kraków, Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ulica Powiśle 11.
Autobus

Organizatorzy dni otwartych nie są w stanie zagwarantować dostęp do miejsc parkingowych, na terenie samego zakładu jak i w okolicy, ze względu na trwającą przy ekospalarni budowę trasy S7, w związku z czym parkowanie wzdłuż ulicy Giedroycia będzie niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystać z bezpłatnego autobusu oznaczonego napisem EKOSPALARNIA, który przywiezie gości pod same drzwi.
REKLAMA
Autobus będzie odjeżdżał co pół godziny z Placu Centralnego (róg Al. Andersa) od 9:30-15:30, czas przejazdu to około 30 minut.


Ekospalarnia
Wybudowany w latach 201-2015 Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, jest największą inwestycją Krakowa z udziałem środków unijnych. Zakład jest w stanie przekształcić 220 ton śmieci rocznie i wyprodukować z nich energię elektryczną, która odpowiada rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje, oraz energię cieplną która jest w stanie ogrzać w okresie zimowym co dziesiątego mieszkańca Krakowa.
Inwestycje zrealizowała południowo-koreańska Firma POSCO. Engineering & Construction Co.
Inwestorem jest Krakowski Holding Komunalny KHK S.A.
Koszt inwestycji to około 830 mln złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA