DODAJ

Kraków: Rakowicka 14 – modernistyczna kamienica na Grzegórzkach odzyskuje blask. Czeka ją nadbudowa [WIZUALIZACJE]

Mieszkania i domy / Kraków
Kraków: Rakowicka 14 –
Mariusz Bartodziej
2019-06-04 07:26:37
Budynek sprzed 80 lat, stojący przy ulicy Rakowickiej, widnieje w gminnej ewidencji zabytków. Firma Nikliński Nowicki odrestaurowuje go wraz z oficyną i dobudowuje jedną kondygnację. Oferuje niespełna 30 mieszkań.

Krakowski deweloper Nikliński Nowicki Sp. z o.o. S.K.A. wprowadził do sprzedaży inwestycję Rakowicka 14. Planuje oddać ją do użytku w III kwartale 2020 roku. Prace budowlane rozpoczął w pierwszych miesiącach tego roku.

Na projekt realizowany na krakowskich Grzegórzkach składają się dwa budynki: pięciopiętrowa kamienica i dwupiętrowa oficyna. W pierwszej znajduje się 19 mieszkań (i dwa lokale usługowe), a w drugiej 9, o wysokości pomieszczeń 3 m. Łącznie jest dostępnych 15 jedno- (18-34 mkw.) i 13 dwupokojowych (32-46 mkw.) lokali mieszkalnych. Do większości przynależą balkony (w dwóch przypadkach nawet dwa) o powierzchniach od 0,94 do 6,59 mkw. Mieszkańcy mogą liczyć na monitoring, windę i dziedziniec. Miejsc postojowych nie będzie.

fot. Damian Daraż


Przykład krakowskiego modernizmu

Budynek przy ul. Rakowickiej 14 jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Powstał w latach 1936-1937, według projektu architektów Stanisława Zydronia i Stefana Matuszyńskiego. Stanowi przykład modernizmu krakowskiego.

Jego charakterystyczną cechą jest połączenie prostoty elewacji z dekoracyjnymi elementami w postaci zgeometryzowanych form. Wizytówką architektoniczną krakowskich kamienic tamtego okresu są obramowania drzwi wejściowych i okien oraz godło utrzymane w stylistyce Art déco – wyjaśnia deweloper.

materiały inwestora


Nadbudowa kamienicy ma być spójna ze stylem jej historycznej części pod kątem kolorystki i detali elewacji. Pojawi się na niej płaskorzeźba wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza, Stefana Dousę.

Stanowić ona będzie niepowtarzalny element dekoracyjny elewacji frontowej oraz symbol kamienicy. Jest to silne nawiązanie do istniejącego wówczas na Rakowicach lotniska wojskowego – tłumaczy inwestor.

Więcej wizualizacji w galerii.

Powstanie też apartamentowiec

Na Grzegórzkach stanie także nowy apartamentowiec. Uzupełni lukę między istniejącą zabudową. Seima Sp. z o.o. ruszyła już ze sprzedażą inwestycji Grzegórzecka 15. Oferuje przeszło 60 lokali mieszkalnych i usługowych. O szczegółach pisaliśmy w maju.

fot. Damian Daraż

Materiały Inwestora