Kraków: Śmiałkowie w komorze termoklimatycznej

Kraków: Śmiałkowie w komorze termoklimatycznej

REKLAMA
Laboratorium Termoklimatyczne Politechniki Krakowskiej na co dzień prowadzi testy i badania maszyn oraz obiektów inżynieryjnych. Na niespełna tydzień wielka lodówka zamieniła się w rzeczywistą scenografię głębokiej Syberii, gdzie kilku śmiałków przejdzie testy psychofizjologiczne i wytrzymałościowe na ekstremalnie niskie temperatury.

Eksperyment pod nazwą "Oswajamy mróz" prowadzony jest pod patronatem Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Testy w komorze termoklimatycznej są elementem przygotowań do kolejnej wyprawy rowerowej Valeriana Romanovskiego. Kolarz ustanowił już rekord Guinnessa w ciągłej jeździe na rowerze w ekstremalnie niskiej temperaturze. Tym razem kolarz chce pokonać dystans 1000 kilometrów z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do Ojmiakonu, na Syberii. Eksperyment w komorze termoklimatycznej ma na celu pomóc w przygotowaniach do podróży w ekstremalnie niskich temperaturach (-50 stopni Celsjusza) i zimowych warunkach.
Słynny kolarz i jego koledzy spędzą w komorze nawet 100 godzin. W komorze przypominającej ostrą zimową syberyjską scenografię, pełniącą rolę obozowiska oraz szlaku, gdzie podróżnicy mogą trenować i testować sprawność psychofizyczną. Osoby biorące udział w testach spożywać będą tam posiłki, trenować, jak również próbować zasnąć. Komora jest naśnieżona, wieją w niej wiatry oraz wyposażona jest w inteligentne oświetlenie imitujące zmiany pór dnia i nocy.
Do testów w komorze termoklimatycznej zaproszeni zostali również instruktorzy survivalu – Paweł Supernat, Piotr Marczewski oraz alpinista i podróżnik Piotr Śliwiński, który w ten sposób chce przygotować się do wyprawy na Mount Everest.
REKLAMA
W czasie prowadzonego eksperymentu wszyscy sportowcy będą poddawani specjalistycznym badaniom medycznym i psychologicznym. Dzięki nim naukowcy z Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego posiądą cenną wiedzę dotyczącą barier ludzkiego organizmu, sposobu odżywiania oraz reakcji psychofizycznych przy ekstremalnie niskich temperaturach.
Komora termoklimatyczna Politechniki Krakowskiej jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Umożliwia podniesienie temperatury do 70 stopni Celsjusza i odwzorować klimat tropikalny, jak również obniżyć temperaturę do warunków arktycznej zimy obniżając temperaturę do -55 stopni Celsjusza.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA