Zabytkowy budynek Zajazdu Kazimierskiego doczeka się remontu i przebudowy. Zarząd Inwestycji Miejskich planuje w nim stworzyć obiekt kulturalny, a w nim główna siedziba Biblioteki Kraków.
Inwestor ogłosił przetarg na opracowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwoleń na rewitalizację zabytkowego Zajazdu Kazimierskiego, mieszczącego się w centrum Kazimierza na rogu ulic Węgłowej i Krakowskiej.
Inwestor ogłosił przetarg na opracowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwoleń na rewitalizację zabytkowego Zajazdu Kazimierskiego, mieszczącego się w centrum Kazimierza na rogu ulic Węgłowej i Krakowskiej.
Zarząd Inwestycji Miejskich planuje stworzyć w nim główną siedzibę Biblioteki Kraków. W odrestaurowanym budynku działać ma m.in. wypożyczalnia, czytelnia, księgarnia, kawiarnia, sale konferencyjne, warsztatowe, sale poświęcone wybitnym twórcom, takim jak Szymborska czy Lem. Ponadto znajdzie się tu miejsce na centrum informacji regionalnej, a także ośrodek animacji literackiej i kulturalnej. Powierzchnia budynku to około 5 tysięcy mkw. na pięciu poziomach – piwnice, parter, 1 piętro, 2 piętro oraz poddasze.
Wyłoniona w przetargu firma w pierwszym etapie będzie miała za zadanie wykonać projekt koncepcyjny, który pozwoli oszacować wartość prac budowlanych związanych z renowacją i adaptacją obiektu. Kolejnym krokiem będzie wykonanie dokumentacji projektowej wraz z złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie szacuje, że przebudowa, remont oraz adaptacja obiektu pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych. Do odnowionego budynku będzie można wejść za około trzy lata.
Historia obiektu
Budynek Zajazdu Kazimierskiego jest częściowo wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a w części wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się na obszarze uznanym za pomnik historii "Kraków – historyczny zespół miasta". Obiekt w obecnej formie pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Usytuowany jest w miejscu ważnym w historii Kazimierza, tworząc pierzeję pierwotnego rynku kazimierskiego (obecnie plac Wolnica). Budowla ta jako jedna z niewielu zachowała relikty pierwotnych domów mieszczańskich, gdyż wzniesiono go na zachowanych piwnicach chat średniowiecznych przy ulicy Węgłowej.
W latach 80. XX w. były plany, aby zaadoptować budynek na hotel. Plan ten nie został zrealizowany. W latach 1992-1994 przeprowadzono doraźny remont. W 1999 roku obiekt oddano w 40-letnią dzierżawę Instytutowi Turystyki. Miał on przeprowadzić gruntowny remont, do którego nie doszło, więc gmina wypowiedziała Instytutowi umowę. Od 2004 roku miasto szukało kupca na ten budynek, lecz bezskutecznie. Od tego czasu obiektem zarządza Zarząd Budynków Komunalnych, któremu do tej pory udało się wyremontować dach oraz zabezpieczyć elewację budynku.