Kraków: Przy forcie Luneta Warszawska powstanie biurowiec oraz mieszkaniaźródło: Materiały Inwestora

Kraków: Przy forcie Luneta Warszawska powstanie biurowiec oraz mieszkania

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Przez ostatnie lata prywatny inwestor przy współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków odrestaurował Fort Lunety Warszawskiej przy ulicy Kamiennej. Nadszedł czas na śmielsze projekty. Wokół zabytkowej fortyfikacji powstaną budynki mieszkalne z lokalami usługowymi oraz biurowiec.

Zamierzeniem inwestora od samego początku było, by wokół zabytkowej fortyfikacji stworzyć otwartą i ogólnodostępną przestrzeń parkowo-kulturalną, skupioną przede wszystkim na historycznym otoczeniu zabytku. Początkowo skupiono się na przywróceniu fortyfikacji dawnej świetności. Przez ostatnie dwa lata sporo się zmieniło, inwestor przy współpracy z konserwatorem zabytków przeprowadził wiele prac – wymienione zostały wszystkie podłogi, ściany odrestaurowane, mur szyjowy odnowiony, dach obiektu jest nowy, wraz z odprowadzeniem wody, wymieniono bramy i okna, budynek jest stale ogrzewany i wentylowany.
Po I Wojnie Światowej Fort Luneta Warszawska utracił zdolność bojową. Przez lata 80. mieściły się w nim magazyny, do połowy lat 90., kiedy to zawalił się centralny dach. Wówczas woda wdzierała się wszędzie niszcząc cały obiekt, zieleń pozbawiona pielęgnacji również szerzyła spustoszenie rozsadzając korony murów skarpowych.
REKLAMA
Inwestor po odrestaurowaniu fortyfikacji planuje wokół niego stworzyć przestrzeń parkową wraz z dodaniem funkcji mieszkalno-biurowej. Zaprojektowano dwa budynki pięciokondygnacyjne, w których zaplanowano łącznie 132 mieszkania oraz 6 lokali usługowych, wraz z podziemnym garażem, a także jeden czteropiętrowy biurowiec z podziemną kondygnacją garażową. Budynek Fortu Luneta Warszawska po wybudowaniu kompleksu mieszkalno-biurowego nadal będzie pełnił funkcje usługowo-hotelowe, w obecnie odrestaurowanej części fortu działa Family Hostel.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA