Największe w Europie lodowisko sztuczne pod gołym niebem, ale również basen, zaplecze SPA i piękna, nowoczesna restauracja zaczęły funkcjonować 25 listopada na najwyższych poziomach Galerii Gwarnej.
Pierwszej oficjalnej prezentacji obiektu towarzyszyła wystawna gala. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz ks. Jan Mateusz Gacek, który symbolicznie poświęcił i pobłogosławił piękny obiekt. Szef kuchni przygotował najwykwintniejsze dania,
Około połowy listopada powinny zakończyć się odbiory techniczne kondygnacji dobudowanych do Galerii Gwarna w Legnicy. Oferta obiektu wzbogaci się o czterogwiazdkowy hotel, ekskluzywną restaurację, dwunastometrowy basen, gabinety spa oraz lodowisko - wylicza serwis naszemiasto.pl.
Całoroczne lodowisko pod chmurką oraz basen powstają na dachu galerii Gwarna w Legnicy. To niewielkie centrum handlowe w sercu miasta. - Chcemy być inni. Innowacyjni - mówi Rafał
"mariusz-lca" napisał: Dziś 30.10.2008.r miało nastąpić otwarcie galerii "Szanowni państwo otwarcie galerii zostało przeniesione" taka kartka jest w drzwiach.
Spółka PRP z Legnicy (woj. dolnośląskie), właściciel lokalnego centrum handlowego Galeria Gwarna, poszukuje inwestora do otwarcia hotelu przy obiekcie. Potrzebny jest przedsiębiorca dysponujący kapitałem około 3 mln zł.
Na hotel przeznaczono 2,2 tys. mkw. powierzchni, która obecnie jest w stanie deweloperskim. Nowy inwestor miałby się zająć wyposażeniem wnętrz oraz prowadzeniem hotelu.
Zygmunt Mułek 2008-09-05 18:48:58, aktualizacja: 2008-09-05 18:51:30
Średniowieczna osada na placu budowy galerii. Jej mieszkańcy chętnie zjadali mózgi zwierząt.
To jedno z cenniejszych odkryć w ostatnich latach. Przed wiekami mieszkali w tym miejscu zamożni ludzie. Dziś kończy się tu budowa Galerii Gwarna, gdzie znaleziska będą przez pewien czas eksponowane. Archeolog Michał Mularczyk prace zakończył w minionym roku. Nie opowiadał jednak o swoim odkryciu do czasu zakończenia opracowania znaleziska. - Garnki i dzbany pochodzą z XV w. - opowiada archeolog. - Wyrabiano je na miejscu. Świadczą o przyzwoitym kunszcie garncarzy. Ciekawym wykopaliskiem jest fragment złotej sprzączki. Prawdopodobnie została zrobiona z kruszcu wydobywanego w tamtych czasach w Mikołajowicach pod Legnicą.
Wrażenie robi także miedziane puzderko z XIV w. Należy przyjąć, że to także wyrób miejscowy, tak jak nóż żelazny w oprawie drewnianej i pięknie wykonany dwustronny grzebień z kości. Wrażenie robi ponad sto fragmentów skórzanego obuwia i szklanych naczyń. Podczas prac odkrywkowych robotnicy dokopali się fragmentów drewnianego wodociągu z XIV w. Potem odsłonili średniowieczną kloakę. To dla archeologów bardzo cenne znalezisko. Bo można w niej znaleźć ciekawe przedmioty mówiące sporo o życiu ówczesnych mieszkańców. - Odkryliśmy w kloace fragmenty naczynia ceramicznego przywiezionego tutaj prawdopodobnie z Nadrenii lub Saksonii - opowiada Michał Mularczyk. - Świadczy to o tym, że legnicka osada była znacząca, a jej mieszkańcy dosyć zamożnymi ludźmi. Skoro sprowadzali takie naczynia. Także tutaj znaleziono wiele kości zwierzęcych, m.in. czaszki. Niektóre z nich miały ślady świadczące, że średniowieczni legniczanie lubowali się w jedzeniu mózgów tych zwierząt.
Tuż obok ówczesnej sławojki odkryto dwie dębowe beczki. Służyły do przechowywania żywności. Były to takie średniowieczne lodówki. Zachowało się w nich wiele naczyń ceramicznych. A także pozostałości po przechowywanych w beczkach owocach. Do naszych czasów przetrwały tylko pestki z jabłek, śliw i wiśni. Nikt przed Michałem Mularczykiem nie odkrył tej średniowiecznej osady. Wcześniej odkopano tutaj studnię i prawdopodobnie XVII-wieczny nożyk. Po zbadaniu terenu robotnicy wylali fundamenty. I rozpoczęli budowę galerii. Właśnie w niej pokazywane będą znaleziska. Archeolog Michał Mularczyk prowadzi obecnie prace we wsi Ręszów w gminie Ścinawa. Odkrył cztery wodociągi: XVIII-wieczny drewniany, kamionkowy z początku XX w., żeliwny położony przez Niemców oraz powojenny wykonany z żeliwa, plastiku i azbestu.
[quote:2u4bhh03]Galeria Gwarna to nowoczesne centrum handlu i usług, które powstaje w centrum Legnicy zaledwie 150 m od Rynku, przy głównym pasażu pieszym ul. Złotoryjskiej. Na działce o powierzchni 4.370 m2 budowany jest pięciokondygnacyjny obiekt handlowo-usługowy o łącznej powierzchni użytkowej 18.250 m2. Konstrukcja budynku pozwala na swobodę aranżacji i możliwość zestawiania poszczególnych powierzchni w różnej konfiguracji.
Na parterze, pierwszym i drugim piętrze powstaną lokale handlowe. Całkowita powierzchnia najmu części handlowej liczy ok. 9.000 m2 i znajdować się tutaj będzie około 50 sklepów. W Galerii Gwarnej spotkamy marki, dobrze już znane, na rynku polskim i europejskim takie jak C&A, gdzie w sklepie o powierzchni 1600 mkw. znajdziemy odzież dla każdej grupy wiekowej czy Takko z atrakcyjną odzieżą w każdym rozmiarze. Na parterze będzie można zrobić zakupy między innymi w drogerii Rossmann, sklepie obuwniczym CCC, poszukać inspiracji w sklepie z wyposażeniem wnętrz Easy Home, wstąpić na małą czarną do palarni kawy Singidunum oraz wybrać ofertę biura podróży Triada. [/quote:2u4bhh03]
Może ktoś dodać aktualne foty? Bo podobno ostro ruszyli z pracami na fasadzie i dorzucili sporo nowych pracowników, więc powinno być widać jakieś efekty.
[quote:2ufdb9l0]Władze Legnicy chciały zbudować megagalerię. Ich plany pokrzyżował jednak wojewoda dziś Wojewoda dolnośląski uchylił zgodę prezydenta Legnicy na rozbudowę Galerii Handlowej Gwarna. W jego opinii, władze miasta nie dokonały wszechstronnej oceny wpływu zmian na otoczenie i nie uwzględniły opinii sąsiadów inwestycji, którzy uważali, że budynek zasłoni im słońce, a wzmożony ruch wokół niego zwiększy hałas i zagrożenie dla uczniów pobliskiej szkoły. Jednak przede wszystkim rozbudowa galerii, którą poparli legniccy urzędnicy, jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania, który sami opracowali. - Wysokość planowanego budynku przewyższa znacznie dopuszczalną - tłumaczy Tadeusz Borkowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Mieczysław Jaskuła mieszka kilka metrów od placu budowy. - Cieszę się z takiej decyzji - powiedział nam.
Andrzej Wyporkiewicz, sąsiad pana Jaskuły, dodaje: - Przynajmniej zobaczymy latem słońce. Uważam, że prezydent postąpił nieelegancko, bo nie skonsultował swojej decyzji z nami. Jednak mieszkańcy i tak zaprotestowali. W grudniu ubiegłego roku wysłali pismo do prezydenta, a potem skargę do wojewody.
Protestują już od 2001 roku, gdy po raz pierwszy zapowiedziano budowę galerii między ciasną zabudową w centrum miasta. Wówczas wojewoda uznał racje inwestora, a lokatorzy nie mieli 0,5 mln zł kaucji, wymaganej, aby odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wtedy nie zgadzali się na czterokondygnacyjną galerię. Tym bardziej nie chcą dziś sześciopiętrowej. Już wtedy skarżący uważali, że są ignorowani przez władze miasta, uznające wyłącznie interes inwestora. - To subiektywna ocena - komentuje zastępca prezydenta Ryszard Białek. - Działamy w interesie wszystkich, zarówno inwestora, jak i mieszkańców.
Jego zdaniem wykonano wszystkie konieczne analizy wpływu galerii handlowej na otoczenie według nowych założeń. Zbadano hałas, stopień naświetlenia mieszkań wokół inwestycji. - Teraz ruch należy do inwestora - mówi Ryszard Białek. - Ma na to trzydzieści dni. Właściciele firmy PRP-Legnica, która buduje galerię handlową u zbiegu ulic Gwarnej i Złotoryjskiej, nie chcą komentować decyzji wojewody.
30 dni ma firma PRP-Legnica na odwołanie się od decyzji wojewody Mieszkańcy uważają, że prezydent powinien skonsultować z nimi decyzję o budowie galerii [/quote:2ufdb9l0]
W mieście gruchnęła wieść, że budowa Galerii Gwarnej stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko przez zbieżność nazw firm.
PRP to legnicka firma, która jest inwestorem nowo budowanej w centrum Legnicy Galerii Gwarnej. PRP to także nazwa firmy transportowej, ściśle powiązanej ze spółką Rico. Ta ostatnia – jak wiemy – ogłosiła upadłość. Przyszłość firmy PRP, która zatrudniała kierowców pracujących dla Rico, stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Co niektórzy sądzili, że transportowa spółka PRP jest tą samą, która zainwestowała w budową legnickiej galerii. Okazuje się jednak, że to dwie różne spółki i mamy do czynienia ze zbiegiem okoliczności. W siedzibie legnickiej spółki PRP jednoznacznie zdementowano pogłoski o jakimkolwiek zagrożeniu budowy Galerii Gwarnej. „Proszę nas nie mylić ze spółką PRP powiązaną z Rico”, usłyszeliśmy. Nowe centrum handlowe ma być oddane do użytku jesienią tego roku.
pomijając już pasowanie do otoczenia to od tej strony będzie chyba wyglądało najlepiej ale ja czekam na widok od Złotoryjskiej/Gwarnej - mam złe przeczucia co do wyglądu tamtego narożnika
W sumie jeśli chodzi o wysokości Sąd Będzie przy tym wyglądał jak Europejski przy Bristolu, to same Energetyk, od Złotoryjskiej daszek ma sprawić wrażenie że bryła jest dużo niższa ale najbardziej mnie ciekawi jak będzie wyglądało na rogu Gwarnej i Złotoryjskiej, jak tam połączą wyższą część z tym dachem bo od widocznej na zdjęciu strony jest walec.