Poprawi się dostęp do kolei dla mieszkańców Zaosia i Żakowic. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na modernizację przystanków w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Efektem inwestycji za ok. 7,1 mln zł będą wygodniejsze podróże pociągiem w kierunku Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna.
Dla pasażerów na przystankach Żakowice Południowe i Zaosie na linii kolejowej między Łodzią a Tomaszowem Mazowieckim (nr 25) wybudowane zostaną nowe wyższe perony, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty i ławki, które zwiększą komfort oczekiwania na pociąg. Bezpieczne podróżowanie po zmroku zapewni jasne LED-owe oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające na powierzchni peronu. Planowana jest budowa parkingów dla samochodów i stojaków rowerowych, by ułatwić łączenie podróży koleją oraz środkami transportu indywidualnego.
– Rządowe inwestycje przybliżają kolej pasażerom w województwie łódzkim. Ważne są dla nas połączenia lokalne i regionalne, które przeciwdziałają wykluczeniu komunikacyjnemu. Dlatego inwestujemy w przystanki i stacje w całej Polsce. Budujemy bezpieczną, komfortową i przewidywalną polską kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
– Modernizacja przystanków w Zaosiu i Żakowicach Południowych zwiększy komfort podróżowania w kierunku Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego. Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do pociągów. Realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu atrakcyjności kolei w codziennych i okazjonalnych podróżach – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Prace będą realizowane w formule "projektuj i buduj". Zakończenie robót planowane jest w grudniu 2023 roku.
Program przystankowy w województwie łódzkim
W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Od grudnia 2022 r. podróżni korzystają z przystanku Tomaszówek. W marcu br. rozpoczęła się budowa nowego przystanku Zgierz Rudunki. Już na wiosnę ruszą prace budowlane w Jedliczu koło Zgierza.
Podpisane zostały umowy na budowę przystanków Łódź Zarzew, Izabelów i modernizację przystanku Stare Grudze. Rozpoczęcie robót w tych lokalizacjach nastąpi na przełomie 2023 i 2024 roku, a zakończenie w połowie 2024 r. Procedowany jest przetarg na budowę nowego przystanku Głowno Północne. Prace w Głownie zaczną się z początkiem roku 2024, a zakończą w połowie 2024 r.
Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej
Celem "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
W Programie przystankowym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, na liście rezerwowej 129.
Źródło: PKP PLK