Około 60 metod przygotowywania potraw na ogniu, 30 sposobów smażenia, 80 rodzajów cięć… to tylko ułamek tego, co składa się na kuchnię chińską – jedną z najdoskonalszych sztuk kulinarnych świata. Tradycyjnych dań rodem z Państwa Środka można skosztować w MEIMEI, nowej restauracji w Manufakturze, która w sobotę przywitała pierwszych gości. Jej menu jest tak różnorodne, jak same Chiny. Znalazły się w nim między innymi propozycje potraw z Kantonu, Pekinu oraz Szanghaju, a specjalnością MEIMEI są przekąski Dim Sum – pierożki oraz sakiewki przyrządzane na parze.
MEIMEI, dosłownie „młodsza siostra”, to nowość na łódzkim rynku gastronomicznym. Nazwa odwołuje się do jednej z pomysłodawczyń konceptu, której rodzina przyjechała do Polski w latach 30. Zarówno właściciele, jak i kucharze są silnie związani z Chinami. Jak twierdzą, w mieście brakowało lokalu serwującego dania tej kuchni, a łodzianie znają przede wszystkim potrawy z Wietnamu, bądź łączące tradycje kilku krajów azjatyckich. MEIMEI chce pokazać różnorodność Chin, które są prawdziwym tyglem smaków. Na południu dominują potrawy słodkie i łagodne, na zachodzie – ostre, z kolei mieszkańcy północy preferują dania bardziej tłuste. Na dwóch poziomach restauracji o łącznej powierzchni niemal 250 m2 można spróbować tradycyjnych dań rodem z Państwa Środka. Wyjątkową propozycją w menu jest kaczka po pekińsku, która, po marynowaniu w mieszance przypraw, ogrzewana jest przez ponad dwie godziny ciepłym powietrzem w sprowadzonym z Chin piecu. Specjalnością lokalu są również Dim Sum, czyli sakiewki oraz pierożki wypełnione farszem – wszystkie robione ręcznie i przygotowywane na parze.
Powrót do tradycji rodzinnych
MEIMEI kieruje swoją ofertę do osób, które chcą poczuć smak prawdziwych Chin, ceniących wyjątkowe potrawy oraz wysoką jakość produktów. Skosztować tu można dań opracowanych przez chińskich kucharzy oraz właścicieli wywodzących się z prowincji Zhejiang, mieszczącej się na wschodnim wybrzeżu kraju. Tradycyjne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz liczne podróże po regionach tego kraju zaowocowały stworzeniem propozycji, które zadowolą każde podniebienie – zarówno miłośników ostrych dań, jak i tych, którzy wolą łagodniejsze smaki. Wystrój restauracji nawiązuje do motywów kojarzonych ze sztuką tego kraju. W kolorystyce dominują czerń i złoto. Tradycyjne orientalne wzory widnieją między innymi na eksponowanej ścianie otwartej kuchni, zdobią również zabytkową, ponad stuletnią komodę – rodzinną pamiątkę. Całość dekoracji dopełniają bambusy oraz ramy z żurawiami wykonanymi w technice origami, która swoje korzenie ma właśnie w Chinach, gdzie od VIII wieku była popularną formą dekorowania domów.