[Lublin] Dobry czas dla kupujących mieszkanie

[Lublin] Dobry czas dla kupujących mieszkanie

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Atrakcyjne ceny mieszkań spowodowały ożywienie na lubelskim rynku nieruchomości. Kupcom sprzyja także niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Część z nich zamiast trzymać pieniądze na mało atrakcyjnych lokatach w bankach, zaczęło szukać innych sposobów lokaty kapitału. Dlatego coraz częściej pojawiają się nabywcy, którzy płacą za mieszkania gotówką.

 

Ostatnie miesiące 2013 roku mogą stać się dla developerów bardzo rentownym okresem na rynku pierwotnym. Sprzyja temu sytuacja na rynku. Ceny kredytów hipotecznych są niższe niż w ubiegłym roku. Obecne średnie oprocentowanie wynosi 4,32 procent. Dla porównania, w 2012 roku było o ponad dwa procent wyższe. Coraz częściej pojawiają się też osoby, które mogą pozwolić sobie na  zakup mieszkania za gotówkę.  

 

- Na lubelskim rynku nieruchomości widać wyraźne ożywienie. Zauważyliśmy tendencję do transakcji gotówkowych przy zakupie mieszkania. Z rozmów z naszymi klientami wynika, iż są to najczęściej osoby wracające z zagranicy lub prowadzące własne przedsiębiorstwa. Kupcy dokonują płatności gotówką traktując mieszkanie jako inwestycję. Taki sposób finansowania jest opłacalny, ponieważ zyski z wynajmu zakupionego lokalu znacznie przewyższają oprocentowanie gotówki na lokacie bankowej – twierdzi Marcin Rogowski, ekspert z biura nieruchomości HomePlace.

 

Najbliższe miesiące to także ostatni moment, żeby skorzystać z atrakcyjnej oferty bankowej dla zainteresowanych nabyciem mieszkania. Obecnie nie trzeba dysponować własnym kapitałem, żeby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Od 2014 roku wchodzą  w życie nowe regulacje prawne. Zgodnie z nimi, kredytobiorca będzie zobowiązany posiadać 5 procent wkładu własnego. W roku 2015 stawka znowu wzrośnie aż do 10 procent.

 

Utrzymujące się od dłuższego czasu stosunkowo niskie ceny mieszkań, sprzyjające warunki kredytowania i wzrost liczby nabywców gotowych na płatność gotówką przekładają się na niezłe wyniki sprzedażowe firm deweloperskich. NAP Invest realizuje w Lublinie dwie inwestycje, osiedle Nowy Przylądek przy ulicy Północnej oraz Nowy Początek przy ulicy Strzeszewskiego.

 

- Znaleźliśmy nabywców dla ponad 80 procent lokali przy ulicy Północnej. Dobre wyniki sprzedażowe to także efekt dobrej sytuacji rynkowej dla kupujących, ale także naszych działań promocyjnych. W tej chwili oferujemy klientom garaż gratis. Wiele osób korzysta także z  programu płatności 10/90. Przy podpisaniu umowy klienci płacą tylko 10 procent należności. Resztę wpłacają nam dopiero po przekazaniu kluczy. Dzięki temu właściciele mieszkań czują się bezpiecznie i mają gwarancję, że inwestycja zostanie zrealizowana rzetelnie i w wyznaczonym terminie - informuje Agnieszka Podbielska z NAP Invest.

 

W bardzo krótkim czasie udało się znaleźć kupców dla 60 procent lokali w najnowszej inwestycji dewelopera Willowa 2 w Nałęczowie.  Dobrze sprzedają się również mieszkania przy ulicy Gęsiej i Lucyny Herc w Lublinie. Do zakupu zachęcają regularne promocje cenowe na poszczególne  mieszkanie oraz miejsca postojowe. Nie narzeka również deweloper CRH Żagiel DOM, który  ma w ofercie ostatnie wolne lokale. Nabywcy zakupili prawie 80 procent mieszkań przy ulicy Pogodnej.

 

- W ostatnich miesiącach kupcami są głównie rodzice studentów, którzy z myślą o swoich dorastających pociechach decydują się na zakup mieszkania. Uważają, że w dłuższej perspektywie lepiej zainwestować niż płacić za wynajem. Najlepiej sprzedają się mieszkania do 50 m kw. w stanie deweloperskim. Na rynku pierwotnym jest ich jednak coraz mniej – dodaje ekspert z HomePlace.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nowy przystanek Boguszów-Gorce Dzikowiec w woj. dolnośląskim zwiększy dostęp do kolei
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku na trasie Boguszów-Gorce Wschód...
Niemiecki koncern Bayer zatrudni 400 specjalistów IT w Warszawie
Do 2022 roku niemiecki Bayer chce  zatrudnić 400 specjalistów w swoim warszawskim Digital Hubie...
Wrocław: Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku farmacji na Starym Mieście. Powstanie w nim biurowiec [FILM + ZDJĘCIA]
Spółka Luni Sp. z o.o. rozpoczęła w sierpniu 2020 roku przebudowę budynku (wpisanego do gminnej ewid...
Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...