Polacy chcą mieć własne mieszkanie

Polacy chcą mieć własne mieszkanie

Polska
FortePR s.c.
REKLAMA
Polska znajduje się w czołówce państw europejskich, z największą liczbą nieruchomości na własność. Rosnące dochody, możliwość uzyskania kredytów z niższym oprocentowaniem oraz dofinansowanie w ramach MdM sprawiły, że w pierwszym kwartale tego roku sprzedano rekordową liczbę mieszkań.
Warunki mieszkaniowe Polaków systematycznie się poprawiają. Polacy zamiast wynajmować mieszkanie, wolą je kupić. Standard życia stale się podnosi, ale wciąż wiele rodzin żyje w przeludnionych nieruchomościach. Powoli jednak ta tendencja się zmienia. W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczba młodych osób kupujących własne mieszkanie, którzy chcą być na swoim, a wynajem traktują często jako okres przejściowy między wyprowadzką od rodziców, a zakupem własnego lokum. Ich wymarzone mieszkanie powinno być nowoczesne, wygodne, w dobrej lokalizacji i z niskimi kosztami utrzymania, dlatego od lat w dużych miastach największą popularnością wśród młodszych nabywców cieszą się nieduże mieszkania dwupokojowe. Niższe koszty kredytu oraz mniejsza liczba metrów kwadratowych do urządzenia sprawiają, że są one najchętniej wybierane jako pierwsze samodzielne lokum. Posiadanie dwóch pokoi daje bowiem ich właścicielom większe możliwości. W kłopotliwej sytuacji materialnej drugi pokój może zostać wynajęty, co pozwoli pokryć część miesięcznej raty kredytu.
Sytuacja na rynku nieruchomości w pierwszym kwartale tego roku była bardzo korzystna zarówno dla inwestorów, jak i klientów. Brak pieniędzy w programie MdM do wykorzystania na 2016 rok nie zniechęcił przyszłych klientów do zaciągnięcia kredytu. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, Polacy złożyli w kwietniu około 37 tysięcy wniosków kredytowych, czyli o prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Z raportu „Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kwartał 2016 r.” przygotowanego przez firmę Reas wynika, że w sześciu miastach z najlepiej rozwiniętym rynkiem nieruchomości – w tym również w Poznaniu – w ciągu czterech miesięcy sprzedano ponad 14,3 tysięcy mieszkań.
REKLAMA
Wiosna to najpopularniejszy czas na zakup mieszkania lub domu. W tym okresie szczególnie rośnie zainteresowanie nieruchomościami z własnymi ogródkami, zlokalizowanymi poza miastem. Początek roku to również dobry okres dla deweloperów na rozpoczęcie nowych inwestycji.
Kupowanie mieszkania na własność wynika często z chęci budowania własnego majątku. Zakup mieszkania za gotówkę jest najbardziej komfortowy, ale nawet zaciągając kredyt, po zakończeniu jego spłaty jesteśmy właścicielami konkretnej nieruchomości. Mamy dzięki temu własny kapitał i zabezpieczenie na czas emerytury. Możemy je również sprzedać albo przekazać dzieciom. Dla wielu Polaków posiadanie swojego mieszkania to priorytet, który zwiększa poczucie komfortu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA