Sierpniowe szaleństwo o MdM – dopłaty zostaną odmrożone jeszcze w tym roku

Sierpniowe szaleństwo o MdM – dopłaty zostaną odmrożone jeszcze w tym roku

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Rząd ogłasza zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Już w sierpniu br. będzie można starać się o wsparcie państwa na zakup nowego mieszkania lub domu. Uruchomiona pula będzie wynosiła około 69 mln zł, co oznacza, że Polacy w ramach MdM nabędą jeszcze 2,7 tys. lokali.
Dotychczas w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych do dyspozycji kupujących dom lub mieszkanie było maksymalnie 95% puli. Pozostałe 5% stanowiło bufor bezpieczeństwa, który miał zostać wykorzystany w przypadku dodatkowych świadczeń dla beneficjentów decydujących się na trzecie lub kolejne dziecko. Nowelizacja zasad MdM oznacza, że środki przeznaczone na dany rok będą wykorzystywane w 100%. – W sumie więc zgodnie z ustaleniami rządu odblokowanych zostanie około 69 mln zł – mówi Katarzyna Kniat ekspert finansowy z OpenFinase współpracująca z Grennbud Development. Pieniądze trafią na rynek jeszcze w połowie tego roku. – Zgodnie z komunikatem ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, środki w ramach programu Mieszkanie dla Młodych zostaną odblokowane najpóźniej 16 sierpnia – podkreśla Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex. Odmrożona w tym roku kolejna pula sugeruje, że środki mogą skończyć się w ciągu  jednego dnia. – Doskonałym tego przykładem jest styczeń br., gdzie w zaledwie dwa dni Polacy wykorzystali 122 mln zł państwowego wsparcia – podkreśla Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom. 
W efekcie zmian wprowadzanych przez rząd, Polacy będą mogli kupić jeszcze 2,7 tys. mieszkań w tym roku i około 1,5 tys. więcej w przyszłym. – To świetna wiadomość dla osób, które chcą kupić własne M jeszcze w bieżącym roku. Zainteresowanym radzimy pośpiech. Warto już teraz udać się do biura sprzedaży i kompletować potrzebne dokumenty, by w momencie zwolnienia środków, móc szybko udać się do banku i zabukować pieniądze – zaznacza Weronika Potarzycka, specjalistka z biura sprzedaży Planetbud Development. W nadchodzących dniach inwestycje objęte programem MdM z pewnością odnotują znaczny wzrost słupków sprzedażowych. – Na klientów szukających domu w Dąbrówce, Dopiewcu czy Murowanej Goślinie czeka nasz doradca finansowy, który pomaga załatwić wszystkie formalności związane z kredytowaniem nieruchomości – podkreśla Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Część inwestorów decyduje się też na przedłużenie obowiązujących promocji. – Na Wschodniej 19 proponujemy naszym klientom 5% zniżki na większe mieszkania. Oznacza to, że ostatnie mieszkania w naszej inwestycji wpisuje się w ramy programu – mówi Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19. 
REKLAMA
Zielone światło ogłoszone na ostatnim posiedzeniu rządu dla proponowanych zmian w programie Mieszkanie dla Młodych oznacza, że dzięki temu do Polaków w obecnym, jak i przyszłym roku popłynie ponad 100 mln zł więcej niż pierwotnie ustalano. – Taka informacja z pewnością przyśpieszy decyzję o kupnie własnego M mniej zdecydowanych osób. Na skompletowanie potrzebnej dokumentacji mają oni czas do lipca, potem pula zostanie uruchomiona – zaznacza Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Wyczekujących odblokowania MdM-u w następnym roku, wiadomość o zmianach na pewno cieszy. – To dodatkowa furtka, otwierająca drzwi singlom czy młodym małżeństwom starającym się o pieniądze z MdM na zakup domu. Już w sierpniu mogą oni zyskać dofinansowanie – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. Osoby chcące sięgnąć po dopłatę, wniosek o kredyt muszą przygotować wcześniej. – Wszystko wskazuje na to, że pieniądze rozejdą się błyskawicznie – zaznacza Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA