[małopolskie] Jak Małopolska walczy o S7?

[małopolskie] Jak Małopolska walczy o S7?

RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA
Premier Donald Tusk zapowiadał we wrześniu ubiegłego roku, że w ciągu następnych dwóch, trzech lat ogłosi przetargi na budowę drogi S7 z Warszawy do Krakowa. Mimo, że powstanie drogi jest jeszcze dalszą perspektywą, województwo małopolskie już podejmuje działania w celu szybkiej realizacji tej ważnej dla regionu inwestycji.
– Samorząd województwa małopolskiego wielokrotnie przedstawiał argumenty przemawiające za koniecznością budowy odcinka drogi S7 na północ od Krakowa – mówi portalowi „rynekinfrastruktury.pl” Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego.

– W 2010 marszałek wystąpił do ministra infrastruktury o umieszczenie budowy drogi ekspresowej S7 po stronie wschodniej Krakowa oraz na odcinkach: granica województwa świętokrzyskiego – Kraków i Lubień – Rabka w „Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011–2015”. W roku 2011 wystąpienie zostało ponowione – przypomina wicemarszałek.

 

W ubiegłym roku sejmik województwa małopolskiego wystosował rezolucję w sprawie realizacji inwestycji drogowych, które są niezbędne dla rozwoju Małopolski. Roman Ciepiela mówi, że znalazła się w niej inwestycja obejmująca dokończenie budowy drogi S7 na odcinku od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa.

 

– W tej sprawie wielokrotnie odbywały się spotkania z ministrem infrastruktury, jednakże pomimo tych działań inwestycja dokończenia budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku: granica województwa świętokrzyskiego – Kraków dotychczas nie uzyskała koniecznego dofinansowania – zauważa wicemarszałek województwa małopolskiego.

 

Małopolska inwestycja ma być podzielona na trzy odcinki. Pierwszy będzie biec od granicy województwa świętokrzyskiego do Szczepanowic, kolejny od Szczepanowic do Widomy i ostatni od Widomy do ulicy Igołomskiej w Krakowie. Jak mówi Iwona Mikrut, szacunkowy całkowity koszt inwestycji łącznie z dokumentacją, wykupem gruntów, robotami budowlanymi i nadzorem wyniesie około 2,890 mld zł.

 

Iwona Mikrut, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie mówi portalowi „rynekinfrastruktury.pl”, że odcinek drogi S7 od granic województwa świętokrzyskiego do ulicy Igołomskiej w Krakowie jest na etapie przygotowania materiałów do realizacji.

 

Inwestycja jest na liście priorytetów w latach 2014-2020, a zgodnie z harmonogramem prac przygotowawczych (dokumentacja i badania archeologiczne) przewidywana realizacja trasy nastąpi w latach 2017-2020. – Aktualnie są opracowywane materiały do wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej – informowała w styczniu portal „rynekinfrastruktury.pl” rzeczniczka.

 

Realizację drogi S7 w granicach Krakowa obiecywał mieszkańcom Małopolski w styczniu minister Nowak, podczas swojej wizyty w mieście. Jednak nie wszyscy radośnie przyjmują te zapowiedzi. – To kolejne obietnice bez pokrycia. Minister Nowak zapowiedział rozpoczęcie przetargu na S7. Jednak nie wskazał źródła finansowania inwestycji. Źródła tego bowiem nie ma, a bez niego nie można rozpoczynać procedury przetargowej – mówili miesiąc temu posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Edward Czesak.

 

Na razie w rejonie Krakowa otwarto niedawno autostradę A4 z Szarowa do Tarnowa. – Jest to bardzo ważna inwestycja w świetle powiązania wschodniej części województwa ze stolicą regionu. Jej realizacja przyczyniła się do znaczącego spadku natężenia ruchu na newralgicznych odcinkach DK-4 – mówi portalowi „rynekinfrastruktury.pl” wicemarszałek Roman Ciepiela.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...