Mieszkania na wynajem, a może lokale inwestycyjne?źródło: materiały inwestora

Mieszkania na wynajem, a może lokale inwestycyjne?

Artykuł sponsorowany
B Urban
adresWrocław, Jaworska 4
inwestorInwestgrupa Sp. z o.o.
REKLAMA
Wiele osób zastanawia się obecnie, czy warto inwestować w mieszkania na wynajem. Rzeczywiście wynajmowanie mieszkania to sposób na zapewnienie sobie stałego i stabilnego dochodu. Jednak istnieje także możliwość wynajmu tzw. lokali inwestycyjnych, które niekiedy nazywane są także apartamentami inwestycyjnymi.
Jak wygląda obecny rynek mieszkaniowy?
Okazuje się, że liczba mieszkań na wynajem wciąż jest za mała w porównaniu do potrzeb. Największe zapotrzebowanie na lokale na wynajem jest z oczywistych względów w miastach dużych, gdzie przybywa wiele osób w poszukiwaniu pracy czy w celu dalszego kształcenia się. Pod tym względem w Polsce wyróżniają się Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Łódź czy Wrocław. Wiele osób chce mieszkanie wynająć, ale jest i wiele ciekawych nieruchomości, w które warto zainwestować.
Mieszkanie na wynajem, a może lokal inwestycyjny?
Od stosunkowo niedawna mieszkania na wynajem nie są jedyną opcją dla inwestorów. Od jakiegoś czasu na rynku obecne są także apartamenty inwestycyjne zwane też lokalami inwestycyjnymi. Charakteryzują się niewielką powierzchnią (na ogół od 18 do 25 metrów kwadratowych). Często są atrakcyjne cenowo i od razu wykończone pod klucz. Dzięki temu inwestor nie musi się już martwić remontem czy urządzaniem lokalu. Może natomiast go niemal od razu wynająć. To w przypadku nieruchomości na wynajem ma ogromne znaczenie. Pozwala bowiem na uzyskanie szybszego zwrotu z inwestycji.
materiały inwestora
W praktyce inwestycje przeznaczone na wynajem w zasadzie niczym nie różnią się od innych nieruchomości dostępnych na rynku. Również i w przypadku lokalu inwestycyjnego zakupić można dodatkowo miejsce postojowe np. w garażu podziemnym czy komórkę lokatorską. Ta druga przy niewielkim metrażu bywa na wagę złota.
Oferta lokali inwestycyjnych skierowana jest przede wszystkim do tych osób, które w inwestycjach w nieruchomości siedzą już od jakiegoś czasu. Z tego typu ofert korzystają także ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie i szukają niewielkich mieszkań w atrakcyjnej cenie. Lokale inwestycyjne z uwagi na małą powierzchnię są często tańsze w utrzymaniu niż klasyczne mieszkania. Jednak także i one mogą być spełnieniem Twoich marzeń.
Inwestowanie w nieruchomości wciąż się opłaca
Inwestycja w lokale użytkowe czy niewielkie mieszkania w dogodnej lokalizacji może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Taka forma ulokowania oszczędności ma sens, bo wartość nieruchomości cały czas rośnie. Taki lokal można w każdej chwili sprzedać z zyskiem, a także wynająć. Wówczas inwestor uzyskuje stałe źródło dochodów. Co ciekawe, w przypadku zakupu lokalu inwestycyjnego warto pamiętać także o możliwości odliczenia podatku VAT od ceny wykończonego lokalu czy przy zakupie wyposażenia do niego.
Mikro-apartamenty to szansa na posiadanie własnego mieszkania, nawet niewielkiego. Jednak równie dobrze sprawdzają się one jako inwestycja. To rozwiązanie idealne dla osób, które na co dzień żyją aktywnie i w domu nie spędzają zbyt wiele czasu. Ponadto w dużych miastach, gdzie oferty pracy są ciekawe, jest duże zapotrzebowanie na pracowników i małe powierzchnie do wynajęcia w dobrej lokalizacji (np. w centrum). Takie lokale użytkowe cieszą się więc coraz większą popularnością. Popyt na nie cały czas rośnie i nie zapowiada się w tej kwestii na zmiany.
Wynajem lokali inwestycyjnych i mieszkań w praktyce
Każda inwestycja, także wynajem nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. Tutaj sporo zależy od lokatorów. Zdarzają się niestety tacy, którzy o powierzone im mienie nie dbają, a wręcz przeciwnie. Trzeba się więc liczyć z możliwością zniszczenia nawet nowego mieszkania czy lokalu. To oczywiście oznacza dodatkowe koszty. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie skonstruowanie umowy najmu. Warto poprosić tutaj o pomoc radcę prawnego z siedzibą w tym samym mieście. Umowa powinna być bowiem konstruowana tak, aby chronić przed takimi sytuacjami wynajmującego. Zawsze trzeba posiadać przede wszystkim dane osobowe osoby wynajmującej.
REKLAMA
Kolejnym problemem, z którym może spotkać się inwestor jest problem z wyegzekwowaniem należności z tytułu najmu. W skrajnych przypadkach może się okazać, że lokator nie chce opuścić budynku mimo wypowiedzenia mu umowy najmu. W takiej sytuacji o pomoc należy zwrócić się do prawnika oraz policji. Działania na własną rękę mogą bowiem okazać się bezowocne, a przy tym niezgodne z obowiązującym prawem.
Skąd wynika duża popularność lokali inwestycyjnych?
Początkowo niewielkie lokale skierowane były jedynie do singli czy studentów, którzy po jakimś czasie sprzedawali je czy wynajmowali. Jednak za sprawą doskonałej lokalizacji i wysokiego poziomu wykończenia znalazły one uznanie także wśród inwestorów, którzy zauważyli, że jest to dobry sposób na dodatkowy zarobek. Nabywca niewielkich lokali użytkowych może liczyć na wzrost ich wartości w czasie, a przy tym na przychód, który generowany jest z tytułu ich wynajmu.
Niewątpliwie do inwestowania w mikro-apartamenty zachęca cena. W tym przypadku wystarczy bowiem zaledwie 100-150 tys. złotych oszczędności. Wprawdzie cena mkw. do niskich nie należy, ale mimo to sumaryczna kwota jest dla wielu osób atrakcyjna. Inwestor nabywa prawo własności danej nieruchomości lokalowej i udział w nieruchomości wspólnej. Dzisiaj wiele osób uważa to za najlepszy sposób lokowania posiadanego kapitału. Nie bez znaczenia jest też możliwość odliczenia wartości podatku VAT w wysokości 23% przy zakupie mieszkania na wynajem. Odliczenie to dotyczy nie tylko ceny zakupu danej nieruchomości, ale i ceny nabycia wyposażenia. Tym samym okazuje się, że w stosunkowo krótkim czasie można liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy.
materiały inwestora
Dodatkowo niektórzy deweloperzy działający na rynku nieruchomości oferują nabywcom również możliwość zawarcia umowy najmu z firmą, która jest wyspecjalizowana w zarządzaniu nieruchomościami. Operator odpowiada wówczas za codzienne funkcjonowanie apartamentu i jego wynajem. W zakresie jego obowiązków jest też reklama. Niewątpliwym atutem takiej inwestycji jest gwarantowany zysk i brak zaangażowania operacyjnego ze strony nabywcy, który ze wspomnianym operatorem podpisać może umowę nawet na kilka lat. W efekcie każdego miesiąca dostaje pewną kwotę, od której odliczona jest już prowizja za zarządzanie mieszkaniem. Czasami wypłata jest objęta nawet gwarancją bankową. Taki wynajem mieszkania cechuje się tym, że inwestor w zasadzie nie musi lokalem zarządzać. Nie zajmuje się rozliczaniem mediów, szukaniem lokatorów czy egzekwowaniem od nich płatności. Do jego obowiązków nie należy wówczas również reklama danego obiektu.
Lokalizacja kluczem do sukcesu
W przypadku lokali inwestycyjnych spore znaczenie ma oczywiście lokalizacja. To w dużej mierze od tego czynnika, zależy czy inwestycja będzie przynosić oczekiwane zyski. Duże miasta oczywiście przyciągają turystów i firmy różnego rodzaj. Dlatego zapotrzebowanie na takie apartamenty inwestycyjne jest spore. W mniejszych miejscowościach nie zawsze tak jest. W nich lepszym rozwiązaniem mogą okazać się standardowe kawalerki pod wynajem.
Obecnie, gdy sytuacja na rynku produktów oszczędnościowych wygląda nieciekawie, zakup lokalu inwestycyjnego przez firmy czy osoby posiadające nadwyżkę gotówki może się okazać doskonałym rozwiązaniem. To ciekawa alternatywa dla klasycznych lokat bankowych, w przypadku których roczna stopa zwrotu jest dzisiaj bardzo niska. Dzisiaj niewątpliwie otoczenie inwestycyjne sprzyja najmowi krótkoterminowemu, ale trzeba liczyć się z tym, że za kilka lat sytuacja może ulec zmianie.
materiały inwestora
REKLAMA