Na kolejowej mapie aglomeracji łódzkiej pojawi się nowy przystanek Łódź Zarzew Jakub Zazula

Na kolejowej mapie aglomeracji łódzkiej pojawi się nowy przystanek Łódź Zarzew

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W Łodzi mieszkańcy i podróżni zyskają dodatkowy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku na łódzkim Zarzewie. Inwestycja jest realizowana na linii Łódź Widzew - Łódź Chojny z "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Szacowana wartość ok. 9 mln zł.

Nowy przystanek Łódź Zarzew zlokalizowany będzie pod wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Nowe perony na linii Łódź Widzew - Łódź Chojny zapewnią sprawne połączenie z komunikacją miejską.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki z pociągu m. in. na tramwaj zapewnią schody. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, m. in. przewidziano windy na nowe wiadukty drogowo-tramwajowe. Wybudowany zostanie również parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycja zrealizowana zostanie w formule "projektuj i buduj'. Prace budowlane zaplanowano w 2024 roku.

Jakub Zazula
Jakub Zazula
Jakub Zazula
Jakub Zazula
REKLAMA
Jakub Zazula
Jakub Zazula

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m.in. Tomaszówek, gdzie prace zostały zrealizowane oraz Zgierz Rudunki i Jedlicze k. Zgierza, gdzie już na wiosnę zaplanowano rozpoczęcia prac budowlanych.

Ogłoszono postępowania przetargowe na zaprojektowanie i budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Kolejne przetargi w 2023 roku będą dotyczyć zaprojektowania i wybudowania przystanków Żakowice Południowe, Zaosie, Głowno Północne.

Źródło: PKP PLK

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA