Utworzenie przystanku w Bykowie w ramach remontu trasy Wrocław - Kluczbork? "To idealna okazja"źródło: Jan Augustynowski

Utworzenie przystanku w Bykowie w ramach remontu trasy Wrocław - Kluczbork? "To idealna okazja"

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
PKP PLK przebudują w latach 2021-2023, za ponad miliard złotych, odcinek Wrocław – Oleśnica – Kluczbork. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy przystanek w Mirkowie. Jan Augustynowski z KWW Jan Augustynowski Koalicja Obywatelska wskazuje, że podobny powinien znaleźć się jeszcze w Bykowie. – Remont tej trasy stanowi idealną okazję, by zagęścić sieć przystanków w obszarze aglomeracji – podkreśla.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w styczniu z firmą Systra S.A. umowę na przygotowanie do IV kwartału 2019 roku projektu modernizacji odcinka Wrocław – Oleśnica – granica województwa w ramach planowanej przebudowy linii  kolejowej nr 143 Kluczbork – Oleśnica – Wrocław Mikołajów. Wartość transakcji wyniosła blisko 17 mln zł.
Prace budowlane na całym odcinku mają być prowadzone w latach 2021-2023. Wartość inwestycji wyniesie ponad miliard złotych. Zakłada przebudowę torów tak, by były dostępne dla ciężkich składów towarowych, a pociągi mogły jeździć z prędkością do 120 km/h. W ramach przedsięwzięcia infrastruktura pasażerska zostanie dostosowana do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przystanek w Solnikach Wielkich zmieni lokalizację, a ponadto powstaną nowe – w Pielgrzymowicach i Mirkowie.

Rozwój Bykowa wymaga utworzenia przystanku

Jan Augustynowski z Komitetu Wyborczego Wyborców Jan Augustynowski Koalicja Obywatelska wskazuje, że przystanek jest potrzebny także w Bykowie.
Remont tej trasy stanowi idealną okazję, by zagęścić sieć przystanków w obszarze aglomeracji. Z jednej strony ograniczy to korki pomiędzy Wrocławiem a podmiejskimi miejscowościami, a z drugiej zwiększy możliwość komunikacji na tym obszarze – wyjaśnia Jan Augustynowski.
Jan Augustynowski
Tłumaczy, że przez gminę Długołęka przebiegają dwie linie kolejowe. Pociągi tej do Trzebnicy zatrzymują się w każdej miejscowości na terenie gminy. W przypadku rewitalizowanej trasy powstanie przystanek w Mirkowie, ale Byków, jego zdaniem, niesłusznie pominięto.
Przybywa tam ludzi oraz firm, więc w ciągu kilku lat okaże się niezbędny. Wówczas będzie trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Trzeba wychodzić naprzeciw takim potrzebom, a nie reagować po fakcie – stwierdza Augustynowski.
Jan Augustynowski

Gmina nie widziała potrzeby

PKP PLK, na pytania, czy brały pod uwagę utworzenie przystanku w Bykowie i czy wciąż jest to możliwe, odpowiadają, że władze nie uznały tej inwestycji za konieczną.
W trakcie opracowywania studium, w grudniu 2014 roku, odbyły się konsultacje społeczne, na których przedstawiciel gminy Długołęka nie zgłosił oczekiwań w stosunku do infrastruktury kolejowej, w tym ewentualnego nowego przystanku w Bykowie – informuje Bohdan Ząbek z biura prasowego PKP PLK.
Jan Augustynowski

Na Zakrzowie też oczekują przystanku

O utworzenie przystanku kolejowego w ramach modernizacji linii  kolejowej nr 143 Kluczbork – Oleśnica – Wrocław Mikołajów zabiegają także mieszkańcy wrocławskiego Zakrzowa.
Budowę nowych przystanków na ternie Wrocławia w okolicach alei Sobieskiego/ulicy Wilanowskiej  oraz ulicy Boya-Żeleńskiego zakładał jeden z wariantów studium. Analiza ekonomiczna i możliwości finansowe wykluczyły te realizacje – wyjaśnia Bohdan Ząbek.
Dodaje, że na linii w 2020 r., wraz z przebudową wiaduktu kolejowego nad ul. Długą, powstanie nowy przystanek Wrocław Szczepin.
Marcin Gliński ze stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów mówi, że aktualnie powstanie nowego przystanku nie jest bardzo istotne z racji słabej oferty połączeń. To jednak zmieni się jego zdaniem, gdy liczba kursów wzrośnie, a mieszkańcy zechcą w większym stopniu korzystać z zapowiadanej przez miasto kolei aglomeracyjnej.
Powstanie dodatkowych przystanków jest kluczowe, jeśli dostępność kolei na peryferiach miasta ma być adekwatna do efektu, jaki chcemy uzyskać, czyli skrócenie czasu dojazdu do centrum i łatwość poruszania się koleją w obrębie aglomeracji – zauważa Marcin Gliński. – Dlatego z pewnością nadal będziemy zabiegali o budowę przystanku "Osiedle Sobieskiego", który znajdowałby się w rejonie gęstej zabudowy wielorodzinnej i nowych zakładów pracy.
Szerzej o tej sprawie i petycji przygotowanej przez mieszkańców pisaliśmy w kwietniu. Udało im się zebrać dotychczas w internecie 372 z oczekiwanych 500 głosów.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
KOLEJKA DLA NIECISZOWA(gość)
Nieciszów też domaga się przystanku kolejowego, skorzysta Nieciszów (około 1000 mieszkańców) i Smardzów ( około 800 mieszkańców), licząc zameldowanych i niezameldowanych....

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...