Wrocław: Rada Osiedla wnioskuje o budowę chodnika przy stacji Wrocław Swojczyce. "Brakuje pieniędzy"

Wrocław: Rada Osiedla wnioskuje o budowę chodnika przy stacji Wrocław Swojczyce. "Brakuje pieniędzy"

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
W związku z rewitalizacją fragmentu linii kolejowej z Sołtysowic do Jelcza Miłoszyc miasto zadba o infrastrukturę w sąsiedztwie trzech przystanków. Zdaniem osiedlowych radnych pominęło jednak ulicę Gospodarską. Magistrat tłumaczy decyzję brakiem środków i szansą na przebudowę drogi w przyszłości na koszt deweloperów.
Mariusz Tokarz, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów, zwrócił się 18 listopada do magistratu z petycją dotyczącą budowy infrastruktury drogowej w związku z rewitalizacją linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice. Zauważa w niej, że miasto pominęło utworzenie w ramach inwestycji chodnika wzdłuż ul. Gospodarskiej. Tylko nią można dotrzeć do stacji Wrocław Swojczyce od strony ul. Miłoszyckiej.
Uważamy, że chodnik w tym miejscu jest niezbędny, konieczne jest zatem wykonanie ciągu pieszo-rowerowego na na całej długości ul. Gospodarskiej, aby w optymalny sposób zapewnić bezpieczeństwo pasażerom zmierzającym w kierunku stacji – pisze Mariusz Tokarz.
"Brakuje na to środków"
Wydział Inżynierii Miejskiej odpowiedział 19 grudnia. Podkreśla, że głównym inwestorem są PKP PLK S.A., które wykorzystają ponad 90 procent środków. W związku z tym budżet na prace zlecone przez gminę Wrocław jest ograniczony. Urzędnicy informują, że w obrębie miasta powstaną trzy przystanki: Wrocław Popiele (pomiędzy zakładami 3M i Volvo), Wrocław Strachocin i Wrocław Wojnów-Wschód.
W bezpośrednim sąsiedztwie stacji Wrocław Swojczyce wybudowany będzie nowy ciąg pieszo-rowerowy po północnej stronie torów od przejazdu w ulicy Swojczyckiej do rejonu stacji wraz z oświetleniem oraz zostaną postawione dwie zadaszone wiaty rowerowe – tłumaczy Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału.
Potwierdza, że chodnik wzdłuż ul. Gospodarskiej poprawiłby komfort dojścia do stacji, jednak koszt jego utworzenia przekroczyłby środki otrzymane przez miasto w ramach przedsięwzięcia. Dodaje, że magistrat uchwalił w lutym ubiegłego roku plan miejscowy dla pobliskiego terenu, więc miasto prawdopodobnie wskaże przyszłym inwestorom przebudowę układu drogowego.
Niezależnie od powyższego przeanalizowane zostaną możliwości doraźnej poprawy bezpieczeństwa i komfortu pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie elementów ruchu uspokojonego oraz niezbędne prace eksploatacyjne – zapowiada Elwira Nowak.
Czy urzędnicy przypilnują deweloperów?

Mamy w styczniu zaplanowane spotkanie z prezydentem i na pewno poruszymy tę sprawę. Nie stanowi dla nas priorytetu, bo natężenie ruchu na ulicy Gospodarskiej nie jest na razie duże, jednak jeśli będzie okazja zrobić ten chodnik, to będziemy działać – deklaruje Mariusz Tokarz, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów.

Jego zdaniem miasto często próbuje zrealizować coś kosztem prywatnych inwestorów i czasem okazuje się to słuszne, jak w przypadku wieloetapowego osiedla Archicomu Olimpia Port. Jednak, jak zauważa, w sąsiedztwie ul. Gospodarskiej tereny są przeznaczone przede wszystkim pod Swojczycki Park Czarna Woda i usługi, więc trudno spodziewać się dużych inwestycji deweloperskich.

Pytanie więc, czy urzędnicy okażą się na tyle rzetelni, by dopilnować przebudowy drogi przez przyszłych właścicieli nieruchomości – zwraca uwagę Mariusz Tokarz.

Radni pozytywnie zapatrują się przy tym na zapewnienie dojścia do stacji od strony ul. Swojczyckiej. – Staraliśmy się o to od kilku lat i Polskie Koleje Państwowe zawsze odrzucały nasze wnioski. Dobrze, że teraz udało się zaplanować ciąg dla pieszych i rowerzystów – mówi Tokarz.

Miasto ma zadbać o infrastrukturę

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. wyłoniły w grudniu wykonawcę drugiej części, obejmującej przystanek Wrocław Wojnów, przetargu na jedno z zadań w rewitalizacji linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice w celu przywrócenia przewozów pasażerskich.
Listę ofert poznaliśmy 26 listopada. Do rozstrzygniętej części postępowania zgłosiło się trzech chętnych. Najwięcej oczekiwała firma Elektrotim S.A. (1 mln 322 tys. zł brutto), a najmniej P&D Przemysław Drabik (1 mln 205 tys. zł). Obie zaoferowały sześć lat gwarancji i utrzymania rękojmi. Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 559 tys. zł, ale dołożyło do najtańszej oferty.
WI unieważniły 5 grudnia dwie pozostałe części zamówienia, dotyczące poprawy infrastruktury w pobliżu przystanków Wrocław Łany i Wrocław Strachocin. W pierwszym przypadku GM Roads Polska Sp. z o.o. chciało otrzymać 1 mln 79 tys. zł, a Elektrotim 1 mln 128 tys. zł, podczas gdy urzędnicy zamierzają wydać 1 mln 39 tys. zł. W drugim również GM Roads Polska złożyło pod względem ceny najkorzystniejszą ofertę (134 tys. zł), a najmniej korzystną Elektrotim (202 tys. zł). Miasto planuje realizację tych prac za 50 tys. zł.
Po ponownej analizie wyceny oraz aktualizacji cen doszliśmy do wniosku, że cena oferty nie jest zbyt przesadzona. Z kolei na pozostałych zadaniach widzimy szanse na obniżenie ceny w kolejnych postępowaniach – wyjaśnia nam Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji.

Pierwszy przetarg zupełnym fiaskiem

O unieważnieniu pierwszego przetargu pisaliśmy w październiku. Wówczas zgłosił się tylko Elektrotim. Za prace przy przystanku Wrocław Łany oczekiwał 1 mln 222 tys. zł, przy Wrocław Wojnów 1 mln 349 tys. zł, a przy Wrocław Strachocin – 204 tys. zł. We wszystkich przypadkach chciał udzielić trzyletniej gwarancji z wydłużeniem rękojmi o trzy lata.

Nowe drogi, chodniki oraz miejsca dla samochodów i rowerów

W rejonie przystanku Wrocław Łany miasto chce utworzyć drogę dojazdową od ul. Strachocińskiej do planowanego parkingu (realizowanego w ramach innej inwestycji), o długości ok. 125 m i szerokości 6 m. Wzdłuż jednej z jej stron powstanie chodnik z kostki betonowej o szerokości 2 m.
Na Wojnowie również znajdzie się jednostronny chodnik o takiej samej szerokości i długości ok. 85 m – od peronu do ciągu pieszego w ul. Przy Torze. W tej lokalizacji powstanie także parking na ok. 40 miejsc, a także dwie wiaty rowerowe (na dziesięć miejsc każda) i dwa śmietniki.
Przy przystanku Wrocław Strachocin powstaną tylko jedna wiata i jeden kosz. Ponadto wykonawca uzupełni ciąg pieszy wzdłuż ul. Zagrodniczej, budując chodnik o szerokości 2 m i długości około 30 m.
Wykonawca będzie miał 5 miesięcy od dnia podpisania umowy na przygotowanie projektu, a 10 miesięcy od tego samego momentu, by zakończyć prace i uzyskać pozwolenie na użytkowanie.
fot.

Remont trasy za prawie 100 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybrały w październiku wykonawcę opracowania dokumentacji projektowej i rewitalizacji linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice. Konsorcjum spółek ETF zajmie się tym za ponad 90 mln zł. Ma na to czas do końca września 2019 roku.
Inwestycja obejmuje m.in. wymianę na modernizowanym odcinku nawierzchni, urządzeń telekomunikacyjnych oraz elementów sieci trakcyjnej, przystosowanie peronów do obsługi osób o ograniczonej zdolności poruszania się i budowę nowej mijanki, posiadającej dwa tory główne i dwie krawędzie peronowe. Modernizacja pozwoli pociągom pasażerskim jeździć z prędkością minimum 100 km/h, a maksymalnie 120 km/h.
Projekt jest realizowany z unijnym dofinansowaniem, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nowa atrakcja Poznania ruszy już w 2021 roku
Centrum Szyfrów Enigma powstanie w budynku przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Kościuszki. Przez...
Rusza budowa trasy tramwajowej na Górkę Narodową
13 lipca 2020 roku rusza długo wyczekiwana budowa nowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki...
Wrocław: Na Pilczyce wróci budynek handlowy. Miejska działka sprzedana
Przy zbiegu ulic Gwareckiej i Sielskiej funkcjonowały apteka i sklep. Miasto zburzyło zabudowę i spr...
Wrocław: Archicom szykuje się do budowy setek mieszkań na Kępie Mieszczańskiej. W planach też remont zabytku
Wrocławski deweloper kupił nieruchomość na nadodrzańskiej wyspie w ubiegłym roku za ponad 40 milionó...
Wrocław: Miliony za grunt przy zabytkowym spichlerzu na Starym Mieście. Będzie przetarg
Miasto wykonało kolejny krok w kierunku sprzedaży terenu położonego blisko zbiegu ulic Menniczej i W...
Warszawa: Aurora – prawie tysiąc nowych mieszkań na granicy Ochoty i Włoch od Danteksu [WIZUALIZACJE]
Wieloetapowe osiedle w rejonie ulic Jutrzenki, Szybkiej i Popularnej obejmie docelowo dziewięć budyn...
Ząbkowice Śląskie: Na 125 hektarach powstanie nowy park przemysłowy
Na Dolnym Śląsku powstanie nowe miejsce, które ma przyciągnąć polskich i zagranicznych inwestorów. N...
Wrocław: MPK płaci prawie 20 milionów za remont torowiska na Wielkiej Wyspie
Zakład Sieci i Zasilania przebuduje jeszcze w tym roku prawie dwukilometrowy odcinek od byłej zajezd...
Wrocław: Lokum szykuje się do budowy tysięcy mieszkań na terenie po cukrowni na Sołtysowicach
Wrocławski deweloper stara się już o decyzję środowiskową dla planowanej inwestycji wielorodzinnej....
Warszawa: Blu Residence – standard premium od Albero Invest. Nowe apartamenty na Dolnym Mokotowie [WIZUALIZACJE]
Warszawski deweloper realizuje przy ulicy Bluszczańskiej dwupiętrowy budynek z ponad 40 lokalami. Po...