Wrocław: Rewitalizacja układu ulic na Borku coraz bliżej. Pracownie tym razem mieszczą się w budżecie

Wrocław: Rewitalizacja układu ulic na Borku coraz bliżej. Pracownie tym razem mieszczą się w budżecie

REKLAMA
Po fiasku pierwszego przetargu, wykonawcy oczekiwali ponad czterokrotnie więcej, niż miasto chce wydać, magistrat ograniczył zakres zamówienia. Dzięki temu trzy oferty złożone w aktualnym postępowaniu mieszczą się w 250 tys. zł. Prace koncepcyjne mają się skończyć w przyszłym roku.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 22 listopada listę ofert na opracowanie koncepcji rewitalizacji osiedla Borek pod kątem remontu ulic w układzie przedwojennym, wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Wpłynęło sześć propozycji, przy czym jedna z firm złożyła dwie, więc jedną wycofała: PPHU Bros Piotr Porosa (76 tys. zł brutto), Rewital Projekt Daniel Bzowski (179 tys. zł), Vegmar Jakub Drawczyk (233 tys. zł), Biprogeo-Projekt Sp. z o.o. (381 tys. zł) oraz Biuro Inżynierskie Trakt Grzegorz Lewowski (1 mln 291 tys. zł). Miasto zamierza wydać 250 tys. zł. Zwycięska pracownia będzie miała sześć miesięcy od dnia podpisania umowy na wykonanie zadania.

Pierwsza próba zakończona fiaskiem

O ogłoszeniu pierwszego przetargu na to zadanie informowaliśmy w czerwcu. Wówczas zwycięzca miał jeszcze przygotować kompleksową dokumentację projektową ul. Sudeckiej (od Wiśniowej do Ślężnej). Długość tego odcinka wynosi około 1,5 km. Z drogi dojazdowej miała stać się po przebudowie lokalną. Potencjalny wykonawca miał czas na realizację całego zadania do końca 2019 roku.
Listę ofert poznaliśmy w 27 czerwca. Biuro Inżynierskie Trakt Grzegorz Lewowski oczekiwało 1 mln 76 tys. zł (mniej niż obecnie, choć zakres prac był większy), a Biprogeo-Projekt Sp. z o.o.  – 1 mln 666 tys. zł. Magistrat planował wydać 250 tys. zł, dlatego dzień później unieważnił postępowanie.

Niekorzystne zmiany po wojnie

Po roku 1945 nastąpiły niekorzystne przeobrażenia osiedla Borek. Powojenna architektura nie zawsze właściwie komponowała się skalą i jakością techniczną oraz estetyczną z zachowaną zabudową i układem urbanistycznym. Niektóre chodniki wykonane z kostki kamiennej wraz z przyległymi trawnikami zostały pokryte nawierzchnią asfaltową, co doprowadziło z czasem do usychania i wycinki drzew – tłumaczy Rada Osiedla Borek.
Dodaje, że problem stanowi również nieuporządkowane parkowanie oraz zwiększenie ruchu samochodów, przez co pieszym trudniej się poruszać po okolicy. Wskazuje na wyremontowaną aleję Jaworową (na odcinku pomiędzy ul. Sudecką a Januszowicką), która może stanowić wzorzec dla planowanej rewitalizacji uliczek.
Odtworzono ciągi zieleni oddzielającej jezdnię od chodnika, wykonano nową nawierzchnię chodników z kostki betonowej oraz wyznaczono miejsca parkingowe na skraju jezdni – piszą radni.
Zwracają uwagę na zwiększone zainteresowanie w ostatnim czasie dziedzictwem Borka. Jako dowód podają spotykane grupy turystów, którym przewodnicy opowiadają o przeszłości osiedla.

Remont chodników, nasadzenia zieleni i odtworzenie rond

Koncepcja rewitalizacji winna obejmować możliwe do odtworzenia elementy infrastruktury, zdegradowane w latach powojennych. Najistotniejsze jest odtworzenie zieleni przyulicznej, w tym szpalerów drzew, oraz zastosowanie właściwych nawierzchni chodników – zaleca rada osiedla.
Wskazuje też na rozstrzygniecie kwestii nieodpowiedniego parkowania, wymianę oświetlenia ulicznego oraz opracowanie rozwiązań ułatwiających ruch pieszy – np. bezpieczne przejścia czy obniżenie krawężników.
Plan miejscowy przewiduje odtworzenie rond w kilku lokalizacjach. Radni polecają ich realizację m.in. przy zbiegu ul. Wiązowej i Lipowej oraz Akacjowej i Lipowej. To drugie miałoby rozwiązać problem nadmiernego przekraczania prędkości przy szkole i przychodni, na który skarżą się mieszkańcy. Zalecają jednocześnie utrzymanie skrzyżowania ul. Akacjowej i Jarzębinowej. Utworzenie ronda w miejscu ogrodu ingerowałoby ich zdaniem w architektoniczne założenie tego rejonu.
Rada osiedla sygnalizuje, że rewitalizacja mogłaby także objąć system informacji o Borku, m.in. opisy ważniejszych obiektów, publikacja archiwalnych fotografii i notki o dawnych mieszkańcach osiedla, takich jak Tadeusz Różewicz, Stanisław Tołpa, czy Andrzej Waligórski. Radni liczą też na odnowę skweru u zbiegu ul. Januszowickiej i Jaworowej.
Celem rewitalizacji jest przywrócenie prestiżu osiedla, poprawa estetyki miejsca, zachęcenie mieszkańców do wykazania zachowań prospołecznych i zainteresowanie przeszłością, stanem istniejącym i przyszłością naszej małej ojczyzny – pisze w stanowisku w sprawie inwestycji Rada Osiedla Borek.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Trzy firmy chcą remontować most Zwierzyniecki we Wrocławiu
Poznaliśmy oferty trzech firm, które zainteresowane są przeprowadzeniem remontu 123-letniego mostu Z...
Rynek magazynowy w Łodzi – logistyczne serce Polski
Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszyc...
Łódź: Ulica Wydmowa przeszła remont
Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Plan dla Osiedli. Prace obejmowały odcinek od ulic...
Kraków: Mieszkańcy zdecydowali – wyniki głosowania 7. edycji Budżetu Obywatelskiego
Zrealizowanych zostanie 195 projektów na łączną kwotę 32 mln złotych. Najwięcej zwycięskich zadań do...
Kraków: tereny pod kolejowymi estakadami zostaną zagospodarowane
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. powołały zespół z udziałem miasta, którego zadaniem jest przygotowan...
Miasto sprzedaje atrakcyjną działkę tuż obok Dworca Głównego PKP. Znamy nową datę przetargu
Magistrat wystawia na sprzedaż nieruchomość położoną blisko zbiegu ulic Gwarnej i Kościuszki. Liczy...
Wrocław najbardziej aktywnym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Największe polskie miasta regionalne już drugi raz w tym roku wyprzedziły Warszawę pod względem iloś...
Znane wyniki głosowania w Legnickim Budżecie Obywatelskim 2020
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego do głosowania zakwalifikowało się 41 projektów z 11 obs...
W gminie Miękinia powstaje nowoczesna fabryka z branży budownictwa
Na ponad 17-hektarowej nieruchomości w gminie Miękinia powstaje fabryka prefabrykacji elementów beto...
Żabka inwestuje na Dolnym Śląsku
Żabka Polska, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w tym roku dokonała największych w swojej...