Gruntowna rewitalizacja Księżego Młyna sprawi, że osiedle zmieni się nie do poznania

Gruntowna rewitalizacja Księżego Młyna sprawi, że osiedle zmieni się nie do poznania

Łódź
REKLAMA

Od remontu dwóch budynków familijnych rozpoczęła się gruntowna rewitalizacja Księżego Młyna w Łodzi. Docelowo na zabytkowym osiedlu zostanie odrestaurowanych 25 obiektów gospodarczych, powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe, ponad 20 pracowni artystycznych, parking, a także restauracja i klub. Księży Młyn zyska nowe oblicze za 40 mln złotych.


Obecnie prace remontowe przy elewacjach oraz we wnętrzach budynków toczą się pod adresami Księży Młyn 4 i 6. Docelowo modernizację przejdzie 25 nieruchomości. W obiektach zostaną wyremontowane klatki schodowe oraz stropy, wymieniona będzie stolarka okienno-drzwiowa oraz wewnętrzna instalacja. Planowane jest również ocieplenie podłóg i stropów.

 

Niedługo rozpocznie się również remont i przekształcanie 7 lokali przy ulicy Przędzalnej w pracownie artystyczne o powierzchni 26-80 m kw. Potencjalni najemcy mogą składać wnioski do 21 stycznia 2013 roku. Nowi najemcy zostaną wyłonieni na przełomie lutego i marca przyszłego roku. W sumie na osiedlu powstanie ponad 20 pracowni dla twórców.

 

Przebudowa przestrzeni między ulicą Tymieniecką, Fabryczną i Przędzalnianą rozpocznie się w sierpniu przyszłego roku i będzie prowadzona według projektu łódzkiej pracowni architektonicznej Arte.

 

- Od ulicy Przędzalnianej powstanie brama, która będzie jednak stale otwarta na swobodny ruch turystów. Nawierzchnia z kocich łbów zostanie zachowana, ale zostaną wybudowane nowe chodniki z piaskowca. Z kolei przy ulicy Fabrycznej powstanie parking na ponad 60 miejsc postojowych – podkreśla Arkadiusz Bogusławski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, nadzorujący projekt rewitalizacji Księżego Młyna.

REKLAMA

 

Nie zabraknie nowych ciągów pieszych i rowerowych, wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej Karola Scheiblera i na Kocim Szlaku, latarni, a na fasadach domów zostaną zawieszone kinkiety latarniane. Powstaną także tereny rekreacyjne, skatepark, Klub Księży Młyn o powierzchni 100 m kw. oraz restauracja.

 

Miejsce dawnej szkoły zajmie Instytut Designu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie będą się odbywać zajęcia dla studentów oraz warsztaty dla dzieci i przedsiębiorców. Remont i wyposażenie wnętrza będzie finalizowane m.in. z funduszu norweskiego.

 

W przyszłym roku przeprowadzone zostaną również prace związane z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz budową sieci ciepłowniczej. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2014 roku.

 

Rewitalizacja osiedla Księży Młyn ma kosztować 40 mln zł. Obecnie miasto zarezerwowało w budżecie na ten cel jedynie 10 mln zł – 2 mln zł w tym roku, a po 4 mln zł w 2013 i 2014 roku. Pozostałe środki miasto planuje pozyskać z unijnych dotacji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA