W Bytomiu otwarto strefę gospodarczą wielkości 30 boisk piłkarskich

W Bytomiu otwarto strefę gospodarczą wielkości 30 boisk piłkarskich

śląskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
74 tysięcy ton kruszyw przywiezionych przez 2 960 wywrotek, 21,3 mln zł, 15 miesięcy prac, a wszystko po to by ściągnąć nowych inwestorów na tereny wielkości 30 boisk piłkarskich. W Bytomiu, przy ul. Dąbrowa Miejska, na znakomicie położonym obszarze, blisko centrum miasta, a zarazem tylko 1,5 km od węzła autostrady A1 otwarto zrewitalizowaną i uzbrojoną w media strefę aktywności inwestycyjnej.
Kiedyś tętniący przemysłowym życiem teren kopalni KWK Powstańców Śląskich, w ostatnich latach przypominał raczej nieuporządkowane gruzowisko. Kable, gruz i resztki wszystkiego, co było bezużyteczne przemysłowi Bytomia, tam znalazło swoje składowisko. Teraz, dzięki projektowi rewitalizacji w ciągu 15 miesięcy przywrócono ten teren przedsiębiorcom. Powstała tu strefa aktywności inwestycyjnej.
Teren przy ul. Dąbrowa Miejska w Bytomiu zajmuje powierzchnię 21,3 hektara, zlokalizowany jest w północnej części miasta, około 1,5 km od węzła autostrady A1. Teren ma spełniać wszystkie wymagania inwestorów​. – Wybudowaliśmy tu drogę zbiorczą i drogi dojazdowe o łącznej długości ponad 2 km wraz z chodnikiem, drogą rowerową oraz miejscami parkingowymi. Cały obszar został uzbrojony w oświetlenie, sieć elektryczną, wodociągową, kanalizację deszczową, sanitarną, teletechniczną, a istniejący gazociąg i sieć cieplna zostały przebudowane – mówi Józef Butrym, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu, realizatora inwestycji.
Miasto na ten cel wydało 21,3 mln zł, z czego blisko 15,8 mln zł dofinansowała Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 
REKLAMA
O silne naszego miasta decyduje gospodarka dlatego priorytetem było dla nas otwarcie na przedsiębiorców i stworzenie dla nich dogodnych warunków do inwestowania. Pozyskaliśmy prawie 16 mln dofinansowania z Unii Europejskiej dzięki czemu dzisiaj mamy piękny tren inwestycyjny o wielkim potencjalne, z bezpośrednim dostępem do autostrady – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia. I dodaje – Udało nam się obniżyć o kilka procent bezrobocie, planujemy inwestycje za ponad miliard złotych. To wszystko pozwala myśleć, że w najbliższych latach nasze miasto będzie na trwałej ścieżce rozwoju.
Tereny przy ul. Miejska Dąbrowa staną się częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co będzie skutkować dużymi ulgami dla inwestorów. – Jestem szczęśliwy, teraz mogę śmiało przyprowadzać tutaj inwestorów, mogę składać im konkurencyjne oferty. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat teren zmieni się nie do poznania – będzie on w całości zapełniony. Ale na tym nie kończymy są plany by włączyć 4 kolejne obszary w Bytomiu do KSSE – powiedział Jerzy Łoik, Wiceprezes Zarządu KSSE S.A. 
Rewitalizacja poprzemysłowych terenów nie była prosta. 15 miesięcy prac, wymiana gruntu sięgająca nawet 4 metrów głębokości, a do tego blisko 3000 wywrotek, które przywiozły 74 tysięcy ton kruszyw. Wykonawcą tego ogromnego przedsięwzięcia była firma Skanska. – Chciałbym pogratulować władzom miasta tego zadania. Cieszę się, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym dla regionu projekcie, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Bytomia. Rewitalizacja i zagospodarowanie istniejących, a obecnie nieużywanych terenów poprzemysłowych przywróci ich wartość gospodarczą – mówi Marian Zastawny, Menadżer Projektu z firmy Skanska.
Koszt realizacji projektu: 21 325 564 złFinansowanie: budżet miasta – 5 547 293 zł oraz dofinansowanie w wysokości 15 778 271 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013Inwestor: Gmina Bytom, realizator Miejski Zarząd Dróg i Mostów w BytomiuWykonawca robót: Skanska S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA