Śląskie Centrum Nauki w Bytomiu? Poprzyj apel!

Śląskie Centrum Nauki w Bytomiu? Poprzyj apel!

śląskie
graviteo
REKLAMA

Od kilku miesięcy toczy się gorąca dyskusja w sprawie utworzenia Śląskiego Centrum Nauki. Nadzieje związane z realizacją tego gigantycznego przedsięwzięcia mają nie tylko Katowice i Chorzów, ale też inne miasta regionu - w tym Bytom.

List otwarty do marszałka woj. śląskiego w sprawie umieszczenia centrum nauki w jednym z obiektów przemysłowych wystosował Ruch Autonomii Śląska. Organizacja przygotowała stronę internetową, na której można oddać swój głos na jeden w dwóch zaproponowanych obiektów: Elektrociepłownię Szombierki lub walcownię cynku w Szopienicach. W liście Ruch Autonomii Śląska przekonuje, że inwestycja ta powinna być realizowana w którymś z wymagających rewitalizacji obiektów industrialnych.


Tak spektakularna oprawa nadawałaby śląskiemu centrum walor rozpoznawalności, jednocześnie zakotwiczając je w szczególnej przestrzeni kulturowej naszego regionu - czytamy. Tę opinię podzielają sami mieszkańcy, twierdząc, iż jeśli wszystkie duże projekty realizowane będą w Katowicach lub takich miejscach, jak Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, które jest atrakcją samą w sobie, ucierpią na tym sąsiednie miasta.


Działacze RAŚ wychodzą z założenia, że wprowadzenie w postindustrialną przestrzeń nowych funkcji dostarczyłoby miastom niezbędnego rozwojowego impulsu. Byłby to także krok w budowaniu wizerunku Śląska jako miejsca potrafiącego twórczo adaptować dorobek cywilizacyjny poprzednich pokoleń. Nie możemy pozwolić sobie na odrzucenie industrialnego dziedzictwa. Apelujemy, by nie zmarnować tej stojącej przed nami wielkiej szansy.

REKLAMA


Dla tych wszystkich, którym monumentalna ,,świątynia przemysłu" kojarzy się z niepowtarzalnym klimatem i ciekawymi imprezami wybór jest oczywisty. Petycja dostępna jest na: www.slaskiecentrumnauki.pl

 

źródło: UM Bytom

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA