Wydział teatru tańca w Bytomiu po remoncie

Wydział teatru tańca w Bytomiu po remoncie

śląskie
graviteo
REKLAMA

W Bytomiu otwarto odnowioną siedzibę Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W wyremontowanym budynku znajduje się 8 sal do ćwiczeń przystosowanych do zajęć z tańca oraz gry aktorskiej, 3 sale do zajęć teoretycznych, biblioteka, sala gimnastyczna, garderoby, pomieszczenia administracyjne, pokoje gościnne, zaplecze sanitarne i techniczne. Budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną, a sale ćwiczeń w klimatyzację.

Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych - zainstalowano windę. W budynku została przeprowadzona termomodernizacja, a dzięki wykonanej elewacji obiekt otrzymał nowy wyraz architektoniczny.


PWST obecna jest w Bytomiu od roku akademickiego 2008/2009, powstała dzięki wizji i staraniom Jerzego Stuhra. Działa w unikatowej w skali Europy specjalności: aktor teatru tańca. Przebudowa budynku ruszyła w 2011 roku. Dostosowano go do specjalistycznych potrzeb nauczania. Jak zauważył profesor Franciszek Gałuszka, trzeba było wymienić nawet podłogi na bardziej giętkie, tak by wytrzymywały taniec i próby studentów. Dziś szkoła ma 8 sal dydaktycznych, 3 sale do zajęć teoretycznych, bibliotekę, salę gimnastyczną, garderoby, pomieszczenia administracyjne, pokoje gościnne, zaplecze sanitarne i techniczne. W sumie pomieszczenia o powierzchni 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Inwestycja kosztowała prawie 10 mln zł, czego połowę sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, około 3 mln zł dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, a Bytom prócz przekazania budynku wsparł inwestycje kwotą przekraczającą 700 tysięcy złotych.


Prezydent Damian Bartyla przypomniał jak bardzo dla naszego miasta ważne są inwestycje w edukację, szczególnie wyższą. Podziękował serdecznie wszystkim zaangażowanym w powstanie, remont i działalność wydziału, przede wszystkim Bogdanowi Zdrojewskiemu, Jerzemu Stuhrowi, Ewie Kutryś i Jackowi Łumińskiemu. Prezydent w imieniu bytomian i władz miasta przekazał także szkole kamerę.


Trzy i pół tysiąca metrów szczęścia w tańcu. Tymi słowami minister Bogdan Zdrojewski podkreślił jak ważna była to inwestycja, dodał, że ani przez chwile nie miał wątpliwości czy jest to słuszna koncepcja.

REKLAMA


Jerzy Stuhr, opowiadał o swojej fascynacji teatrem tańca Piny Bausch i o tym jakiego doznał szoku gdy okazało się, że poza tańcem występujący tam nie posiadają innych zdolności aktorskich. Jego marzeniem było utworzenie wydziału, który kształciłby kompleksowo przyszłych tancerzy. Jak podkreślił problemów było co niemiara, największym brak kadry naukowej w sensie dydaktycznym. Wiatrem w żagle była pomoc Bytomskich władz, które zaangażowały się w utworzenie szkoły. Stuhr podkreślił na koniec, że jest dumny z tego, iż udało się zrealizować jego marzenie.

 

źródło: UM Bytom

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA