Kraków: Kolegium Śląskie zostanie wpisane do rejestru zabytkówfot. Damian Daraż

Kraków: Kolegium Śląskie zostanie wpisane do rejestru zabytków

Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
W budynku Kolegium Śląskiego, mieszczącego się przy alei Mickiewicza należącego do Archidiecezji Katowickiej znajdują się wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego. W minionym tygodniu rozpoczęła się procedura wpisania obiektu do rejestru zabytków.

Ochroną konserwatorską ma zostać objęta bryła budynku, elewacja frontowa i boczne oraz wybrane elementy wystroju wnętrz.
Właścicielem budynku jest Archidiecezja Katowicka, jego najemcą jest Uniwersytet Jagielloński, znajduje się w nim Wydział Studiów Międzynarodowych oraz Wydział Filologiczny. Uczelnia za około dwa lata planuje przeniesienie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych do remontowanego budynku przy ulicy Reymonta 4. Wydział Filologiczny UJ zamierza umieścić w wyremontowanym w przyszłości gmachu tzw. "Stare Padereviaum" (uczelnia ubiega się o środki na remont).
Co dalej z budynkiem?

Przeprowadzka uczelni z gmachu Kolegium Śląskiego to nie jedyna zmiana jaką czeka budynek. Archidiecezja Katowicka w 2013 roku złożyła do Wydziału Architektury i Urbanistyki wniosek o wydanie decyzji udzielającej pozwolenia na przebudowę głównego gmachu, rozbiórkę budynku biblioteki oraz budowę na tyłach, gdzie obecnie mieści się parking, hotelu z garażem podziemnym. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony.
REKLAMA
W przeciągu kilku następnych lat wizja rozbudowy Kolegium Śląskiego wzbudziła protesty okolicznych mieszkańców kamienic przy ulicy Humberta oraz Wenecja, które sąsiadują z planowaną inwestycją.
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęło odwołanie, które okazało się skuteczne i w lipcu ubiegłego roku zapadła decyzja o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego oraz cofnięciem pozwolenia na rozbudowę i przebudowę budynku.
Archidiecezja Katowicka złożyła odwołanie w sprawie decyzji sądu i czeka na zakończenie postępowania.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA