Kraków: Początek budowy nowej kładki jeszcze w tym roku

Kraków: Początek budowy nowej kładki jeszcze w tym roku

REKLAMA
Znacznie przyśpieszyły prace przy realizacji nowej pieszo-rowerowej przeprawy przez Wisłę. Zarząd Inwestycji Miejskich złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Jej rozpoczęcie jest zaplanowane jeszcze na ten rok.
Konkurs na projekt kładki został rozstrzygnięty przez magistrat w 2006 roku. Wygrała koncepcja krakowskich architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka. Po rozstrzygnięciu konkursu na kładkę przez trzy lata trwały prace nad projektem i wyznaczeniem lokalizacji.
Od strony Podgórza kładka zaczynać się będzie pomiędzy dawnym hotelem Forum a rzeką Wilgą. Z kolei od strony Kazimierza wejścia na kładkę znajdować się będą pomiędzy ulicą Skawińską a Wietora.
Obiekt miał być gotowy w 2010 roku, lecz z powodu światowego kryzysu, który udzielił się również Krakowowi, realizację projektu odsunięto na lepsze czasy. Projekt trafił do szuflady na wiele lat. W 2017 roku tą inwestycję przejęła nowa spółka Zarząd Inwestycji Miejskich.
REKLAMA
Po tym jak ZIM rozpoczął reaktywować projekt, okazało się, że potrzebna będzie aktualizacja projektu w związku z nowymi wytycznymi konserwatora zabytków, gdyż w między czasie bulwary wiślane zostały wpisane do rejestru zabytków. Obecnie nie ma zgody na to, by fragment muru od strony Kazimierza został wyburzony, żeby tam wybudować przyczółek kładki. Konieczne były dodatkowe prace projektowe, aby budowa nie naruszała muru.
Zarząd Inwestycji Miejskich w czerwcu 2018 roku złożył wniosek o pozwolenie na budowę przeprawy pieszo-rowerowej przez Wisłę. Obecnie oczekuje na wydanie pozwoleń. Plan jest taki, żeby latem ogłosić przetarg na wykonawcę kładki, we wrześniu wyłonić zwycięzcę i jeszcze w tym roku rozpocząć budowę.
Obecnie miasto aktualizuje również kosztorys budowy nowego mostu. Rezerwuje na realizację inwestycji 45 mln zł. Jej finansowanie rozpisane zostało do stycznia 2022 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA