Kraków: Park Jerzmanowskich zostanie wkrótce otwartyźródło: pixabay

Kraków: Park Jerzmanowskich zostanie wkrótce otwarty

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
[Kraków] Park Jerzmanowskich
adresKraków, Park Jerzmanowskiech
inwestorZZM Kraków
REKLAMA
W parku prowadzone są obecnie prace rewitalizacyjne. Wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków, gdyż zieleniec jest wpisany do rejestru miejsc chronionych. 
Renowacja zabytkowego parku pochłonęła niemal 14 mln zł. W drugiej połowie września, mieszkańcy Krakowa będą mogli odwiedzić nowy-stary zieleniec – to właśnie wtedy zakończą się prace remontowe.
REKLAMA
W 7-hektarowym parku znajdują się liczne drzewa, które wpisane są, do chronionego prawem, rejestru pomników przyrody. Historyczny drzewostan trzeba było traktować ze szczególną ostrożnością. Zasadzono ponad 220 nowych drzew są to m.in.: dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, graby czy buki. Dodatkowo w parku pojawi się ponad 29 tys. całkiem nowych bylin, również w formie samodzielnych rabat, są to m.in.: konwalie, niezapominajki, turzyce czy żywokosty. Na wiosnę rozkwitnie niemal 200 tys. roślin cebulowych, które będą cieszyć oko mieszkańców oraz zapewniać schronienie owadom. Zarząd Zieleni Miejskiej zadbał również o nasadzenie licznych krzewów.
Alejki także zostały poddane remontowi, natomiast o bezpieczeństwo spacerowiczów będzie dbać nowe oświetlenie. Park został ogrodzony, dla najmłodszych przewidziano nowy plac zabaw z licznymi urządzeniami do zabaw, m.in. tor przeszkód, karuzela czy huśtawki. Seniorzy ucieszą się z ogólnodostępnej siłowni miejskiej. Miasto zadbało o elementy tzw. małej architektury – na terenie parku Jerzmanowskich pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci oraz toaleta.Jedną z atrakcji zieleńca mają być dwie fontanny – jedną z nich jest zabytkowy obiekt pochodzący z czasów Jerzmanowskich. Druga fontanna wykonana została wg projektu prof. Zina, stała niegdyś na płycie Rynku Głównego. 

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Już otwarty(gość)
@
Natka
(gość)
Kiedy otwarcie?
Park Jerzmanowskich
Krsta(gość)
Tylko czemu ścieżki powstały z ubitego pyłu? Teraz kurz a w dni deszczowe błoto. Te ścieżki nie przetrzymają zimy. Kto to wymyślił?
Natka(gość)
Kiedy otwarcie?
REKLAMA