W Krakowie trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki źródło: Materiały Inwestora

W Krakowie trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
REKLAMA
W Krakowie trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Inwestycja realizowana jest w dzielnicy Czyżyny przy ulicy alei Bora-Komorowskiego. Koszt budowy Małopolskiego Centrum Nauki wraz z wyposażeniem to 226 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon ruszyła w czerwcu 2021, a zakończy się w 2023 roku. Budynek będzie liczył cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Powierzchnia użytkowa Centrum wyniesie 12 500 mkw.
Inwestorem jest Województwo Małopolskie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Hochtief Polska z Warszawy, która wygrała w przetargu z ofertą opiewającą na kwotę 172 mln zł.
REKLAMA
Za projekt architektoniczny odpowiedzialne jest biuro Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, które wygrało w międzynarodowym konkursie na projekt architektoniczno-urbanistyczny tego obiektu. Autorami projektu są Edzard Schultz i Anna Stryszewska-Słońska, którzy współpracowali z Dominiką Niewczas, Joanną Pittner, Katarzyną Woszczyną, Tomaszem Padło i Małgorzatą Oleśkowską.
Małopolskie Centrum Nauki powstaje na 4-hektarowym terenie w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Projekt uwzględnia zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje. Centrum będzie obiektem w obrysie trójkąta, który symbolizuje "naukę", z dachem stanowiącym równocześnie trybunę do pokazów lotniczych, widowisk plenerowych czy np. eksperymentów naukowych odbywających się na pasie startowym.
Na dachu budynku projektanci zaplanowali spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 000 mkw, gdzie mieściły się będą rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata.
W Małopolskim Centrum Nauki znajdzie się wystawa stała o człowieku, która obejmować będzie około 100 interaktywnych eksponatów. Dodatkowo odwiedzający centrum będą mogli korzystać z licznych laboratoriów i pracowni. Na ekspozycję złoży się łącznie pięć sal, w których będą przedstawione wyobrażenia m.in. neuronów, helis DNA i ludzkich tkanek.
Zdjęcia: Damian Daraż

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Wojtek(gość)
Żadnych pokazów lotniczych po wybudowaniu MCN Cogiteon już nie będzie to tak dla sprostowania.
REKLAMA