Małopolskie Centrum Nauki, pierwszy krok w stronę budowy

Małopolskie Centrum Nauki, pierwszy krok w stronę budowy

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Władze województwa małopolskiego są na etapie finalizacji zakupu działek, na których powstanie unikatowy obiekt o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdą się w nim m.in. laboratoria, warsztaty i wystawy.

Radni sejmiku małopolskiego wyrazili zgodę na zakup trzech działek przy ulicy Bora Komorowskiego w Krakowie na potrzeby Małopolskiego Centrum Nauki. Jednak to tylko pierwszy krok na drodze do pozyskania terenu potrzebnego pod jedną z najważniejszych inwestycji samorządu regionalnego. Cały teren pod planowaną budowę Małopolskiego Centrum Nauki to prawie cztery hektary. Obecnie znajdują się tam działki gminy miejskiej Kraków w użytkowaniu wieczystym Muzeum Lotnictwa Polskiego, trzy działki prywatne oraz działka Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki w Krakowie.
Dobra cena

– Zgoda sejmiku umożliwia nie tylko zakup działek prywatnych, ale też podjęcie dalszych kroków prowadzących do pozyskania całego terenu – mówi na łamach Dziennika Polskiego marszałek województwa Jacek Krupa.
Kolejnym krokiem w tym procesie będzie ustalenie z Politechniką Krakowską szczegółów nabycia działek oraz uzyskanie zgody Rady Miasta Krakowa na przekazanie terenów potrzebnych pod inwestycje.
 Chodzi o to, by tak zamienić się nieruchomościami, byśmy otrzymali regularny kształt obszaru, na którym powstanie nasze centrum – tłumaczy marszałek.
Za działki prywatne Urząd Marszałkowski zapłaci 10 mln złotych.
REKLAMA
 Kupujemy po bardzo dobrej cenie twierdzi Jacek Krupa
Właściciel działki wycenił nieruchomość na kwotę 18,1 mln zł, rzeczoznawca wykonujący ekspertyzę dla urzędu podał w ubiegłym roku jeszcze większą wartość aż 22,1 mln zł. Wyniki ustaleń z Politechniką Krakowską, tez będą zawarte w podobnych cenach jak z prywatnym właścicielem. Zgoda na zakup działek przy ulicy Bora Komorowskiego ostatecznie ucina dywagacje na temat lokalizacji dla Małopolskiego Centrum Nauki. Pod uwagę branych było kilka miejsc: Kobierzyn (dawny folwark w granicach szpitala) – uznano tą lokalizację za nieatrakcyjną, Alwernia (13 kopuł Alwernia Studio) – przestraszono się z powodu wysokich kosztów zakupu nieruchomości. Nowa Huta (działki we władaniu ArcelorMittal) – wykluczono ze względu na brak możliwości określenia terminu, kiedy grunt można by pozyskać na cele inwestycji, Mydlniki (15 hektarów należące do Akademii Górniczo-Hutniczej) – wykreślono ze względu na brak dobrej komunikacji.
Centrum Nauki otwarte na szkoły

Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć samorządu województwa w zakresie edukacji. Otwarcie tego unikatowego obiektu jest planowane na 2021 rok. Koszt inwestycji jest szacowany na około 120 mln zł, koszt kilkunastu milionów złotych wyniesie podstawowe wyposażenie. Znaczną część wydatków pokryje dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie około 10 tys. metrów kwadratowych. W budynku powstaną miejsca dla wystaw czasowych i wystawy stałej, miejsca do prowadzenia warsztatów i zajęć oraz laboratoria. Na zewnątrz obiektu powstaną tereny zielone z małą architekturą – przestrzeń rekreacyjno-warsztatowo-widowiskowa o powierzchni około 4 tys. mkw. Przestrzeń ta będzie otwarta i dostępna dla mieszkańców. W planach jest również miejsce do plenerowych imprez i pokazów. Oryginalność nowej placówki będzie polegać nie tylko na nowoczesnych formach prezentacji i stosowaniu najnowszych technologii, Centrum będzie organizować wystawy objazdowe i przygotowywać oferty dla szkół. Centrum organizować będzie dla dzieci i młodzieży niecodzienne pokazy i warsztaty.
Roczny koszt funkcjonowania placówki ocenia się dzisiaj na kwotę ponad 16 mln zł, z czego 2 mln zł to roczny przychód ze sprzedaży biletów.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA