Przebudowa torów, peronów oraz obiektów inżynieryjnych i przejazdów kolejowo-drogowych między Suchą Beskidzką a Żywcem poprawi jakość podróży koleją. Efektem prac będzie krótszy czas przejazdu, lepszy komfort i większe bezpieczeństwo. Właśnie wystartowały prace inwestycji za ponad 360 mln zł netto. Jej finansowanie zaplanowano w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ostatniego dnia listopada ruszyły prace na linii kolejowej nr 97 Sucha Beskidzka – Żywiec.
Bardzo dobra informacja, która powinna ucieszyć entuzjastów paluszków "Beskidzkich". Ich producent, polska firma Aksam, w której fabryce doszło w lipcu do dużego pożaru, nie tylko odbudowuje swoją fabrykę zlokalizowaną w woj. małopolskim i systematycznie zwiększa produkcję, ale dodatkowo zainwestuje w jej dalszą rozbudowę.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) pglosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy drogi krajowej nr 28 dla czterech odcinków od Wadowic do Chełmca – bez fragmentu między Skomielną Białą a Kasiną Wielką. Łączna długość wszystkich modernizowanych odcinków to blisko 80 km. Jest to drugie postępowanie dla wskazanego fragmentu DK28. Pierwsze zostało przez GDDKiA unieważnione po analizie zapytań oferentów. Dyrekcja wprowadziła zmiany do zakresu zamówienia tak, aby skrócić czas niezbędny do opracowania dokumentacji.
Bardzo dobra informacja, która powinna ucieszyć entuzjastów paluszków "Beskidzkich". Ich producent, polska firma Aksam, w której fabryce doszło w lipcu do dużego pożaru, przekazała informację, że w niespełna miesiąc udało się odbudować jedną ze zniszczonych hal i wznowiona zostanie produkcja. Postępowanie właściciela firmy Aksam po pożarze i podjęte decyzje odnośnie losu pracowników, spotkała się w mediach społecznościowych z wielkim uznaniem i szacunkiem. Pomoc okazywana spółce przez tysiące osób w całej Polsce była i jest bezcenna.
W sobotę 13 lipca w Malcu w powiecie oświęcimskim (województwo małopolskie), w wyniku wielkiego pożaru spłonęła duża część fabryki polskiej firmy Aksam, produkującej m.in. słynne "Paluszki Beskidzkie". Pożar nie spowodował na szczęście żadnych ofiar w ludziach, ale znacznie ograniczył możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa. Dwie hale produkcyjne zostały poważnie uszkodzone, a produkcja znacznie spadła. Mimo to właściciel firmy, Adam Klęczar, zapowiedział, że nie zwolni żadnego z około 600 pracowników.
Grupa PKL wraz z Gminą Muszyna planuje reaktywację ośrodka narciarskiego w Szczawniku, w gminie Muszyna (powiat nowosądecki), w województwie małopolskim. Podpisana umowa pomiędzy PKL Muszyna i szwajcarskim producentem Bartholet Maschinenbau AG zakłada budowę nowoczesnej kolei w nowym ośrodku Grupy. Ośrodek turystyczno-narciarski PKL w gminie Muszyna – zgodnie z założeniami ponownie stanie się rodzinną stacją narciarską zimą oraz atrakcyjnym miejscem odpoczynku latem.
Krótsze podróże, większe komfort i bezpieczeństwo – takie efekty ma przynieść modernizacja linii kolejowej, łączącej województwa małopolskie i śląskie. PKP PLK S.A. podpisały umowę z wykonawcą za ponad 360 mln zł netto na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego między Suchą Beskidzką a Żywcem w ramach KPO.
14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, około 400 pomieszczeń, blisko 100 interaktywnych eksponatów, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, ale także tereny zielone otaczającego parku i ogród na dachu – tak prezentuje się nowa siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, instytucji kultury Województwa Małopolskiego, która została otwarta w piątek 21 czerwca w Krakowie.
Według najnowszego raportu „Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce, I kw. 2024 r.”, opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska, wolumen transakcji najmu zawartych na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce w pierwszym kwartale 2024 r. nie przekroczył 1 mln mkw. Na koniec marca w budowie pozostawało ponad 2,3 mln mkw., a dostępność powierzchni w istniejących magazynach wzrosła po raz kolejny. Według prognoz ożywienie aktywności zarówno deweloperów, jak i najemców mogłyby jednak przynieść wyczekiwane od dłuższego czasu obniżki stóp procentowych.
W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa S52 o długości ok. 12,5 km, na odcinku od węzła Modlnica (z rozbudową węzła) do węzła Kraków Mistrzejowice. Każda jezdnia będzie miała po trzy pasy ruchu.