Grupa PKL planuje reaktywację ośrodka narciarskiego w SzczawnikuFot. Materiały prasowe

Grupa PKL planuje reaktywację ośrodka narciarskiego w Szczawniku

Orzech
Orzech
REKLAMA

Grupa PKL wraz z Gminą Muszyna planuje reaktywację ośrodka narciarskiego w Szczawniku, w gminie Muszyna (powiat nowosądecki), w województwie małopolskim. Podpisana umowa pomiędzy PKL Muszyna i szwajcarskim producentem Bartholet Maschinenbau AG zakłada budowę nowoczesnej kolei w nowym ośrodku Grupy. Ośrodek turystyczno-narciarski PKL w gminie Muszyna – zgodnie z założeniami ponownie stanie się rodzinną stacją narciarską zimą oraz atrakcyjnym miejscem odpoczynku latem.

Zimą z tras skorzystają początkujący i średniozaawansowani, ale także wymagający narciarze. Reaktywacja ośrodka wpisuje się w plan rozwoju oferty Grupy PKL oraz Gminy Muszyna. Inwestycja zakłada powstanie między innymi: kolei turystyczno-narciarskich oraz tras narciarskich, parkingu, obiektów gastronomicznych oraz infrastruktury towarzyszącej, takiej jak wypożyczalnia nart oraz szkoła narciarska.

Podpisana umowa pomiędzy PKL Muszyna, a spółką Bartholet Maschinenbau AG – wiodącą firmą w m.in. dziedzinie produkcji i budowy systemów kolei linowych – jest znaczącym etapem związanym z reaktywacją ośrodka turystycznego w Szczawniku w Gminie Muszyna.

– Dla Grupy PKL istotnym elementem rozwoju jest nie tylko planowanie inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych, ale także dobra współpraca i partnerstwo z samorządami. Rozpoczynamy właśnie kolejny etap przygotowań do reaktywacji całorocznego ośrodka turystycznego w Muszynie. Wybraliśmy dostawcę nowoczesnej kolei gondolowo-krzesełkowej, co przybliża nas do otwarcia ośrodka – powiedział Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Kolej wyposażona będzie w dwadzieścia nowoczesnych 10-osobowych gondoli oraz dwadzieścia 6-osobowych krzesełek, którymi wygodnie i komfortowo podróżować będą turyści oraz miłośnicy sportów zimowych.

– Gmina Muszyna jest wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Polski. Reaktywacja ośrodka narciarskiego w Szczawniku jest nie tylko jednym z elementów rozwoju naszej oferty, ale także powrotem do najlepszych narciarskich tradycji w Muszynie – powiedział podczas spotkania Jan Golba Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

Gondole, które znajdą się w ośrodku w Muszynie, zaprojektowane zostały przez studio F.A. Porsche. Będą one wygodne ze specjalnie zaprojektowanym systemem wentylacji oraz tłumieniem drgań, co zdecydowanie wpłynie na komfort podróżujących. Dodatkowo gondole będą bezstopniowe i dostosowane dla transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, a także przewozu wózków dziecięcych.

– W naszych produktach stawiamy na nowoczesne rozwiązania. PKL, podobnie jak Bartholet stawia na profesjonalizm własnych usług, dlatego cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z liderem branży turystycznej w Polsce. Mamy nadzieję, że już niebawem nasza nowoczesna kolej przewozić będzie narciarzy i turystów w tak popularnej lokalizacji w Małopolsce jaką jest Gmina Muszyna – powiedział Marcus Menzi, CEO Bartholet Maschinenbau AG.

Kolej w bardzo komfortowych warunkach – zarówno w gondolach, jak i na wygodnych krzesełkach – pozwoli na podróż turystów oraz narciarzy z dolnej stacji do centralnej części ośrodka. To właśnie w centralnym punkcie ośrodka znajdzie się spory wybór tras narciarskich przeznaczonych dla osób o podstawowych umiejętnościach oraz rozpoczynających dopiero swoją przygodę ze sportami zimowymi.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Z centralnej części do samej góry będzie możliwość przedostania się kolejną 6-osobową koleją krzesełkową, wyposażoną w wygodne kanapy zamykane specjalną osłoną.

Stacje kolei będą tak zaprojektowane, aby były jak najbardziej funkcjonalne dla pasażerów oraz narciarzy. Długość pierwszej kolei w ośrodku PKL Muszyna wyniesie 1500 m, a drugiej 1100 m.

REKLAMA

Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych, zakończenie etapu inwestycji zakładającego budowę nowej kolei i reaktywację ośrodka przewidywane jest na grudzień 2025 r.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

PKL Muszyna – uzupełnienie oferty ośrodków na Jaworzynie Krynickiej oraz Górze Parkowej

Inwestycja Grupy PKL i PFR w Szczawniku w gminie Muszynie z całą pewnością wzbogaci ofertę Grupy, a wraz z sąsiednimi ośrodkami na Górze Parkowej oraz Jaworzynie Krynickiej w Krynicy-Zdrój wpłynie na wzrost atrakcyjności regionu i powstanie kompleksowej rodzinnej oferty turystycznej.

Nowy rodzinny ośrodek PKL w Gminie Muszyna wraz z ośrodkiem na Jaworzynie Krynickiej może stanowić bardzo szeroką i uzupełniającą się propozycję narciarską dla miłośników sportów zimowych na wszystkich poziomach zaawansowania i umiejętności.

Ofertę rekreacyjną dla turystów urozmaica drugi krynicki ośrodek Grupy PKL na Górze Parkowej, który dwa lata temu został udostępniony w nowej odsłonie po modernizacji gdzie trwa obecnie kolejny etap inwestycyjny. Zakłada on powstanie nowych retro atrakcji, które będą rozwinięciem oferty ośrodka oraz będą również nawiązywały do klimatu lat 30. ubiegłego wieku. W krynickim ośrodku Grupy PKL trwają aktualnie prace związane z powstaniem Polany Muzyki i Świateł. Przestrzeń, przyroda i atrakcyjna tematyka polany nawiązującej do symboliki Krynicy-Zdroju sprawią, że wkrótce będzie to miejsce idealne na całodzienny rodzinny wypoczynek poza domem. Polana stanie się także niezapomnianą podróżą w czasie, to właśnie tam odwiedzający Górę Parkową, będą mogli podziwiać roślinne rzeźby, symbolizujące znane postacie uzdrowiska. W ogrodzie znajdą się kwiatowe rzeźby w kształcie instrumentów, z których usłyszymy niezapomnianą muzykę z minionej epoki retro.

Zgodnie z założeniami w ośrodku powstanie także Wieża Widokowa wraz z punktem widokowym na wysokości 36 m, która znajdować się będzie przy budynku stacji górnej kolei PKL na Górze Parkowej. Z niej będziemy mogli podziwiać urokliwe krajobrazy Krynicy oraz Beskidu wraz z Jaworzyną Krynicką, a nawet Tatry. Obok wieży znajdzie się zielona strefa odpoczynku, w której turyści zrelaksują się i naładują baterie.

Prace inwestycyjne związane z realizacją Polany Muzyki i Świateł rozpoczęły się w kwietniu. Drugi etap budowy zakłada również powstanie Wieży Widokowej, ten etap prac inwestycyjnych przewidziany jest na lata 2024-2025.

Projekt PKL przewiduje również trzeci etap modernizacji ośrodka na Górze Parkowej, podczas którego powstanie nowoczesne multimedialne centrum podróży w czasie do minionych lat Krynicy-Zdroju. Rozbudowana zostanie również strefa dla rodzin z dziećmi, w której powstaną: karuzela, fontanna czy tor samochodów retro. Trzeci etap inwestycji planowany jest na lata 2025-2027. PKL planują na 90-lecie ośrodka w 2027 roku zaprezentować go w nowej odsłonie wraz ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi dla turystów zarówno latem, jak i zimą.

O inwestorze:

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 87-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA