Kraków: Jak ma wyglądać Centrum Muzyki na Grzegórzkach? Trwają konsultacjefot. Damian Daraż

Kraków: Jak ma wyglądać Centrum Muzyki na Grzegórzkach? Trwają konsultacje

REKLAMA
Na krakowskich Grzegórzkach do 2024 roku ma powstać Centrum Muzyki, w skład którego wejdzie nowa siedziba Akademii Muzycznej. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, często powtarzające się uwagami mieszkańców to zbyt wysoka zabudowa i za mała liczba miejsc parkingowych.

Planowane Centrum Muzyki dedykowane jest miedzy innymi z myślą o najważniejszych krakowskich orkiestrach Sinfonietty Cracovia, Capelli Cracoviensis, Filharmonii Krakowskiej oraz Akademii Muzycznej. Powierzchnia kampusu ma wynieść ok. 28 tys mkw., w skład którego wejdą trzy sale, największa ma pomieścić ok. 1400 widzów. Koszt całej inwestycji to ok. 265 milionów złotych.

Konkursy

W kwietniu ubiegłego roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt Campusu Akademii Muzycznej. Wygrał projekt światowej sławy architekta Franka Gehry'ego z USA. Władze uczelni chciałyby rozpocząć prace projektowe zwycięskiej koncepcji, lecz okazuje się, że współpraca z pracownią projektową Franka Gehry'ego jest zbyt droga. Władze uczelni wyczekują od strony Ministerstwa Kultury jasnych deklaracji w sprawie finansowania inwestycji.
Tymczasem już w kwietniu tego roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosi konkurs architektoniczny na Centrum Muzyki wraz z nowym obiektem Filharmonii Krakowskiej. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na początek 2019 roku. Po wyborze zwycięskiej koncepcji rozpoczną się prace nad projektem budowlanym, które potrwają dwa lata, a w 2021 roku rozpocznie się budowa, która zakończy się po trzech latach. Władzom województwa zależy, aby zgrać w czasie dwie inwestycje – Centrum Muzyki z kampusem Akademii Muzycznej.
REKLAMA
Konsultacje

W środę rozpoczęły się konsultacje społeczne na temat zagospodarowania terenów przy ulicy Skrzat, na których planowana jest dość ogromna inwestycja. Mieszkańcy uczestniczący w nich zauważyli zbyt małą ilość zaplanowanych miejsc parkingowych. Projekt przewiduje 300, co jest stanowczo za mało na tak wielkich rozmiarów inwestycję. Krakowianie domagają się przeniesienia inwestycji w inne miejsce, gdyż ich zdaniem, zbyt wysoka kubatura obiektów (ok. 25 metrów) sprawi, że pozbawi ich dostępu do światła dziennego. Proponują, aby Centrum Muzyki powstało np. przy Rodzie Grzegórzeckim, w miejscu kompleksu biurowego Urzędu Marszałkowskiego.
Na terenie przyszłego Centrum Muzyki pozostały fragmenty Fortu Luneta Grzegórzecka, które są jednym z najstarszych obiektów Twierdzy Kraków. Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował, aby relikty w postaci piwnic służących za schrony obrony przeciwlotniczej oraz relikty w postaci "Kocich Uszu" zostały uwzględnione w przyszłym projekcie architektonicznym.
Park

Władze Województwa Małopolskiego zapewniają, iż cały kampus nie będzie ogrodzony. Teren kompleksu będzie otwarty i otulony ogólnodostępnym parkiem. Prace przy tworzeniu pięciohektarowego parku rozpoczną się po zakończeniu całej inwestycji, zamie się nimi Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Mieszkańcy wnioskują, aby przez rzekę przerzucić kładkę pieszo-rowerową, która połączyłaby Zabłocie z Grzegórzkami.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA