Wrocław: Tak pojedzie tramwaj na Swojczyce [WIDEO]

Wrocław: Tak pojedzie tramwaj na Swojczyce [WIDEO]

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Nowa trasa autobusowo-tramwajowa będzie przebiegać m.in. przez nowe Mosty Chrobrego. Pojazdy komunikacji miejskiej, zamiast zatrzymać się przy pętli Sępolno, dotrą do tej planowanej na Swojczycach. W ramach inwestycji mieszkańcy doczekają się jeszcze m.in. remontu 1600-metrowego docinka ulicy Swojczyckiej.
Po wielu rozmowach i ważnych dyskusjach jest koncepcja tramwaju na Swojczyce. Nowa linia tramwajowa, a właściwie trasa tramwajowo-autobusowa, wydłuży zasięg tramwajów obsługujących pętlę Sępolno. Składy dojadą do nowej pętli, która powstanie na Swojczycach w pobliżu właśnie remontowanej linii kolejowej 292 – zapowiada prezydent miasta, Jacek Sutryk.
FB

Nowa pętla, remont Miłoszyckiej i więcej ścieżek

Tramwaje ruszą z pętli przy ul. Mickiewicza (docierają tu pojazdy linii 9, 17 i 33). Pojadą przez planowane Mosty Chrobrego i ulicę Swojczycką. Nowa pętla ma powstać przy ul. Bazaltowej, na terenie pomiędzy ul. Magellana a cmentarzem (niespełna 300 m od przystanku kolejowego).
Oprócz budowy dwukierunkowego torowiska (o długości około 2140 m) z wydzielonym buspasem, miasto zrealizuje pięć nowych przystanków autobusowo-tramwajowych, a także zmodernizuje pętlę na Sępolnie i utworzy tę na Swojczycach. Powstaną nowe przejścia dla pieszych (28), ścieżki rowerowe i chodniki, dwa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną oraz nowy wjazd w ulicę Marca Polo. Ponadto magistrat kompleksowo wyremontuje ul. Swojczycką na odcinku o długości 1620 metrów. Plan zakłada utworzenie jezdni o szerokości 6,5-7,5 m z wydzielonymi pasami do skrętów.
UM Wrocławia

Zabiegi rady już od lat

Od wielu lat Rada Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów stara się o poprawę jakości komunikacji na osi osiedle SSW – centrum Wrocławia. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój osiedla, a w szczególności zachodniej części Swojczyc – podkreślają radni.
Wyliczają, że na Olimpię Port, Nowy Port czy Na Ustroniu wprowadziło się kilka tysięcy osób, a do 2021 roku ta liczba ma się podwoić. Dlatego już w 2014 roku sygnalizowali urzędnikom potrzebę utworzenia trasy tramwajowej. 
Samorząd osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów dziękuje panu orezydentowi Jackowi Sutrykowi oraz zespołowi Wrocławskich Inwestycji za przedstawienie tej koncepcji. Jest to pole do dalszych dyskusji oraz konsultacjach w kwestiach technicznych i społecznych – stwierdzają radni.
FB

Rozwój komunikacji na wschodzie Wrocławia

Przygotowywana trasa autobusowo-tramwajowa jest częścią szerszego planu dotyczącego komunikacji we wschodniej części Wrocławia. O szczegółach ogłoszonego przetargu na budowę nowych mostów Chrobrego pisaliśmy w lutym. Przeprawy łączące Wielką Wyspę ze Swojczycami mogą być gotowe w przyszłym roku.
Prace za to trwają już przy rewitalizacji linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice. Koszt inwestycji to blisko 100 mln zł, o czym informowaliśmy w październiku ubiegłego roku.
W związku z remontem trasy miasto zadba o odpowiednią infrastrukturę w rejonie trzech przystanków. Chodzi m.in. o nowe chodniki umożliwiające dojście do peronów. Wykonawcę prac w jednej z lokalizacji wybrało w grudniu.
Ponadto jeszcze zimą ma ruszyć budowa północnego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia. Koszt budowy 10-kilometrowej drogi łączącej Łany z Długołęką wynosi ponad 100 mln zł. Szczegóły przedstawialiśmy we wrześniu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Primark otwiera pierwszy sklep w Polsce
W czwartek 20 sierpnia w warszawskiej Galerii Młociny swój pierwszy sklep w Polsce otworzy Primark,...
Remont zabytkowego pałacu na finiszu. Uniwersytet Wrocławski płaci prawie 20 milionów
Sięgający średniowiecza gmach przy ulicy Szewskiej był siedzibą książąt, sióstr zakonnych i policji....
Łódź: Trwają prace przy przedłużeniu Pasażu Róży
Pasaż Róży to jedna z wielu atrakcji turystycznych Łodzi. Instalacja zaprojektowana przez Joannę Raj...
Warszawa: Rusza budowa biurowca P180
Przy stacji metra Wilanowska w Warszawie – u zbiegu ulic Puławskiej i Domaniewskiej, Skans...
Warszawa: Hotel Nobu otwarty
Wczoraj otwarto oficjalnie w Warszawie przy ul. Wilczej 73 nowy, pięciogwiazdkowy Hotel Nobu należąc...
Wrocław: Triada szykuje inwestycję hotelową na Partynicach
Blisko zbiegu alei Karkonoskiej i ulicy Zwycięskiej miał powstać przed laty hotel z ponad 200 pokoja...
Znamy wykonawców kolejnego etapu drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Bielsko-Biała
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację 12-kilometrowego odcinka...
Linie lotnicze KLM powróciły do Wrocławia
Po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią Covid-19 holenderskie linie lotnicze KL...
Jawor: Basen letni oficjalnie otwarty. Kosztował ponad 22 miliony złotych
W sobotę 1 sierpnia oficjalnie otwarty został basen Letni w Jaworze. Koszt długo wyczekiwanej ...
Kraków: Rozpoczną się prace serwisowe przy węźle Poczta Główna
Prace obejmą wymianę zwrotnic, krzyżownic oraz szyn łukowych. Torowisko zostanie wyłączone z użytkow...