Nowa inwestycja Toyoty w Wałbrzychuźródło: mat. prasowe/Toyota

Nowa inwestycja Toyoty w Wałbrzychu

REKLAMA
Japoński gigant motoryzacyjny po raz kolejny zainwestował w rozwój swojej fabryki w Wałbrzychu. Za 19 mln zł Toyota otworzyła nowy ośrodek badawczy – Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych. Jego podstawowym zadaniem jest wykonywanie testów wytrzymałościowych i zmęczeniowych oraz badanie hałasu i wibracji poszczególnych komponentów wykorzystywanych w elektrycznych przekładniach hybrydowych.
Główny element ośrodka badań stanowi tester wytrzymałościowy. W nowym dziale pracuje kilkanaście osób w systemie zmianowym. Z efektów funkcjonowania nowego ośrodka badań w Wałbrzychu korzystać będzie także europejskie centrum badawcze Toyoty zlokalizowane w Brukseli, które nadzoruje pracę ośrodka w Polsce i innych jednostek badawczo-rozwojowych Toyoty na świecie.
Powstanie Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych związane jest, z rozwijaną w obu polskich fabrykach Toyoty zlokalizowanych na Dolnym Śląsku, produkcją niskoemisyjnych elektrycznych napędów hybrydowych. Do końca 2022 roku w fabrykach w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture). Razem z przekładniami elektrycznymi tworzą hybrydowy zespół napędowy. Trzeci z tych projektów – produkcja silników TNGA 1,5 l – ruszyła w jelczańskiej fabryce w czerwcu. W związku z realizowanymi projektami, poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland do 2022 roku wzrośnie do blisko 5,5 miliardów złotych, a zatrudnienie do ponad 3000 osób.
Toyota posiada w Polsce pierwszy, poza Azją, ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza głównie elektryczne przekładnie hybrydowe e-CVT i współpracujące z nimi hybrydowe silniki benzynowe TNGA do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie.
REKLAMA

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

TMMP posiada w naszym kraju dwa zakłady, oba zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Fabryka w Wałbrzychu produkuje elektryczne przekładnie e-CVT do niskoemisyjnych samochodów hybrydowych z silnikiem 1,8 l1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej obecne roczne możliwości produkcyjne sięgają 175 tysięcy elektrycznych przekładni do napędów hybrydowych, 258 tysięcy silników i 633 tysięcy skrzyń biegów.
Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe 1,5 l oraz 2,0 l TNGA, a jego zdolności produkcyjne wynoszą 312 tysięcy jednostek napędowych rocznie.
Polskie fabryki zaopatrują montownie samochodów Toyoty oraz Grupy PSA i firmy Lotus, prowadzone przez spółki europejskie w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA