Japońska Toyota stawia na Wałbrzychfot. Orzech

Japońska Toyota stawia na Wałbrzych

REKLAMA
W ciągu najbliższych dwóch lat fabryka Toyoty w Wałbrzychu będzie wdrażała trzy nowe projekty związane z technologią hybrydową. W związku z tym w 2020 i 2021 roku zatrudni łącznie ponad 500 nowych pracowników. 
Wałbrzyska fabryka systematycznie z roku na rok się rozwija. W roku 2021 zakład uruchomi dwie nowe linie elektrycznej przekładni hybrydowej (e-CVT) a w 2022 r. silnika o pojemności 1,5 litra tworzących razem elektryczny zespół hybrydowy. Napęd ten będzie montowany między innymi w nowej generacji Toyoty Yaris, która w bieżącym roku zadebiutowała na europejskim rynku.
- Przygotowujemy się do startu następnych napędów hybrydowych od kwietnia 2021. Ja sam pracuję w wałbrzyskiej Toyocie od 2000 roku, pamiętam, jak w dawnym biurowcu siedziałem biurko w biurko z pierwszym japońskim prezesem i słyszałem pytania, na przykład, "Dlaczego tyle słów?". Toyota w Wałbrzychu miała zatrudniać wtedy docelowo 350-400 osób, miał być jeden zakład i kuźnia, a teraz pracuje tu ponad 1700 osób, kolejne 1000 w Jelczu-Laskowicach - mówi Dariusz Mikołajczak - pierwszy Polak na stanowisku prezesa w fabrykach Toyoty.
- Uruchomiliśmy też w Wałbrzychu centrum badawczo-rozwojowe technologii hybrydowej, pierwsze tego typu poza Japonią i obecnie nasi pracownicy, którzy będą je obsługiwać, szkolą się w Japonii. Rozbudowaliśmy również w dwóch miejscach hale odlewni i silników - dodaje Dariusz Mikołajczyk. 
REKLAMA
Jak ocenia prezes, fabryka Toyoty w Wałbrzychu dysponuje już tak dużym doświadczeniem dotyczącym różnorodnych procesów, że można myśleć już o kolejnych planach rozwoju na okres kilku najbliższych lat.
- Do tej pory obie polskie fabryki produkowały tylko na rynek europejski, a w tej chwili wchodzimy w erę produktów globalnych, będziemy produkować silniki TMGA i napędy hybrydowe, produkowane w fabrykach koncernu na całym świecie. Teraz musimy być konkurencyjni w ramach koncernu. Zrezygnowaliśmy z silników Diesla, będą one powstawać w Jelczu już tylko dla aut ciężarowych. Chcemy teraz produkować na cały świat, traktujemy hybrydy jako okres przejściowy i w przyszłości chcemy rozpocząć produkcję aut elektrycznych - mówi prezes Mikołajczak.
W związku z rozwojem fabryki, aktualnie Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu poszukuje pracowników na stanowisko Pracownik / Technik Utrzymania Ruchu (automatyk, mechatronik). Firma oferuje wynagrodzenie, które zaczyna się już od 5300 / 6500 zł brutto w zależności od stanowiska (miesięczne wynagrodzenie zasadnicze + stałe dodatki i premie).
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA