Nowy, wielki park linearny na Ursynowie z zapewnionym finansowaniem Palmett

Nowy, wielki park linearny na Ursynowie z zapewnionym finansowaniem

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
Park linearny Ursynów
adresWarszawa, Filipiny Płaskowickiej
inwestorMiasto Warszawa
projektantPalmett
REKLAMA

Rada m.st. Warszawy zdecydowała o przyznaniu dodatkowych środków na budowę parku linearnego nad obwodnicą na Ursynowie. Mieszkańcy dzielnicy będą w pełni cieszyć się nowym terenem zieleni już za niecałe 3 lata.

Koszt budowy całego parku szacowany jest na 44 mln zł. Do tej pory w budżecie miasta na to zadanie zabezpieczone było 11 mln zł. O dodatkowe środki od Rady m.st. Warszawy zabiegali m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i burmistrz dzielnicy Robert Kempa. W czwartek 9 marca radni zgodzili się przyznać fundusze.

Jak będzie wyglądał nowy park i kiedy powstanie?

Park linearny powstanie wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Na długości około 2 km pojawią się drzewa, krzewy i inna bogata roślinność. W poszczególnych częściach parku zaplanowano m.in. strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy, ogród deszczowy i ogród zmysłów oraz duże wiaty z huśtawkami i miejscami siedzącymi. Łączna powierzchnia nowego parku wyniesie około 10 ha.

Teren objęty inwestycją został podzielony na sześć odcinków, które będą realizowane etapami. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skorzystać z poszczególnych części parku jeszcze przed zakończeniem całego zadania. Pierwsze prace – na odcinku od ul. Stryjeńskich do al. KEN – mają rozpocząć się w tym roku. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych. Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2025 r.

– Kiedy zaczynaliśmy ten projekt w 2016 roku, nie miałem stuprocentowej pewności czy uda nam się dotrzeć do tego etapu. Tymczasem jeszcze w tym kwartale ma być ogłoszony przetarg i mają rozpocząć się prace na pierwszych dwóch odcinkach inwestycji. Wiosną 2024 r. zakończą się prace na odcinku od al. KEN do ul. Stryjeńskich, wiosną 2025 r. gotowy będzie odcinek od al. KEN do ul. Rosoła, a do końca 2025 r. odcinki pomiędzy ul. Rosoła a skarpą i od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich – mówi Robert Kempa, burmistrz dzielnicy Ursynów. – O szczegółowych rozwiązaniach i konkretnych terminach będziemy rozmawiali podczas spotkania z projektantami, które odbędzie się w marcu w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Już dzisiaj, w imieniu Zarządu Zieleni i dzielnicy, serdecznie zapraszam na nie mieszkańców – dodaje.

Projekt parku linearnego na Mokotowie przygotowała Pracownia architektury krajobrazu Palmett z Warszawy.

O szczegółach związanych z budową parku będzie można porozmawiać podczas spotkania z projektantami, które odbędzie się w poniedziałek 13 marca o godz. 18:00 w sali nr 136 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i dzielnica Ursynów zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
REKLAMA
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett
Palmett

Czym jest park linearny?

Specyfiką parków linearnych jest ich kształt. Zajmują one obszary stosunkowo długie i wąskie. Zazwyczaj lokalizowane są wzdłuż ciągów komunikacyjnych lub na terenach, które takie funkcje pełniły w przeszłości, a także wzdłuż cieków wodnych.

Parki linearne pełnią istotną rolę w kształtowaniu systemów przyrodniczych miast. Są korytarzami ekologicznymi, które łączą punkty węzłowe o dużych walorach przyrodniczych. Podobnie jest z terenem wzdłuż ul. Płaskowickiej. To ważny korytarz ekologiczny, który łączy obszar Skarpy Warszawskiej z Lasem Kabackim oraz Parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA