Ogłoszono przetarg na przebudowę Ronda Dmowskiego w Warszawieźródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Ogłoszono przetarg na przebudowę Ronda Dmowskiego w Warszawie

Orzech
Orzech
REKLAMA
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ogłosił przetarg na przebudowę Ronda Dmowskiego. W ramach inwestycji powstaną nowe naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe oraz dużo zieleni. Wydłużone zostaną również przystanki tramwajowe. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca 2021 roku.
– Przejścia dla pieszych wokół ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy. Chcemy, aby prace zakończyły się jeszcze w tym roku. To jakościowa zmiana, rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku tramwajowego – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Materiały inwestora
Zmiany wokół Ronda Dmowskiego nie są tylko zwykłym wytyczeniem przejść dla pieszych.
REKLAMA
– To duża i skomplikowana przebudowa, która rozwiąże szereg problemów, jakie mieli dotychczas warszawiacy w centrum stolicy. Przystanki tramwajowe staną się dostępne dla osób mających trudności w poruszaniu się, ułatwimy przesiadkę z pociągu ze stacji PKP Śródmieście na tramwaj. Zmiany pozwolą też na przekroczenie jezdni w ciągu ul. Widok czy ul. Nowogrodzkiej i umożliwią rowerzystom bezpieczny przejazd przez centrum Warszawy – dodaje wiceprezydent.
W ramach inwestycji na Rondzie Dmowskiego i wokół niego zostanie posadzonych ponad 20 tys. roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) mają się pojawić m.in. na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych. Projekt przewiduje, że 58 drzew zostanie posadzonych w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa linii średnicowej. Pojawi się też kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to aż 6,6 tys. mkw.
Inwestycja będzie etapowana. Docelowo, wraz z planowaną przez PKP w najbliższych latach przebudową linii średnicowej, przewidziana jest pełna przebudowa ronda. Wówczas prawdopodobnie zmieni się ono w zwykłe skrzyżowanie. W planach jest też realizacja przejść dla pieszych bezpośrednio przy skrzyżowaniu. Zebry planowane w tym roku będą bowiem zlokalizowane dalej od ronda – bez jego likwidacji, przebudowy wyjść z podziemi i podnośników windowych nie ma możliwości stworzenia już teraz przejść przy samym rondzie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA