Park Zakrzówek dostępny dla mieszkańców Krakowa, kąpielisko wkrótce UM Kraków / youtube.com

Park Zakrzówek dostępny dla mieszkańców Krakowa, kąpielisko wkrótce

FILMY
Orzech
Orzech
REKLAMA

Dawny kamieniołom, przekształcony w zbiornik z krystalicznie czystą wodą, dysponujący absolutnie unikalnymi walorami krajobrazowymi – park Zakrzówek już dostępny dla mieszkańców. Ten ponad 50 ha park to niezwykła różnorodność oferty rekreacyjnej na zielonej mapie Krakowa.

Choć wyglądem przypomina chorwackie wybrzeże, to znajduje się w południowej części Krakowa. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców miasta. Woda ma tu niesamowicie piękny turkusowy kolor, dzięki złożom wapienia, który tu kiedyś wydobywano. Maksymalna głębokość zbiornika to około 32 metry.

Bezpieczne udostępnienie tej przestrzeni mieszkańcom i stworzenie infrastruktury, która sprawi, że będzie to miejsce dla każdego, było celem prowadzonej w ostatnich latach rewitalizacji tego miejsca.

Parku Zakrzówek liczy ponad 50 ha, a wraz z przyległymi terenem to około 100 ha terenu zielonego praktycznie w samym centrum miasta. To niezwykle urokliwe ścieżki spacerowe, punkty widokowe, a także idealna przestrzeń dla biegaczy. Powstały tutaj ścieżki biegowe, specjalnie wymierzone i przygotowane tak, aby można było przeprowadzić profesjonalny trening biegowy, czy rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Pomagają w tym chociażby dostępne na trasie elementy do rozciągania czy pitniki. Zakrzówek to również duże możliwości dla rowerzystów, czy wspinaczy, którzy wyjątkowo chętnie korzystają z tego terenu.

Niewątpliwie ważnym elementem tej przestrzeni jest przygotowane dla krakowian, pierwsze tego rodzaju, ogólnodostępne kąpielisko. Przygotowane zaplecze pozwala na korzystanie z tej atrakcji przez wszystkich. Powstałe na tafli zbiornika ażurowe baseny mają różną głębokość, dając możliwość kąpieli zarówno osobom potrafiącym, jak i niepotrafiącym pływać, w tym najmłodszym krakowianom, którzy mają do dyspozycji basen o głębokości 40 cm. Dla wprawnych pływaków kąpielisko oferuje baseny o głębokości 3,5 m. Pamiętać należy, że średnia głębokość wody wokół pomostów to średnio ok. 20 m. Kąpiel poza wyznaczonym kąpieliskiem oraz poza godzinami jego funkcjonowania możliwa jest wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Kąpielisko będzie funkcjonowało w terminie od 22 czerwca do 3 września w godzinach miedzy 10:00 a 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Zakrzówek to wyjątkowy zbiornik wodny, dający ogromne możliwości w zakresie szeroko pojętych sportów wodnych, ale jest to przede wszystkim teren przyrodniczo cenny, o który trzeba szczególnie zadbać. Musimy mieć więc świadomość, że w przyrodzie, która zadomowiła się w tym terenie poprzemysłowym, to my jesteśmy gościem. Przypominać o tym będą specjalne tablice informujące o walorach tego terenu, wyjątkowej faunie i florze. Chcąc więc korzystać z tak wyjątkowego miejsca musimy korzystać z niego świadomie, ekologicznie i z szacunkiem do wody oraz wszelkich aspektów przyrodniczych tego miejsca. Tak aby móc korzystać z niego jak najdłużej i zachowując go w jaki najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku pomieszczą 600 osób, gwarantując im bezpieczną kąpiel. Limit dostępu do całego obiektu ma na celu ochronę jego kameralnego charakteru oraz czystości wody i ochronę przyrody. Korzystając z wodnych uroków Zakrzówka zaleca się stosowanie preparatów do opalania niezawierających pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników, parabenów i silikonów.

Pływające pomosty to również miejsce na spacer. Można się z nich dostać w różne rejony parku, a korzystanie z nich możliwe będzie przez cały rok. Park Zakrzówek oprócz kąpieliska oferuje infrastrukturę, dzięki której jest miejscem rekreacji o każdej porze roku.

W chwili obecnej ostatnie prace toczą się jeszcze przy dużym zbiorniku przy Centrum Sportów Wodnych, które już za moment stanie się bazą dla nurków oraz profesjonalistów. Zakrzówek to bez wątpienia jedno z ważniejszych miejsc tego rodzaju w Polsce oraz na świecie, oferujące niebywałe możliwości w tym zakresie.

Teren parku został udostępniony już mieszkańcom.

Lokalizacja:

Dzielnica VIII – między ulicami Tyniecką i Kapelanka, przy ul. Norymberska i Wołym.

Komunikacja miejska

linie autobusowe: 101, 112, 162, 194, 219, 578 linie tramwajowe: 11, 17, 18, 22 i 52. Polecamy wysiąść na jednym z trzech przystanków: Park "Skały" Twardowskiego, Kapelanka, Grota-Roweckiego, Norymberska.

REKLAMA

Przyroda Zakrzówka

Georóżnorodność Zakrzówka – różne typy skał, gleba, rzeźba terenu i woda – wpływa na mozaikę siedlisk oraz bogactwo fauny i flory. Wapienie pod nogami powstały ok. 160-150 mln lat temu w ciepłym, szelfowym morzu. Krajobraz kształtowany przez wiele procesów to również pozostałości kamieniołomu, czyli górniczej działalności człowieka. Murawy kserotermiczne, wylegujące się na skałach gady, a w stawach i gliniankach płazy – "czwarta przyroda" wkracza na tereny pogórnicze.

Odnotowana tutaj liczba gatunków roślin naczyniowych to blisko ¼ polskiej flory. Najcenniejszym wśród zbiorowisk są murawy kserotermiczne. Zachwycają różnorodnością barw – posłonek rozesłany pospolity, przetacznik kłosowy, czosnek skalny, chaber drakiewnik, szałwia łąkowa, krwiściąg mniejszy, rojownik pospolity. Urok dopełniają charakterystyczne dla muraw trawy – drżączka średnia, rajgras wyniosły, stokłosa miękka, stokłosa prosta, kłosownica pierzasta – oraz ciepłolubne zarośla z dziką różą, głogiem jednoszyjkowym, dereniem świdwą i szakłakiem pospolitym. Gatunki obce i inwazyjne takie jak orzech włoski, klon jesionolistny, nawłocie i trzcinnik piaskowy są sukcesywnie usuwane.

Zakrzówek to ostoja chronionych płazów (traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta, kumak nizinny, ropucha szara, żaby zielone) i gadów (zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka, gniewosz plamisty).

Kwitnące wiosną i latem rośliny chętnie odwiedzają ptaki oraz owady: kraśnik, pszczoła miodna, motyle – modraszek korydon, polowiec szachownica, przestrojnik jurtina.

W przestrzeni parku wyznaczone zostały strefy przyrodniczo cenne m.in. występowania płazów i gadów. Wstęp w te miejsca możliwy jest jedynie za zgodą zarządcy parku.

Infrastruktura

- kąpielisko z toaletami, przebieralnia i prysznica,

- miścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe,

- pitniki,

- strefy workout,

- stoły do ping-ponga,

- ściany wspinaczkowe,

- punkty obserwacyjne,

- huśtawki,

- strefa grillowa,

- miejsce piknikowe,

- strefa kąpieli dla psów (dostępna będzie po zakończeniu prac przy dużym zbiorniku).

Źródło: UM Kraków

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA