Biurowce i mieszkania – konflikt czy synergiafot. Damian Daraż

Biurowce i mieszkania – konflikt czy synergia

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Nowoczesne biurowce zmieniają krajobraz miasta. Dynamiczny rozwój rynku biurowego sprawia, iż oprócz samodzielnych obiektów powstają całe zagłębia skupiające tego rodzaju budynki. Czy deweloperzy mieszkaniowi chętnie budują w sąsiedztwie kompleksów biurowych?
Biurowiec nie jest może najbardziej pożądanym sąsiedztwem budynku mieszkalnego. Każdy wolałby mieszkać w pobliżu atrakcyjne zagospodarowanego terenu zielonego. Z drugiej strony bliskość zagłębia biurowego ma też swoje zalety. Deweloperzy coraz chętniej budują osiedla w zagłębiach biurowych. Za taką inwestycją przemawia wzrost podaży nowoczesnej powierzchni biurowej w największych miastach (a w konsekwencji rozszerzenie obszaru mogącego zostać uznanym za sąsiedztwo kompleksu biurowego) oraz chęć skrócenia czasu potrzebnego na dotarcie do pracy. W dodatku mieszkania w takich lokalizacjach postrzegane są jako dysponujące dużą atrakcyjnością inwestycyjną (duża liczba potencjalnych najemców). Koncentracja biur przyciąga handel i usługi, a wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej pozwala mieszkańcom skorzystać z tej infrastruktury. Nie bez znaczenia jest nowoczesna architektura sztandarowych biurowców i estetyczne zagospodarowanie terenów wokół tego rodzaju obiektów. 
Najwięcej inwestycji mieszkaniowych w pobliżu kompleksów biurowych znajdziemy na największych rynkach biurowych – tu zdecydowanie dominuje Warszawa. Na kolejnych miejscach znajdują się Kraków, Wrocław, Trójmiasto. 
REKLAMA
fot. grzybson
Nowe mieszkania w dalszym ciągu będą powstawać w pobliżu biurowców. W dużym stopniu przyczyni się zresztą do tego dynamiczny wzrost podaży powierzchni biurowej w największych miastach.
Grupa Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA