fot. Damian Daraż

[Polska] Biurowce i mieszkania – konflikt czy synergia

Kajtman
Nowoczesne biurowce zmieniają krajobraz miasta. Dynamiczny rozwój rynku biurowego sprawia, iż oprócz samodzielnych obiektów powstają całe zagłębia skupiające tego rodzaju budynki. Czy deweloperzy mieszkaniowi chętnie budują w sąsiedztwie kompleksów biurowych?
Biurowiec nie jest może najbardziej pożądanym sąsiedztwem budynku mieszkalnego. Każdy wolałby mieszkać w pobliżu atrakcyjne zagospodarowanego terenu zielonego. Z drugiej strony bliskość zagłębia biurowego ma też swoje zalety. Deweloperzy coraz chętniej budują osiedla w zagłębiach biurowych. Za taką inwestycją przemawia wzrost podaży nowoczesnej powierzchni biurowej w największych miastach (a w konsekwencji rozszerzenie obszaru mogącego zostać uznanym za sąsiedztwo kompleksu biurowego) oraz chęć skrócenia czasu potrzebnego na dotarcie do pracy. W dodatku mieszkania w takich lokalizacjach postrzegane są jako dysponujące dużą atrakcyjnością inwestycyjną (duża liczba potencjalnych najemców). Koncentracja biur przyciąga handel i usługi, a wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej pozwala mieszkańcom skorzystać z tej infrastruktury. Nie bez znaczenia jest nowoczesna architektura sztandarowych biurowców i estetyczne zagospodarowanie terenów wokół tego rodzaju obiektów. 
Najwięcej inwestycji mieszkaniowych w pobliżu kompleksów biurowych znajdziemy na największych rynkach biurowych – tu zdecydowanie dominuje Warszawa. Na kolejnych miejscach znajdują się Kraków, Wrocław, Trójmiasto. 
fot. grzybson
Nowe mieszkania w dalszym ciągu będą powstawać w pobliżu biurowców. W dużym stopniu przyczyni się zresztą do tego dynamiczny wzrost podaży powierzchni biurowej w największych miastach.
Grupa Emmerson S.A.