Nie tylko MdM, Eko-Domy również z dopłatą

Nie tylko MdM, Eko-Domy również z dopłatą

Polska
REKLAMA

Bardzo dużo ostatnio mówi się w kontekście rządowego programu ,,Mieszkanie dla Młodych”, dzięki któremu młode małżeństwa mogą liczyć na dopłatę do swojego pierwszego mieszkania. Okazuje się, że można także dostać dofinansowanie przy zakupie domu lub mieszkania spełniającego wymagania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gra jest warta świeczki, bo można zyskać nawet 50 tysięcy złotych dopłaty do kredytu.


Program dopłat powstał w związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego. Jak podaje oficjalna strona NFOŚiGW – dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do tego, aby od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.


Ideą programu jest zainteresowanie coraz większej liczby osób możliwością budowania lub zakupu energooszczędnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie dotyczy zarówno domów, jak i mieszkań, a kwota przyznawania dopłat przedstawia się następująco:

Dla domów jednorodzinnych spełniających standard NF40 przewidziana dopłata wynosi 30 tysięcy złotych, zaś dla tych, które spełniają standard NF15 kwota została powiększona do 50 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o mieszkania, kwota dopłaty jest pomniejszona i wynosi odpowiednio 11 lub 16 tysięcy złotych brutto przy spełnieniu określonych standardów.


Na dofinansowanie mogą liczyć osoby, które wybudują lub kupią dom/mieszkanie spełniające powyższe kryteria, jakie przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy również liczyć się z tym, że dopłata ma formę dofinansowania do kredytu. Jeżeli zdecydujemy się wybudować dom w stu procentach z własnego wkładu, powyższe dofinansowanie nam nie przysługuje. W kwestii kredytu należy także zasięgnąć informacji, co do listy banków, które współpracują z NFOŚiGW.

 

Na masowy wysyp energooszczędnych inwestycji nie ma co jednak liczyć. Osoby, które są zainteresowane zakupem domu lub mieszkania spełniającego warunki dopłat, mogą wybierać zaledwie wśród kilkunastu ofert deweloperów, z czego tylko kilku z nich oferuje pomoc przy składaniu wniosków i daje gwarancję dopłat.

REKLAMA


Jedną z nich jest osiedle 6. Dzielnica we Wrocławiu. Jest to jedyna inwestycja na Dolnym Śląsku, która oferuje jednorodzinne domy energooszczędne w zabudowie szeregowej. Ponadto wszystkie budynki są wyposażone w szereg zastosowań spełniających najwyższe standardy ekologicznego budownictwa, jakie jak – gruntowy wymiennik ciepła (GWC), rekuperator czy specjalna izolacja. Inwestycja obejmuje 10 domów z przestronnymi tarasami i ogródkami.


– Wrocław ma 5 dzielnic, zaczynamy budować szóstą – zalążek budownictwa energooszczędnego. Jako pierwsi wprowadzamy w budownictwie mieszkaniowym najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale w równym stopniu dla przyszłych mieszkańców 6. Dzielnicy – informuje Marta Lempart, Prezeska Diamond Properties Sp. z o.o.


Inwestycja 6. Dzielnica w całości spełnia wymogi NF40, więc kupujący będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych do kredytu.


Kwoty dofinansowania, które oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie powalają na kolana, jednak należy przyjąć długoterminowe zalety posiadania energooszczędnego budynku mieszkalnego. Utrzymanie takiej nieruchomości jest kilkukrotnie niższe niż budynku wybudowanego tradycyjnymi metodami, co w perspektywie ciągłych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej, może okazać się bardzo dobrą inwestycją.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA