Niższe stopy procentowe stały się faktem

Niższe stopy procentowe stały się faktem

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. O ile sama decyzja nie była zaskoczeniem w świetle ostatnich danych ekonomicznych, o tyle już skala tej obniżki (50 punktów bazowych) okazała się nieco większa od najczęściej prognozowanej.

 

Przypomnijmy, iż po raz ostatni seria obniżek stóp procentowych w naszym kraju miała miejsce w 2013 r. W ich rezultacie znalazły się one na rekordowo niskim poziomie 2,5% i pozostały na nim ponad rok. Obecnie poziom referencyjnej stopy procentowej wynosi już tylko 2%, a więc jest dwukrotnie niższy niż jeszcze na początku 2013 r. Na sytuacji takiej korzystają osoby posiadające zaciągnięte kredyty w rodzimej walucie, w tym kredyty hipoteczne. Ich rata zmniejszy się po raz kolejny, a sytuacja makroekonomiczna wcale nie wskazuje na odwrócenie dotychczasowego trendu w najbliższych miesiącach.

Jak zwykle jest jednak druga strona medalu. Z decyzji RPP nie cieszą się oszczędzający na lokatach. Rekordowo niskie oprocentowanie depozytów sprawi, iż część z nich poszuka innych alternatyw dla ulokowania swoich wolnych środków. Jedną z nich może stać się rynek nieruchomości.

REKLAMA

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Grupa Emmerson

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA