Ostatni dzwonek na kredyt bez wkładu własnego

Ostatni dzwonek na kredyt bez wkładu własnego

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Już za kilka dni banki nie będą mogły udzielać kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości. Bowiem od 1 stycznia mają obowiązek dostosowania się do zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, zgodnie z którymi, kupujący dom lub mieszkanie na kredyt, będą musieli dysponować co najmniej 5-proc. wkładem własnym.

 

Wiele banków już wycofało ze swojej oferty kredyt udzielany na 100 proc. wartości nieruchomości. Portal MieszkanieDlaMlodych.pl sprawdził, gdzie jeszcze można ubiegać się o taki kredyt. Do 30 grudnia dostaniemy go w Alior Banku. Z kolei do końca miesiąca można zgłaszać się do: Getin Banku, Millennium, PKO BP oraz Euro Banku. Przy staraniach o kredyt, warto porównać oferty banków, sprawdzając m.in. wysokość odsetek i marży.

 

Od 1 stycznia 2014 r. osoby do 35. roku życia będą miały łatwiej od innych, gdyż będą mogły starać się o rządową dopłatę do wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych – skierowanego do osób kupujących swój pierwszy dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym. W ramach tego programu, singiel i rodzina bezdzietna dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna będzie posiadała dziecko, dopłata wyniesie 15 proc. Dodatkowe 5-proc. otrzyma rodzina, w której w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania lub domu na kredyt, urodzi się bądź zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko – informuje portal MieszkanieDlaMlodych.pl.

 

Kredyty hipoteczne osób starających się o dopuszczenie do programu będą musiały mieć wartość co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, a raty powinny być rozłożone na minimum 15 lat. Dopłatą od państwa będzie objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. W przypadku rodzin wychowujących minimum 3 dzieci, mieszkanie nie będzie mogło być większe od 85 m kw., a dom 110 m kw.

REKLAMA

 

Od 1 stycznia w ramach programu, obowiązywać będą limity cenowe, dopłatą objętych będzie zaledwie część nowych mieszkań. Na przykład w Warszawie w I kw. 2014 r. cena kupowanego mieszkania nie będzie mogła przekroczyć – 5864,65 zł za m kw., w Poznaniu – 5604,50 zł za m kw., a w Krakowie – 4894,45 zł za m kw.

 

Obecnie, gdy zaciągamy kredyt na np. 30 lat, bank musi policzyć, czy nasze dochody wystarczą do jego spłaty w ciągu 25 lat. Według nowej regulacji, okres 25 lat zostanie wydłużony do 30. Dlatego do uzyskania 30- czy 35-letniego kredytu wystarczą niższe niż od obecnych dochody. Zgodnie z rekomendacją S od stycznia 2014 r. nie będzie można brać kredytu na okres dłuższy niż 35 lat. Ponadto udzielony kredyt nie będzie mógł być wyższy od 95 proc. wartości nieruchomości (stąd konieczność wniesienia 5-proc. wkładu własnego).

 

Niestety, zgodnie z nowymi przepisami, w 2015 r. jeszcze trudniej będzie zaciągnąć kredyt, banki będą wymagać wkładu w wysokości 10 proc. wartości lokalu, w 2016 r. – 15 proc., a w 2017 r. – 20 proc.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA