Program MDM teraz bardziej dostępny!

Program MDM teraz bardziej dostępny!

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

IV kwartał 2014 r. przynosi pozytywne zmiany dla zainteresowanych programem MDM. W tym czasie będą obowiązywały nowe, obniżone limity cenowe, co w wielu województwach znacznie zwiększy liczbę mieszkań kwalifikujących się do dopłat. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z programu i będą one miały większe szanse na wybranie mieszkania spełniającego ich oczekiwania.


Zakup mieszkania jest dużym obciążeniem finansowym, dlatego dla wielu młodych własne „M” plasuje się w sferze marzeń. Program Mieszkanie dla Młodych powstał, aby pomóc młodym ludziom urealnić zakup ich pierwszego mieszkania. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego, a w szczególnych przypadkach również na spłacie części kredytu. Zakres wsparcia uzależniony jest od sytuacji rodzinnej. Program jest dedykowany dla osób do 35 roku życia – par, singli oraz rodzin z dziećmi. Warunkiem uczestnictwa jest zakup pierwszego własnego mieszkania na rynku pierwotnym, które musi spełniać ustalone kryteria. Jednym z nich są limity cenowe, które niestety zawężają pulę mieszkań dostępnych na rynku, zwłaszcza w dużych miastach. Obniżenie limitów w IV kwartale sprawia, że więcej nieruchomości spełnia wymogi programu i tym samym daje młodym nową szansę na własne wymarzone mieszkanie.


Niższe limity cenowe to większe możliwości

REKLAMA

Od października br. obowiązują nowe limity cenowe, które warunkują, czy dane mieszkanie kwalifikuje się do dopłat w ramach programu MDM. Jeżeli cena za 1 m kw. przekroczy kwotę ustaloną na dane miasto lub gminę, to wówczas nie jest możliwe, aby zostało ono dofinansowane.


– Dotychczasowe limity cenowe dość drastycznie eliminowały mieszkania, które mogłyby zostać objęte programem MDM. Szczególnie odczuwalne było to w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, gdzie ceny mieszkań są najwyższe. Nałożone ograniczenia powodowały, że do programu kwalifikowały się nieliczne mieszkania, spośród których większość była usytuowana w nieatrakcyjnych lokalizacjach na obrzeżach miasta. Obniżenie limitów znacznie poszerza ofertę programu i możemy z niej wybrać naprawdę atrakcyjne lokale o wysokim standardzie i bardzo dobrym położeniu. Obecna kwota limitu na mieszkania we Wrocławiu wynosi 5 112,30 zł –
mówi Tadeusz Suleja, Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu w firmie BUDOTEX.

Program MDM trwa od stycznia 2014 r. Do tej pory wykorzystano jedynie 32% środków przeznaczonych na dofinansowania. Niewielka liczba wnioskodawców jest efektem zawyżonych kryteriów, jakie program stawia przed młodymi, zwłaszcza dotyczących nabywanej nieruchomości. Obniżenie limitów cenowych jest kluczową zmianą, która znacznie zwiększa dostępność oraz atrakcyjność programu. Miejmy nadzieję, iż dzięki nim stale będzie przybywać szczęśliwych, młodych posiadaczy własnego „M”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA