[Polska] Rekordowy wysyp mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperówfot. investphoto.pl

[Polska] Rekordowy wysyp mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Rosnąca w ostatnich latach sprzedaż deweloperów znajduje obecnie swoje namacalne odzwierciedlenie w mieszkaniach oddawanych do użytkowania. Jak wyglądają statystyki za ubiegły rok i jak prezentują się prognozy na najbliższe dwa lata?
Z najnowszych danych GUS wynika, iż w 2016 r. liczba oddawanych mieszkań przez deweloperów była zdecydowanie wyższa niż w 2015 r. Zamknął się on bowiem wynikiem 78,5 tys. oddanych do użytku mieszkań. Jest to absolutnie rekordowy wynik w historii. W 2009 r., który do tej pory był najlepszy pod tym względem, deweloperzy oddali do użytku ponad 72 tys. mieszkań.
Czy to koniec rekordów i w kolejnych latach liczba mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów zacznie zdecydowanie spadać? Wręcz przeciwnie. W tym aspekcie możemy oczekiwać nowego rekordu w 2017 r. Jeśli za przejaw aktywności przyjmiemy liczbę oddawanych przez deweloperów mieszkań to 2017 r. nie będzie ostatnim tak dobrym rokiem. Kolejny, czyli 2018 r. powinien okazać się pod tym kątem równie dobry, a przy sprzyjających warunkach ma szansę być nawet lepszy.
Jak będzie wyglądać aktywność inwestycyjna deweloperów w bieżącym roku? Uwaga w pierwszym kwartale będzie skupiona na rywalizacji o środki z MdM i obserwowaniu wpływu podniesienie wkładu własnego na zachowanie klientów. Bez wątpienia możemy oczekiwać licznych kolejnych propozycji wprowadzanych przez deweloperów. W tym momencie trudno jednak wskazać konkretną liczbę, gdyż z jednej strony nie znamy jeszcze wszystkich strategii przyjętych na ten rok przez czołowych graczy. Z drugiej strony należy pamiętać, iż w pewnym stopniu konkretne tempo wprowadzania na rynek nowych propozycji będzie odpowiedzią na monitorowaną na bieżąco kondycję rynku. Traktując kolejne etapy wielofazowych projektów jako nowe propozycje, wstępnie można szacować, iż w Warszawie można spodziewać się w br. wprowadzenia około 150 inwestycji. Z kolei zarówno w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku liczba ta oscylować powinna w okolicach 100 nowych propozycji. 
Grupa Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA