Rynek mieszkaniowy wciąż idzie w górę

Rynek mieszkaniowy wciąż idzie w górę

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Początek 2016 r. pozostawi po sobie bardzo dobre efekty na rynku mieszkaniowym. Oprócz świetnych wyników ogłaszanych przez największych deweloperów, ożywienie w budownictwie mieszkaniowym potwierdzają także najnowsze dane GUS.
Dodatnią dynamikę r/r odnotowano w I kw. 2016 r. w każdej z głównych kategorii. Bardziej szczegółowa analiza raportowanych danych wskazuje na mniejszą niż w analogicznym okresie poprzedniego roku liczbę mieszkań oddanych do użytkowania przez inwestorów indywidualnych. Ich liczba przekroczyła 18,7 tys. mieszkań, a to oznacza spadek o 4,8% względem I kw. 2015 r. Pomimo mniejszego wkładu inwestorów indywidualnych w liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, łącznie i tak okazała się ona o niemal 18% większa niż rok wcześniej. Było to możliwe dzięki deweloperom, którzy poprawili się w tym względzie o blisko 54% r/r.
REKLAMA
Z kolei jeśli chodzi o liczbę rozpoczętych mieszkań to widać, iż deweloperzy zbliżają się do granic swoich możliwości. W pierwszych trzech miesiącach br. rozpoczęli oni budowę o 0,5% większej liczby mieszkań niż w ubiegłym roku. Rozpędzają się za to inwestorzy indywidualni. W przypadku tej kategorii odnotowano ponad 12%-owy wzrost r/r. Na dalsze dobre perspektywy koniunktury mieszkaniowej wskazuje bardzo wysoka liczba pozwoleń budowlanych uzyskiwanych przez deweloperów (+5,9% r/r) oraz inwestorów indywidualnych (+9,1% r/r).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA