[Polska] Skanska będzie rozwijać inwestycje mieszkaniowe w Polsce – 100 lat mieszkań i domów Skanska

Kajtman

Skanska świętuje 100 lat budowy domów i mieszkań na świecie. Był to okres nie tylko tworzenia silnej międzynarodowej marki i wyznaczania standardów także w budownictwie mieszkaniowym, ale i przecierania szlaków w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. W Polsce firma jest już obecna w prawie wszystkich segmentach rynku budowlano-deweloperskiego i zapowiada aktywne poszukiwanie gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe w Warszawie.

 

Historia filozofii Homes by Skanska narodziła się na przełomie XIX i XX w. Rudolf Fredrik Berg (1846-1907), wielki budowniczy Szwecji i współzałożyciel firmy, nazywany przez niektórych „szwedzkim królem cementu” zaczął rozwijać jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na globalnym rynku budowlanym. Berg od samego początku działał także aktywnie na rzecz poprawy jakości życia w miastach, podejmując działania ze społecznością lokalną, takie jak budowa wyspy Om w Limhamn, na której stworzył osiedle robotnicze. Społeczne inicjatywy Berga nie zawsze spotykały się z uznaniem inwestorów. Mimo to, Berg konsekwentnie realizował politykę zrównoważonego rozwoju na kilkadziesiąt lat przed pojawieniem się w ogóle takiego pojęcia.

 

Początkowo pracownicy małej szwedzkiej firmy cementowej pod kierownictwem Berga projektowali domy na swoje własne potrzeby. Nikt wtedy nie przypuszczał, że to ten obszar stanie się jednym z ważniejszych w rozwoju spółki. W ciągu wieku Skanska zrealizowała w sumie setki inwestycji w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, Finlandia, Czechy, Słowacja i Polska. Obecnie firma oddaje w ręce międzynarodowych klientów ponad 3500 mieszkań rocznie. – „Przez ponad 100 lat budowy mieszkań i domów Skanska była prekursorem nowoczesnych rozwiązań, wyznaczając nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym. Jest to możliwe m.in. dzięki czerpaniu doświadczeń z innych segmentów rynku, w których firma jest obecna. To bezcenna wiedza, gromadzona od ponad wieku” – mówi Jakub Zagórski, członek zarządu Skanska Residential Development Poland.

 

Skanska jest prekursorem rozwiązań poprawiających komfort życia mieszkańców. Przykładowo, mieszkania budowane w Finlandii firma wyposaża w sauny. Z kolei, w Czechach jedną ze swoich flagowych inwestycji Skanska otoczyła biokorytarzem, tłumiącym miejski zgiełk. Firma inwestuje również w rozwiązania przyszłościowe. Np. warszawski Park Ostrobramska wyposażony jest w stanowiska ładowania samochodów elektrycznych.


W Polsce pierwsza inwestycja mieszkaniowa została zrealizowana w 2004 roku. Było to osiedle luksusowych apartamentów przy ul. gen. Zajączka w Warszawie, które do dziś jest przedstawiane jako przykład wysokiej klasy, przemyślanej miejskiej architektury. Jednak dopiero od 2011 r. firma działa pod osobną marką – Skanska Residential Development Poland realizując swoją pierwszą markową inwestycję – osiedle Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe, zaplanowane zgodnie ze szwedzkimi standardami zrównoważonego budownictwa, czyli z myślą o potrzebach przyszłych mieszkańców, społeczności lokalnej wokół, a także środowiska naturalnego. M.in. w programie wykończenia mieszkań wykorzystano wysokiej jakości materiały o niskiej emisyjności, co jest szczególnie ważne dla alergików. Eko farby i kleje zmniejszają ryzyko astmy i innych chorób dróg oddechowych.


Zysk w mieszkania i grunty

Siłą Grupy Skanska jest wewnętrzny model finansowania, dzięki któremu firma jest w pełni niezależna i może swobodnie działać bez względu na zewnętrzne uwarunkowania na rynku. Model przepływu kapitału Skanska zakłada ciągłe i przemyślane reinwestycje. Nadwyżki z segmentu budowlanego finansują nowe inwestycje w innych obszarach, w których działa firma, m.in. na rynku mieszkaniowym. Dzięki temu Skanska nie jest uzależniona od zewnętrznych czynników. Korzystają na tym klienci. Np. w przypadku zakupu mieszkań Parku Ostrobramska mogą oni wykorzystać instrument rachunku powierniczego zamkniętego. Oznacza to, że inwestor zabezpieczy pieniądze klientów do czasu pełnej realizacji inwestycji.

 

– „Wejście Skanska na warszawski rynek mieszkaniowy wynika z ciągle wysokiego popytu (w stosunku do podaży) na nowoczesne mieszkania w dobrym standardzie i w atrakcyjnej ofercie cenowej. Nadal widzimy duży potencjał wzrostu tego segmentu i planujemy dalsze inwestycje” – mówi Jakub Zagórski.

 

Firma zakończyła właśnie 2. etap osiedla Park Ostrobramska, oddając do użytku 198 mieszkania w wysokim standardzie. Łącznie przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego powstało prawie 500 mieszkań o powierzchni od 23 do 125 mkw. Wiele z nich kwalifikuje się do programu „Mieszkanie dla młodych”. Do końca roku można również wybrane lokale kupić taniej – korzystając z jubileuszowej promocji można zaoszczędzić nawet 100 tys. zł. Kolejne etapy są w trakcie przygotowania. Firma planuje też budowę kolejnych osiedli w stolicy.


Od listopada Skanska Residential Development Poland zaczęła aktywnie poszukiwać gruntów położonych w okolicach centrum Warszawy. – „Szukamy atrakcyjnych lokalizacji, dobrze wkomponowanych w tkankę miejską i posiadających rozbudowaną infrastrukturę transportową w bezpośrednim sąsiedztwie” – mówi Jakub Zagórski. Ważna jest również jakość obszarów zielonych wokół i dostępność ścieżek rowerowych.

 

Najciekawsze inwestycje mieszkaniowe i osiedlowe Skanska na świecie

Eko-Viikki to pierwsze ekologiczne osiedle w Finlandii o powierzchni 64 tys. mkw., które jest otoczone zielenią i zamieszkane zaledwie przez 1900 mieszkańców. Znajduje się w odległości 8 km od centrum Helsinek i posiada własny rezerwat przyrody z ekologicznym parkiem rozrywki. Podobnie jak w innych inwestycjach, Skanska zadbała o zachowanie lokalnego charakteru terenu (okolica to od dawna ulubione miejsce miłośników przyrody) oraz o zrównoważone budownictwo – oświetlenie uliczne okolicy jest zasilane wiatrem, a bloki są ogrzewane energią słoneczną.

 

Kompleks Botanica Residential Quarter w Pradze posiada specjalny biokorytarz, liczący blisko 25 tys. mkw., który separuje osiedle od hałasu i gwaru typowego dla miejskiego życia. W obrębie kompleksu powstanie też park z przestrzenią do rekreacji. Osiedle jest wyposażone w systemy przechowywania deszczówki i nawadniania terenów zielonych, a także solarnego podgrzewania wody.

 

Port Lomma w Szwecji – Skanska przekształciła starą, nadmorską miejscowość w jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w południowej Szwecji. Skanska we współpracy z władzami samorządowymi podjęła się tam też konserwacji historycznych obiektów, jak np. wędzarnia ryb czy zabytkowe budynki, w których dziś znajdują się sklepy i restauracje.

 

Archipelag Wysp w Warszawie jest jednym z większych projektów partnerstwa-publicznego w kraju. Skanska, wspólnie z kilkuset mieszkańcami, władzami dzielnicy Wola, Fundacją „Na Miejscu” i innymi organizacjami non-profit rewitalizuje fragment zaniedbanego osiedla na warszawskiej Woli. Poszczególne części skweru będą podzielone wizualnie i tematycznie na strefy, które zapewnią różnorodne formy aktywności i odpoczynku. Pojawi się na przykład labirynt, górka dla dzieci do zabawy w wykopaliska archeologiczne czy symboliczna wyspa wydzielona linią światła.