Konkurs Fasada Roku już od blisko dekady nagradza rozwiązania elewacyjne, będące świadectwem dobrych praktyk w projektowaniu współczesnej architektury. Niczym otwarta księga, z każdym rokiem wzbogaca się o kolejne rozdziały, które są odzwierciedleniem zmian zachodzących w naszym otoczeniu, ukształtowanym w dużej mierze jeszcze w epoce PRL-u. I choć głównymi bohaterami projektu są sami uczestnicy – tudzież zgłaszane obiekty – to ważną rolę odgrywa w nim również profesjonalne jury, które wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie decyduje o wyborze najciekawszych elewacji.
Pozycję Fasady Roku na polskiej scenie architektonicznej potwierdzają nie tylko setki zgłoszeń, które na przestrzeni kolejnych edycji napływają od architektów, wykonawców i właścicieli obiektów, lecz także profesjonalny skład jury. Znane autorytety zasiadające w komisji to już wizytówka konkursu, którego ideą jest docenianie elewacji jako elementu konstrukcyjnego wpływającego na prezencję samego budynku, ale również odgrywającego istotną rolę w kształtowaniu otaczającego nas krajobrazu. Także w 2016 r. tej tradycji stało się zadość. Kto tym razem zdecyduje o wyborze najciekawszych fasad?
Skład Jury konkursu Fasada Roku 2016 liczebnie zdominują specjaliści z branży architektonicznej – Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław), Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych "Profil", Chorzów), Piotr Kostka (Kostka & Kurka Architekci), Maciej Mąka (Mąka.Sojka.Architekci, Warszawa) oraz Wojciech Targowski (Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT, Gdańsk), którzy doświadczenie zdobywali nie tylko w biurach projektowych, ale także angażując się w działalność Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Z właściwą w zawodzie precyzją ocenią zgłoszone realizacje pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem. W odniesieniu do obiektów po renowacji, istotnym kryterium jest poszanowanie ich historycznej tradycji, przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów. W tym przypadku nad rzetelną oceną pretendentów do zwycięstwa będzie czuwać Barbara Nowak-Obelinda – Dolnośląski Konserwator Zabytków. Cennych uwag z zakresu budowy i historii obiektów udzielą także wieloletni pracownicy Politechniki Wrocławskiej: dr hab. inż. arch. Jacek Kościuk z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki oraz dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki, który pracę na uczelni łączy z praktycznym wykonywaniem zawodu architekta (Biuro architektoniczne KMP Poniewierka, Wrocław) i aktywną działalnością w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów.
REKLAMA
Przewodnikami po nowościach w branży architektoniczno-budowlanej w trakcie 10. edycji Fasady Roku zostaną Edward Hardt, wydawca i redaktor naczelny czasopisma „Renowacje i Zabytki” oraz Irena Walczak, Dyrektor Marketingu w Grupie ZPR Media. Kandydatom do tytułu Fasada Roku 2016 przyglądać się będzie również Katarzyna Baranowska stojąca na czele Fundacji Twórców Architektury. W szeregach jury nie mogło zabraknąć również Jacka Czyżewicza, Prezesa Zarządu firmy Baumit, który będzie służył całemu gremium wiedzą na temat technologii i systemów oferowanych przez organizatora konkursu.
Jubileuszowa edycja konkursu wystartowała z początkiem czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach, zgłoszone obiekty klasyfikowane są w 5 kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „budynek wielorodzinny” oraz „budynek po renowacji”. Dzięki takiej dywersyfikacji w zasadzie każdy obiekt wykończony kompletną technologią Baumit może stać się uczestnikiem konkursu, w którym stawką – we wszystkich kategoriach – jest prestiżowy tytuł Fasada Roku 2016, nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł i pewne miejsce w międzynarodowej odsłonie projektu – Baumit Life Challenge. Jest więc o co walczyć. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca roku za pośrednictwem strony internetowej www.fasadaroku.pl.
„Fasada Roku” od lat skupia na sobie uwagę świata architektury i budownictwa, spotykając się z licznym poparciem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad 10-tą edycją konkursu objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Fundacja Twórców Architektury. Wśród mediów patronujących 10-tej edycji konkursu firmy Baumit znalazły się takie redakcje jak: „Murator”, „Architektura-Murator”, „Archivolta”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: bryla.pl, architektura.muratorplus.pl, muratorplus.pl, archimania.pl oraz infoarchitekta.pl.