W tych dzielnicach deweloperzy budują najwięcej mieszkań

W tych dzielnicach deweloperzy budują najwięcej mieszkań

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

W każdym większym mieście można wskazać obszary, w których deweloperzy wykazują się szczególną aktywnością. Rezultatem ich działań jest bogata oferta nowych mieszkań. W których dzielnicach klienci dysponują największym wyborem?


W stolicy ze względu na wielkość rynku podażowy lider co jakiś czas ulega zmianie. Na koniec I kw. 2014 r. została nim Wola. W dzielnicy tej koncentrowało się ok. 13% całej oferty warszawskiego rynku pierwotnego.


W Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku oferta rynku mieszkaniowego najszybciej przyrasta w południowych częściach wymienionych miast. W stolicy Małopolski nieco ponad połowa całej oferty deweloperskich mieszkań skupia się na obszarze obejmującym byłą dzielnicę Podgórze. Niewiele mniejszym odsetkiem całkowitej oferty mogą pochwalić się Krzyki. W Gdańsku firmy deweloperskie upodobały sobie tereny leżące na obszarze obejmującym dzielnice Chełm, Jasień i Ujeścisko – Łostowice. Liczba deweloperskich mieszkań oferowanych w tej części miasta także przekracza 40% oferty tutejszego rynku pierwotnego.


Inaczej punkt ciężkości wygląda w Poznaniu. Najliczniejsza oferta jest tu bowiem zlokalizowana w dzielnicy Stare Miasto, obejmującej północno-centralną część miasta. Można było w niej znaleźć mniej więcej co trzeci lokal spośród wszystkich oferowanych na poznańskim rynku pierwotnym.  


Dzielnice, w których deweloperzy budują najwięcej mieszkańMiastoDzielnicaUdział w całkowitej ofercieWarszawaWola13%KrakówPodgórze51%WrocławKrzyki49%GdańskObszar obejmujący dzielnice Chełm, Jasień i Ujeścisko – Łostowice44%PoznańStare Miasto34%Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A.


REKLAMA

 

Na popularność konkretnych dzielnic wśród deweloperów wpływa wiele czynników. Najważniejszymi spośród nich są dostępność terenów pod zabudowę i popyt zgłaszany na daną lokalizację.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson Realty S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA