[Polska] Wzrasta zapotrzebowanie na usługi dostawców materiałów budowlanych

Kajtman
Do tej pory budowę najczęściej zlecano wykonawcy, a wykończeniem zajmował się inwestor, który zatrudniał do tego zadania małego, lokalnego i taniego fachowca. Z kolei materiałów budowlanych poszukiwano osobno, ponieważ panowało przekonanie, że to tańszy sposób. Jednak rynek przeżywa obecnie widoczne ożywienie, zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Większość klientów indywidualnych i komercyjnych korzysta z usług profesjonalnych dystrybutorów, którzy doradzają, jakie materiały można zamienić na tańsze substytuty, a na jakich nie powinno się nigdy oszczędzać.
Zapotrzebowanie na materiały budowlane występuje w różnego rodzaju inwestycjach: biurowcach, instytucjach publicznych, zakładach przemysłowych oraz budynkach mieszkalnych. Największą zaletą przy realizacji zamówień staje się więc elastyczność specjalistycznych sklepów i hurtowni, a także uwzględnianie ciągle zmieniających się potrzeb klientów. W porównaniu z marketami, proponują one szeroki zakres usług, jak np. rozładunek i transport na budowę, finansowanie i ubezpieczenie transakcji pomiędzy podmiotami, szkolenia z technik budowlanych i bezpieczeństwa na budowie czy pomoc w znalezieniu sprawdzonych firm budowlanych, wykonawców oraz inwestorów. 
Modnym trendem jest ostatnio dbałość o środowisko, dlatego też ekologiczne rozwiązania stały się bardzo pożądane we wszystkich aspektach naszego życia. Wzrost świadomości spowodował, że chętniej przychylamy się do budownictwa energooszczędnego. Wybudowanie tradycyjnego budynku może być wprawdzie nawet o 60 tys. tańsze, ale w dłuższej perspektywie ekologiczna inwestycja jest bardziej opłacalna. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na fakt, że utrzymanie takiej nieruchomości jest kilkukrotnie niższe.
Na rynku budynków biurowych już od dłuższego czasu obserwuje się natomiast skupienie na podwyższonych standardach. Kryzys ekonomiczny na świecie wymusił na inwestorach poszukiwanie nowych strategii i innowacyjne podejście do realizacji projektów. Inwestorzy chcą, aby ich budynki były konkurencyjne i nowoczesne, a jednocześnie tańsze w budowie i eksploatacji, niż te sprzed kilku lat.
Wybór materiałów budowlanych to nie tylko trendy i parametry, ale również decyzja o zaufaniu odpowiedniemu dostawcy. Podczas jej podejmowania, Generalny Wykonawca powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na kompleksową obsługę. Sprawdzić warto wiele aspektów, poczynając od oferty, doradztwa technicznego, zaplecza magazynowego, floty samochodowej, aż po terminowość realizowanych zamówień. Użycie podczas budowy nieodpowiednich, często słabej jakości materiałów, czy też opóźnienia w realizacji kolejnych etapów inwestycji, mogą doprowadzić do przestojów i generować bardzo duże straty, co często wiąże się również z karami umownymi. Kluczem jest więc wybór zaufanego i doświadczonego dostawcy, który pomoże w koordynowaniu procesów związanych z realizacją.
W większości inwestycji projekt budowlany wskazuje, jaki materiał powinien być zastosowany. Problemy jednak zdarzają się w momencie, gdy wykonawca chce zamienić materiał na inny, najczęściej tańszy, o podobnych parametrach. W takiej sytuacji dużą rolę odgrywa handlowiec, opiekun dostawcy, który może zaproponować alternatywę, spełniającą warunki projektu. Wiele problemów wynika również z rozwiązań niestandardowych i z użycia materiałów, których nie wskazuje projekt, a których zastosowanie ułatwi, przyśpieszy, bądź obniży koszty realizacji. W tym wypadku kluczowego wsparcia dostarczają przedstawiciele dostawców, dlatego też profesjonalna i doświadczona kadra ma finalnie duży wpływ na prowadzenie inwestycji przez wykonawcę. 
Należy zwrócić uwagę na fakt, że Polacy mają coraz rozleglejszą wiedzę na tematy budowlane, a ich wybory są obecnie bardziej przemyślane. Pomaga w tym m.in. łatwa dostępność porównywarek cenowo-jakościowych, gdzie można sprawdzić wybrane produkty oraz dostęp do komentarzy zamieszczanych na forach branżowych. Korzystanie jedynie z wiedzy internetowej przyczynia się jednak do błędów i źle dobranych komponentów, dlatego najlepiej uwzględnić rady doradców w sklepach budowlanych lub na targach ogólnopolskich i regionalnych oraz w pismach branżowych – zauważa Marek Bednarczyk z jednej czołowych producentów materiałów budowlanych.
Fakt posiadania opiekuna-doradcy ma ogromne znaczenie podczas realizacji dostaw czy negocjacji. Zawsze gwarantuje to kontakt do osoby, która zna wszystkie ustalenia, informuje o promocjach i pomaga w doborze materiałów do danego zakresu prac.
Inwestorzy, decydujący się na wybór dostawców materiałów budowlanych, często biorą pod uwagę cenę. Niestety zdarza się, że dostawca nie może wywiązać się z kontraktu już w trakcie budowy. W efekcie końcowym inwestor „gasi pożar”, nie zważając na koszty. Przy wyborze dostawcy materiałów budowlanych obowiązuje zasada „tanie nie znaczy lepsze”. Inwestor powinien globalnie spojrzeć na kompleksowość oferty – pełen proces, rozpoczynający się od elastycznego asortymentu odpowiedniej jakości, poprzez dostawy we właściwe miejsce o określonym czasie, aż po wszelką dokumentację. To bardzo ważne aspekty w biznesie.