Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wkracza w kolejny etap

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wkracza w kolejny etap

pomorskie
REKLAMA

Od podpisania umowy na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej minął niespełna miesiąc, a postęp prac jest już widoczny. Rozpoczęły się już rozbiórki obiektów pozostałych po dawnej linii kokoszkowskiej. 5 czerwca zostanie wyburzony słynny Mostek Weisera, który swoją nazwę zawdzięcza powieści Pawła Huelle pt. ,,Weiser Dawidek".

Po wyburzeniu wszystkich obiektów (łącznie 14), rozpoczną się roboty związane ze wzmocnieniem gruntu pod nowe obiekty mostowe i nasypy kolejowe. Już są budowane platformy robocze pod palownice. Rozpoczęły się także roboty ziemne, tj. rozbiórki istniejących nasypów. Cały teren inwestycji został sprawdzony przez saperów, prowadzony jest nadzór archeologiczny i przyrodniczy. Z placu budowy są usuwane karpiny po wycince drzew oraz humus. Trwa budowa dróg dojazdowych i technologicznych (łącznie powstanie ok. 10 km tych dróg). Zostało już także zorganizowane zaplecze budowy wykonawcy i inżyniera kontraktu.


Inwestycja jest realizowana w systemie ,,projektuj i buduj". Równolegle z pracami budowlanymi są prowadzone intensywne prace projektowe, które pozwolą na realizację kolejnych etapów inwestycji.


Łącznie na 17- kilometrowym odcinku dwutorowej linii kolejowej powstanie 16 wiaduktów kolejowych, 7 wiaduktów drogowych i jednej estakady w rejonie lotniska, 5 przejść nad torami, kładki dla pieszych, przepusty, przejścia dla zwierząt. W zakres inwestycji wchodzi także budowa 8 przystanków dla pasażerów, budynku Lokalnego Centrum Sterowania, stacji technicznej do zmiany kierunku jazdy pociągów, a także 1,4- kilometrowego odcinka jednotorowej łącznicy PKM z linią kolejową 201.


Pomorska Kolej Metropolitalna usprawni regionalny transport kolejowy. Gdańsk i Gdynia zostaną połączone z gdańskim portem lotniczym. Dodatkowo Gdańsk zyska połączenie z Kartuzami i Kościerzyną.

REKLAMA


Umowa z Pomorską Koleją Metropolitalną SA na projekt i budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku, o wartości 582,2 mln złotych netto, została podpisana 7 maja 2013 roku. Prace potrwają do końca kwietnia 2015 roku.


W latach 2007 - 2009 Budimex w konsorcjum z Ferrovialem Agroman zmodernizował stację kolejową Gdynia Główna Osobowa za 146,1 mln zł netto.


Obecnie Budimex modernizuje ponad 50-kilometrowy odcinek torów kolejowych linii nr 9 objętych zarządzaniem LCS Iława. Wartość realizowanego kontraktu wynosi prawie 698 mln zł netto.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA